Fridge magnet wooden gears

Як нам дається енергетика

  • Подобається0Не подобається
  • 17 Липня 2014, 09:00

У районній газеті вже розповідалося про Чернятську і Чапаєвську гідроелектростанції, про фотогальванічну у Чернятці.

За попередніми даними, восени нинішнього року буде введено в експлуатацію ще одну ГЕС у нашому районі – Великокиріївську (на тому ж місці, де вона колись і була).

Хоч від середини минулого століття минуло не так уже і багато років, навіть представники старшого покоління не могли розповісти, коли саме було введено її в дію.

Розповідає Валентина Сташко, яка тривалий час працювала секретарем у сільській раді, що вона мало пам’ятає ті роки. Проте дуже багато знає про Великокиріївську ГЕС із розповідей своєї покійної матері Оляни Данилівни. Бо ж будівництво у п’ятдесятих роках організовував і вів її чоловік Макар Фадейович Борисов. Кажуть, на ту пору він був, порівняно з іншими, грамотним, а головне – здібним, майстровитим від природи.

На роз’їзди виділили йому тоді коня. Як його дружині, так і багатьом, хто брав участь у будівництві, чи не найбільше запам’яталося, що масть коня була майже такою самою, як одяг Макара Фадейовича. А ще знали його у багатьох селах, бо саме він замовляв, скільки потрібно у той чи інший момент робочої сили з Усті, Великої Киріївки і Поташні (жителі цих сіл працювали тоді на будівництві).

Знали його й у райцентрі, куди постійно навідувався за порадами, звітував про виконану роботу, витрачені на це кошти тощо.

Навідувалися, звичайно, на будівництво і перевіряючі – як з району, так і з області.

Про це Оляна Данилівна дізнавалася зі слів чоловіка, повернувшись увечері з поля. У котроїсь із сусідок позичив хліба, а в іншої – півлітра самогону, бо настільки поважних гостей треба було ще й пригостити. Тож, бувало, що спеченого хліба тільки вистачало, щоб пороздавати борги сусідам.

Але були і більш серйозні випадки, коли через таку діяльність Макара Фадейовича навіть стріляли в його хату.

Бандитизм, за спогадами старшого покоління, процвітав тоді не тільки у цьому селі. Одного разу батько, як і щоразу, поїхав у райцентр по гроші, щоб виплатити людям зарплату. Але на цей раз він їх чомусь не отримав. Бандити ж подумали, що коли він не роздав їх людям, значить вони у нього дома. От і навідалися вночі, щоб відібрати. Оскільки їхня хата була майже в кінці вулиці на Чорнобаївці, та ще й недалеко ліс, місце для розбою було ідеальним.

– Стріляли у вікно, проте прорешетили тільки піч, яка була навпроти. Мама ж і тато, – розповідала Валентина Макарівна, – спали зовсім поряд на дерев’яному тапчані, дітей не зачепило. Мама, яка була більш енергійною, ніж батько, гукнула, що нехай, мовляв, лізуть, їх у хаті також чекає смерть.

Бандити знали, що вила і сокира про всяк випадок для самооборони у багатьох тоді ночували в хаті. Тому не ризикнули увірватися і подалися геть. Закривши вікно подушкою, ледве дочекалися ранку.

Пам’ятають у Великій Киріївці і те, що коли будувалася їхня ГЕС, спустили воду із ставу. А щоб він не заростав бур’янами – садили капусту.

Урожай був чималий.

На запитання щодо запуску електростанції в дію, то всі, з ким довелося спілкуватися на цю тему, тільки висловлювали припущення, що це могло бути у 1953 році. А коли вона почала давати електричний струм – лампочки засяяли у кожній хаті. Радість після каганців була неабиякою! Тим більше, що зовсім скоро провели і проводове радіо, у багатьох хатах з’явилися гучномовці-«капелюхи».

За словами 86-річноі Зінаїди Золотарьової, чоловік якої працював на цій електро - станції, зупинили її у 1964 році. Пізніше тривалий час у її приміщенні діяла сільська лазня, якої теж уже давно не стало. Аж поки не настала пора, коли ми, нарешті, почали розуміти, що гідроенергетика – це неабищо. От і взялися за відродження малих ГЕС.

За збігом обставин, одним із ініціаторів відродження ГЕС у Великій Киріївці є депутат районної ради Володимир Сташко – син Валентини Макарівни та онук Макара Фадейовича Борисова. Того самого, який у свій час займався її будівництвом.
На Бершадщині це вже буде другий такий об’єкт після Чапаєвської ГЕС, а у перс - пективі відновлення ще двох подібних.

Павло КУШПЕЛА, с. В.Киріївка.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Волейбольний турнір імені Василя Ободнюка</b><br />10 березня 2012 року в приміщенні Флоринської загальноосвітньої школи відбувся ХІІ волейбольний турнір присвячений...
7 фото   
<b>Випуск медсестер Бершадського медколеджу</b><br />Здається, ще зовсім недавно, вони прийшли вперше до цього коледжу. Обравши саме його, для того, щоб відкрити для себе...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
3 фото   
<b>«Поет усього людства…»</b><br />Так сказала про Тараса Шевченка відома англійська політична діячка Полін Бентлі. &ndash; Тарас Шевченко виходить за...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Вінник Михайло Фроймович (1913) 1913 р., єврей, оточенець. З 11.1941 р. член підпільної групи. Страчений ворогами 03.1944 р.

З історії Бершаді
Відновлені органи Радянської влади приділяли велику увагу нормалізації життя та налагодженню роботи установ міста. Були вжиті заходи, спрямовані на поліпшення санітарного стану міста і громадського харчування. Розроблено план відбудови промислових об'єктів, набору та відправки робочої сили на відродження шахт Донбасу. Силами місцевих лікарів у Бершаді для поранених солдатів і офіцерів... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Як нам дається енергетика - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники