Fridge magnet wooden gears

І «Камчатку» хвилюють реформи

  • Подобається0Не подобається
  • 11 Лютого 2013, 09:00

Кожне із сіл чи населених пунктів мають власну історію. Відвідавши нещодавно Івана Фадейовича Маланченка, єдиного із жителів «Камчатки» (є такий куток у Михайлівці), вирішив розповісти читачам газети і про історію тутешніх місць.

Cьогодні вулиці Першотравнева і Шевченка є частиною Михайлівки. А колись це було окреме село Якубівка – з окремими приходом, церквою, господарством, сільською радою.
Спочатку в 1955 році об’єдналися колгоспи, а далі, у ході адмінреформи, ще й обидва населені пункти.

На ту пору, у 1957-му, тільки в Якубівці було 204 житлових будинки, у яких проживали 728 жителів. Село тоді розкинулося до самої межі з Голдашівкою та умовно було поділено на кутки.

Вулиця Шевченка мала таких аж три – «Куток», «Село» і «Поза городами», вулиця Першотравнева два – «Яр» та «Камчатка». Жителів цих територій так і називали – кутяни, селяни, ярові, камчатські. Вони мали у церкві та біля неї свої місця, дотримувалися цього, думаю, і при захороненні покійників.

На сьогодні ж про Якубівку навіть у Михайлівці можна почути не часто, бо не згадується, чомусь, назва села навіть у найменуваннях кутків. На «Поза городами» останні роки взагалі вже ніхто не живе. А на території «Села» і «Кутка» нараховується тільки 58 будинків із 104 жителями. Ще 28 осель із 58 мешканцями є на «Яру», а на «Камчатці» залишилася вже тільки одна господа, у якій самотньо мешкає Іван Фадейович Маланченко (на знімку).

Родом він з сім’ї Онисі та Фадея Маланченків, народився у 1932 році. Було у нього ще троє братів і сестра.

Батько загинув на фронті, залишивши матір з п’ятьма дітьми, тож у важкі роки виживали, як могли. Четверо – Варвара, Юхим, Танасій та Іван – все життя трудилися у місцевому господарстві, лише їхній брат Григорій, після служби в армії, знайшов свою долю поза межами рідного села. На сьогодні Іван і Танасій мешкають у Михайлівці.

Іван Фадейович згадував, як, створивши сім’ю, певний час був «приймаком».

Аж поки не купили з дружиною хату на «Камчатці». На ту пору там проживало сім родин із 32 жителями.

Хто назвав цей куток «Камчаткою», невідомо, але якщо глянути на карту півострова з такою назвою, то його контури майже схожі на контури Михайлівської «Камчатки».

Її жителі були дуже працьовиті і жили за рахунок своєї важкої праці, будучи досить авторитетними серед односельчан. А враховуючи їх кількість, мали ще й неабиякий вплив на вирішення тих чи інших питань громади на сходах села. Але згодом хтось із них міняв місце проживання, хтось відходив у інший світ, діти після школи і собі шукали своє місце в житті – так і настала пора, коли на «Камчатці» залишився тільки Іван Фадейович. Проживши тут 52 роки, торік, на Івана Купала, він відзначив своє 80-річчя.

З дружиною Ніною нажили трьох дітей, у яких давно власні сім’ї. До батька і на могилу матері навідуються, але на запитання, чи не збирається він до свого чада, Іван Фадейович відповідає: ні, і доживатиме віку лише у власній хаті.

Розповідаючи це, він підкладав дрова у грубку, і вогонь, який палахкотів, ніби додавав йому сил.

Дякував він листоноші Каті, яка не тільки приносить пенсію та сільські новини, а й при необхідності товари, які він замовляє. Гостює у нього часто і онук брата Юхима Андрій, який теж допомагає. А частіше від інших відвідує син Олександр.

Іван Фадейович жартує, що на роботі ввесь час був «старшим, куди пошлють».

Радіючи нагоді поспілкуватися, подумки повернувшись у молоді роки, згадав, коли «Камчатка» жила ще повноцінним життям – на кожному з подвір’їв були діти, а у домашньому господарстві – худоба. Зізнався навіть, що вдень працювали за трудодні, а вночі «трудилися» повністю на себе – за натур - оплату, адже навколо було поле.

Запросив він навідатися до нього весною, коли все цвіте і пахне, співають солов’ї, кують зозулі. Не знаєш навіть, жартував, до якої з них дослухатися, рахуючи, скільки ще залишилося жити. На «Камчатці», за його словами, справжній рай, бо ніде більше немає настільки чистого, цілющого повітря.

Навіть проживаючи у Михайлівці, зізнаюся, що на «Камчатці» не був років з п’ятнадцять. Тому у пам’яті і до сьогодні збереглися чепурненькі хати, охайні двори.

Та й господарі ніколи не були проти запросити на гостину.

Нині ж від побаченого защеміло під серцем, бо все позаростало бур’янами. Навіть дорога перетворилася вже на вузеньку стежину, ніби в джунглях. А починалося все з адмінреформи… На одній із хат бовванів комин з півником, яким колись тішилася малеча і питала, коли він заспіває. Біля димоходу виднілася макітра, у якій вже ніхто не затиратиме борщ, як не набере води з криниці, щоб вгамувати спрагу.

Коли проходив повз будинок Івана Фадейовича, помітив, як крізь вікно дивився господар двору, і на його обличчі не можна було не помітити сльози. Адже розумів, що попереду в нього знову самотні довгі зимові ночі, а тишу порушуватиме тільки гавкіт собак і завивання лисиць. I все ж він надіється, що з початком весни життя завирує знову.

Не порушила б тільки його ритм знову адміністративна реформа, яку очікуємо.

Попередньої не витримала Якубівка, а за цієї може не вціліти вже й Михайлівка. На думку Івана Фадейовича, чи не краще було б мати свій вибір, а не переймати те, що в інших державах.

Микола РУДИК, громадський кореспондент. с. Михайлівка.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Відкритий лист панам Демченку, Козорізу і не тільки</b><br />Вельмишановні панове Борисе та Анатолію! Зізнаюсь, що я, з очікуваною цікавістю ознайомився з наперед анонсованими...
4 фото   
<b>У концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України</b><br />22 серпня у концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України голова облдержадміністрації Іван...
5 фото   
<b>Сімейна медицина: сьогодення і перспективи</b><br />2013 рік ознаменувався важливими кроками на шляху до покращення медичного обслуговування жителів нашого району....
3 фото   
<b>Журналісти працюють і в свято</b><br />У понеділок з нагоди професійного свята &ndash; Дня журналіста &ndash; в редакції районки зібралися працівники...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Голдашівка
Коломієць Іван Соловейович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Проте дальший розвиток певною мірою гальмувався невеликими розмірами господарства. Щоб краще організувати працю, повніше використати техніку й кадри, в 1950 році бершадські колгоспи ім. Ворошилова, ім. Будьонного, «П'ятирічка за 4 роки» об'єдналися в одне господарство — ім. Будьонного. Згодом до новоствореного господарства приєднався колгосп с. Бирлівки. Новий колгосп назвали ім. Леніна. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

І «Камчатку» хвилюють реформи - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники