Fridge magnet wooden gears

Стежиною роду хліборобського

  • Подобається14Не подобається
  • 24 Червня 2009 р

Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО

На Різдвяні свята 1958 року в Серединці з’явився новий головний агроном колгоспу. Не міг знати тоді Федір Кавун, що воно стане для нього рідним, назавжди западе в серце, що його щомиті буде тягнути до цього своєрідного центру всесвіту.
Колись дотепники жартівливо охрестили село «серединкою Європи». А в грудні 1965-го в житті Федора Михайловича сталася незабутня подія – очолив господарство. Тридцять чотири роки був за кермом, йому було на кого рівнятися. Адже через межу, у Шляховій, головував старший брат Василь, господарство при якому стало флагманом сільгоспвиробництва в усьому Радянському Союзі.
Серединка щороку почала збирати по 40-50 центнерів зернових з гектара, продавати 360-380 тонн м’яса, 1800 тонн молока.

Після батька вести господарство не так просто, його авторитет серед людей досить високий. Був би хтось чужий, легше б давалося кермо, а тут...

Федір Михайлович не «козиряв» братовою славою навіть тоді, коли той займав посади голови Вінницького облвиконкому та першого секретаря Житомирського обкому партії. Опирався на власні сили. Спрацьовували тут глибокі економічні знання, організаторський талант, душевна відвертість і простота.
Коли ж Федору Кавуну виповнилося шістдесят чотири роки, він сказав: пора передавати кермо керівництва в інші руки. Сельчани не хотіли в це вірити, однак знали: слово в Кавуна тверде. Відтак постало питання: хто ж очолить господарство?
Мудрі серединчани не хотіли, щоб хтось прийшов до них із сторони. Дійшли висновку, що кращої кандидатури, як Олександр Федорович, син Федора Михайловича, немає. Бо ж усі сельчани його добре знали і коли ще навчався в школі, і по роботі в Бирлівці на посаді головного агронома. Аналізуючи думку людей, батько почав, так би мовити, переговори із сином. Не просто було Олександру залишити бирлівські лани, все ж радувало, що повертається в рідне село. Пам’ятними залишилися для багатьох збори, які відбулися 18 червня 1999 року. Для Серединки це була справді велика подія, адже відбувалася своєрідна передача естафети від батька до сина. І виграла найбільше від цього Серединка, бо на зміну одному маститому господареві прийшов інший, теж справжній господар.
– Після батька вести господарство не так просто, – зізнається Олександр Федорович. – Його авторитет серед людей досить високий. Був би хтось чужий, легше б давалося кермо, а тут...
Запозичив молодий Кавун багато корисного під час стажування в Німеччині. Підтвердженням тому, що він прагне працювати творчо, з науковим підходом, може бути й те, що захистив кандидатську дисертацію, темою якої є кормовиробництво. Його вдруге обрано депутатом районної ради.
Він не лише здібний керівник, учений-практик, а ще й чудовий сім’янин, найкращий тато для дочок-красунь – семикласниці Іринки та п’яти класниці Оленки.
Директор з гордістю розповідає про людей, село, що ТОВ «Прогрес» входить у групу кращих з вирощування зернових, є лідером з інтенсифікації виробництва. Серединка одна з перших у Вінницькій області здійснила електрифікацію, яка є альтернативою газифікації.
Отож стало можливим при допомозі електроенергії за доступними цінами опалювати домівки, використовувати її для інших побутових потреб. Торік завдяки високій урожайності зернових (44 центнери з гектара), інших культур вдалося отримати чималі грошові надходження, а відтак спрямувати їх на допомогу соціальним закладам села.
Варто додати, що за минулий рік господарство сплатило 410 тисяч гривень різних податків, до Пенсійного фонду – 200 тисяч. Товариство вже два роки не користується кредитними ресурсами і коштами банків. Разом з тим, за цей період закуплено нової сільськогосподарської техніки на суму два мільйони гривень. У доброму стані знаходяться в цьому році посіви озимих культур – пшениці, ячменю, ріпаку, під які відведено 1300 гектарів землі. Радують також ярий ячмінь та кукурудза. Отож є надія на щедрі ужинки.
Ведучи мову про ТОВ «Прогрес», О.Ф. Кавун не відокремлював виробництво від соціальних проблем Серединки. Його співпраця з сільським головою Л.Д. Горячківським є прикладом для багатьох інших сіл, де тамтешні керівники не можуть визначитися, хто з них вищий за рангом. Тут же на першому плані – спільна турбота про сельчан.
А ще в Серединці уникають модного на сьогодні слова «криза». Його жителі намагаються сповна віддаватися роботі, виховувати гідних дітей, пройматися планами на майбутнє.
І першу скрипку в цьому відіграє заповзятий працелюб із славної хліборобської династії Кавунів – Олександр Федорович, який ось уже десять років продовжує батьківську стежину керівника.
 

Анатолій ФАРТУШНЯК.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Діти нашого району оздоровляються в сонячній Іспанії</b><br />1. Фотография сделана была на празднике, который был организован для ознакомления с украинской кухней и немного...
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
4 фото   
<b>Реферат «Історія міста Бершадь»</b><br />Бершадь &ndash; район, повіт. Населення - 24400 Надра містять каолін, високоякісну глину, кварц, пісок. Загальна...
4 фото   
<b>«Струни моєї душі»</b><br />Вже стало гарною традицією, відмічати ювілеї людей, котрі добре відомі в районі своєю працею та творчістю. Його...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бирлівка
Кісик Ксенофонт Климович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
У важких умовах воєнного часу, відчуваючи гостру нестачу ремонтно-будівельних матеріалів і робочих рук, трудящі відбудовували підприємства. Під час масових суботників та недільників робітники й службовці розбирали завали каменю та цегли, в позаробочий час монтували устаткування, яке надходило все в більшій кількості від підприємств братніх республік. У короткий строк налагодили випуск продукції... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Стежиною роду хліборобського - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники