Як нам дається енергетика

 • Подобається0Не подобається
 • 6 Листопада 2014, 16:49

На знімку: на Великокиріївській ГЕС бригада монтажників Південної енергетичної компанії у складі Сергія Миколайовича Кондрацького, Віктора Івановича Сучкова, Віталія Івановича Бондаренка і Василя Леонідовича Калугіна.

У районній газеті вже розповідалося про Чернятську і Чапаєвську гідроелектростанції, про фотогальванічну у Чернятці.

За попередніми даними, нинішнього року буде введено в експлуатацію ще одну ГЕС у нашому районі – Великокиріївську (на тому ж місці, де вона колись і була).

Хоч від середини ХХ століття минуло не так уже і багато років, навіть представники старших поколінь цього села не могли розповісти, коли саме тоді було введено її в дію

Валентина Макарівна Сташко, яка тривалий час працювала секретарем у сільській раді, теж мало, за її словами, пам’ятає ті роки. Проте дуже багато знає про Великокиріївську ГЕС з розповідей своєї покійної матері Оляни Данилівни, бо ж будівництво у п’ятдесятих роках організовував і вів її чоловік Макар Фадейович Борисов. Кажуть, у ту пору він був досить грамотним, а головне – здібним, майстровитим від природи.

На роз’їзди виділили йому коня, що на той час означало багато. Як його дружині, так і багатьом, хто брав тоді участь у будівництві, чи не найбільше запам’яталося, що масть коня була майже такою самою, як одяг Макара Фадейовича. А ще знали його у багатьох селах, бо саме він замовляв, скільки потрібно у той чи інший момент робочої сили з Усті, Великої Киріївки і Поташні. Саме із цих сіл люди працювали тоді на будівництві. Організовував же його, вів облік, видавав заробітну плату Макар Фадейович.

Знали, звичайно, його й у райцентрі, куди постійно навідувався за порадами, звітував про виконану роботу, витрачені на це кошти тощо.

Приїздили, звичайно, на це будівництво і перевіряючі – як з району, так і з області.

Дізнавалася про це Оляна Данилівна, нібито, зі слів чоловіка, коли поверталася ввечері з поля, що в однієї із сусідок він позичив хліба, а в іншої – півлітра самогону. Бо настільки поважних гостей треба було ще і пригостити.

Тож, бувало, що тільки і вистачало спеченого хліба, щоб пороздавати борги сусідам.

Але були і більш серйозні випадки, коли через таку діяльність Макара Фадейовича навіть стріляли в його хату.

Бандитизм, за спогадами старшого покоління, процвітав тоді не тільки у цьому селі. Тож одного разу батько, як і щоразу, поїхав у райцентр по гроші, щоб виплатити людям зарплату. Але на цей раз чомусь їх не отримав. Бандити ж подумали: якщо він не роздав їх людям, значить вони ночують у нього дома. От і навідалися вночі, щоб віді - брати. Оскільки їхня хата була майже в кінці вулиці на Чорнобаївці, та ще й недалеко ліс, місце для розбою – ідеальне.

– Стріляли у вікно, проте прорешетили тільки піч, яка була навпроти. Мама ж і тато, – розповідала Валентина Макарівна, – спали зовсім поряд на дерев’яному тапчані. Не зачепило тоді і дітей.

Мама, яка була більш енергійною, ніж батько, тоді гукнула, що нехай, мовляв, лізуть – їх у хаті також чекає смерть.

Бандити знали, що вила і сокира про всяк випадок для самооборони у багатьох тоді ночували в хаті і, не ризикнувши увірватися, подалися геть. Закривши вікно подушкою, Борисови ледве дочекалися ранку.

Пам’ятають у Великій Киріївці і те, як тоді, коли будувалася їхня ГЕС, спустили воду зі ставу. А щоб він не заростав бур’янами, садили капусту. Був урожай дуже хорошим.

Щодо запуску електростанції в дію, то всі, з ким довелося спілкуватися на цю тему, тільки висловлювали припущення, що це могло бути у 1953 році. А вже коли вона почала давати електричний струм, лампочки засяяли у кожній хаті. Радість після каганців була неабиякою. Тим більше, що зовсім скоро провели дротове радіо; гучномовець тоді називали «капелюхом».

За словами 86-річноі Зінаїди Золотарьової, чоловік якої працював на цій електро - станції, зупинили її у 1964 році. Пізніше тривалий час у цьому приміщенні діяла сільська лазня, якої теж уже давно не стало. Аж поки не настала пора, коли ми, нарешті, почали розуміти, що гідроенергетика – це важливо. От і взялися за відродження таких ГЕС.

Одним з ініціаторів відродження ГЕС у Великій Киріївці є депутат районної ради Володимир Іванович Сташко – син Валентини Макарівни та онук Макара Фадейовича Борисова, того самого, який у свій час займався її будівництвом.

На Бершадщині це вже буде другий такий об’єкт після Чапаєвської ГЕС, а у перспективі – відновлення ще двох подібних.

Павло КУШПЕЛА, с. В.Киріївка.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Футбольне свято в Бершаді</b><br />15 жовтня проведено спортивне змагання, присвячене святу Покрови Пресвятої Богородиці, Дню захисника України, Дню...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
2 фото   
<b>Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна</b><br />&rdquo;Ви якою мовою говорітє? &mdash; 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка...
2 фото   
<b>Квіти</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / М'якохід
Кришталь Петро Григорович (1919) 1919 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 31.05.44. Похов. с. Кирпіци, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Краще стали працювати медичні установи. Відбудовано фельдшерські пункти на всіх підприємствах, тубдиспансер, поліклініку, райлікарню на 100 ліжок. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Як нам дається енергетика - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення