Таємниці піщаного кар'єру

 • Подобається0Не подобається
 • 10 Липня 2015, 09:00

На знімку: цілими групами виходили люди, щоб розповісти про проблеми, які виникли нібито з початком роботи піщаного кар’єру.

Леваду, яка розділяє села Бирлівку і Баланівку, без перебільшення можна було раніше назвати курортним місцем. Старожили пам’ятають, як вона ще була заболоченою. А через те, що села розбудовувалися, тут раніше діяв ще і піщаний кар’єр, правда, нелегальний. Проклавши у свій час дренажні канали, організували й овочеву бригаду.

З розвитком підприємництва люди, напевно, почали міркувати вже по-іншому.

Навіщо морочитися з овочами, коли достатньо на в’їзді до кар’єру встановити шлагбаум, і грошики за реалізований пісок капатимуть, як з неба.

Спочатку така діяльність нібито не зовсім узгоджувалася із законами, тож відповідні органи припинили її. Проте недарма кажуть, що золоте місце пустим не буває. Три роки тому тут з’явився інший підприємець із відповідним набором техніки, щоб налагодити цей бізнес, як кажуть, на широку ногу.

Здавалося б, що у тому поганого, коли практично попід саму межу з баланівськими землями, за якихось дві-три сотні метрів від хат (крім деяких), з’явилася не така вже й велика технологічна водойма із плавучим земснарядом на ній. З водойми і вимивається пісок із розчиненими залишками глини. Далі відокремлюються ще невеличкі камінчики і глейова глина, яка у воді не розчиняється, – і пісок готовий до реалізації.  Радіти б такому промислу. Але на цей раз несподівано запротестували жителі найближчих вулиць – Чапаєва у селі Баланівці та Перемоги у Бирлівці.

Причому, мова йшла вже не про вигоду, а про виживання людей. Вони помітили, що нібито відтоді, як запрацював цей промисел, знизився рівень води у їхніх криницях, а на стінах будівель, які почали осідати, з’явилися тріщини. Водойма, з якої вимивається пісок, порівняно на чималій відстані від хат, тому у те, що саме піщаний кар’єр є причиною руйнувань, непросто було повірити.

До речі, останнім часом рівень води у криницях теж знижується чи не у кожному селі, це навіть стає глобальною проблемою. Але з іншого боку, можна зрозуміти і людей, яких до цього нібито ніщо не турбувало. За їхніми словами, пісок-плавун вимивають уже з глибини до восьми метрів. Звідкілясь він та прибуває у технологічну водойму? А тут ще й хати жителів цих вулиць побудовані на піску. Куди селяни тільки не звертались, щоб їм допомогли. На згадуваних вулицях, як і в кар’єрі, побували вже і представники влади, і кількох центральних телеканалів, обласної газети, втрутились представники громадського формування «Народна самооборона», проблема була озвучена на сесії районної ради.

Щодо нинішніх господарів кар’єру, то вони згодні, щоб люди найняли незалежних експертів, які б вияснили, чому руйнуються будівлі. Якщо експертиза зробить висновок, що причина – відкритий кар’єр, то вони готові не тільки його закрити, а й відшкодувати людям завдані збитки.

Але хвилю протестів уже не стримати, люди стверджують: все, що їм кажуть, – неправда, а документи на відкриття піщаного промислу нібито куплені.

Здавалося б, проблем з водою у низовині не повинно бути, але вони, за словами тутешніх жителів, є. Мешканці вулиці Перемоги розповіли, що покупляли сучасну техніку, щоб жити, як усі люди, а води у криницях, часом, не вистачає навіть, щоб напитися. Ніколи такого не було, скаржилась старенька бабуся. Та ще й відпочити вночі не можна, бо своїм гуркотом заважає техніка, яка працює у кар’єрі вночі. Поширилися чутки, що пісок продається навіть за кордон.

Усіх звинувачень із тих, які довелося вислухати, і не передати. I це при тому, що кар’єр тільки почав працювати. Планується ж розробити його на площі до п’яти гектарів. Тоді що – лише вирва залишиться на цьому місці?

Тривоги та побоювання людей вилилися у безліч запитань, яких більше, ніж відповідей. Тож жителі згаданих вулиць вимагали, щоб у газеті було написано про все об’єктивно. Що ми й намагаємося робити. Відтак поспілкувалися ще й з одним із «піщаних» бізнесменів. Господарем місця, де вимивається пісок, є Василь Дунаєвський. Фірма ВТВ «Надра», директором якої Валерій Іщенко, лише реалізує цей пісок, вона ж забезпечує власника кар’єру технікою.

Чим більше спілкувалися з Валерієм Олексійовичем, тим ще більше ставало незрозумілого, і таємниці піщаного кар’єру ставали ще загадковішими.

Без відповідних документів, дозволів, зрозуміло, заготовляти пісок у такий спосіб ніхто не посмів би. Валерій Олексійович розповів, що для того, аби відкрити кар’єр з усіма погодженнями, відповідні фахівці провели геологічну розвідку: – Дозвіл на виготовлення документів на право добування піску спочатку видається геологами. Якщо ж у чомусь є вина наша, підприємців, закриємо кар’єр негайно. А щодо чуток, що документи на відкриття кар’єру нібито куплені, то це абсолютна неправда. Бо не можна купити всіх.

Тим більше, ті, хто видають такі дозволи, теж не захочуть підставляти свої голови, свідомо допускаючи якісь порушення. От тільки яким чином це можна довести жителям вулиць Чапаєва і Перемоги?

Підозрілим для підприємців є і те, що майже водночас у них побували аж із трьох каналів телебачення. Чого тільки коштує тепер дорога з Києва. Чи не зацікавлений ще хтось, щоб вижити їх з цього місця? А населення нібито тільки підбурюють, скориставшись його проблемами у цій брудній справі. Інакше чим пояснити, що жителі згадуваних вулиць нібито навідріз відмовляються пускати на свої обійстя експертів, яких обіцяли запросити вже підприємці, щоб вони встановили причини отих руйнувань їхніх будівель?

Не зовсім також розуміють підприємці, на якій основі проти них відкрили кримінальне провадження щодо нібито незаконного використання ними надр. Зі слів? Адже відповідні документи, дозволи у них нібито є.

Торік теж точилася подібна війна, тільки тоді висували іншу претензію – чому це чужий приїхав із Ладижина і відкрив тут бізнес? Хіба у нас своїх бізнесменів немає?

З цією претензією Валерій Олексійович не погоджується тому, що насправді він народився у селі Дяківці на Бершадщині. Тож відколи він став чужим?

Дійшло до того, що у кар’єрі порізали кабель, вартість погонного метра якого до 35 доларів, побили вікна у тракторі. Невже не можна вести перемовини цивілізовано?

Якщо бути принциповим, то і він міг би передати справу в суд, аби винні відшкодували заподіяні збитки через перерваний контракт на поставку піску, коли велося розслідування. Винних знайшли б. Але він цього не робить, натомість намагається вирішувати все цивілізовано. До того ж, ніхто не знає подальших планів підприємців.

Щоб відповідні відрахування надходили у районний бюджет, за його словами, він уже ходив у Бершадську МДПІ та написав відповідну заяву.

Готові підприємці допомагати і громаді, але теж цивілізовано – через сільську раду. Є можливість продавати пісок місцевим по собівартості, а найбільш незахищеним верствам населення просто допомагати.

Щодо роботи техніки вночі, то вона теж не повинна нікому заважати. Тим більше, що працюють лише електродвигуни. Не нарікаємо ж якось на транспорт, який їздить ночами вулицями.

…Не ставлю за мету відстоювати правоту тієї чи іншої сторони, зробити це повинні фахівці. І чим швидше, тим краще. Такого протистояння не повинно бути.

На думку В.О. Іщенка, райдержадміністрація також повинна бути зацікавлена, щоб цей вид бізнесу таки прижився у районі. Вигода від нього буде всім його жителям.

Як будуть розвиватися події навколо кар’єру, передбачити не беремося. Бо ситуація змінюється практично щоденно. Позиція ж наша чітка: все повинно чинитися в рамках закону і без найменшої шкоди для людей, які тут живуть.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Історія села</b><br />
3 фото   
<b>Лейтенант міліції вишиває ікони</b><br />В Бершадському райвідділі працює інспектором з міграційного контролю сектору у справах громадянства, імміграції та...
4 фото   
<b>«Струни моєї душі»</b><br />Вже стало гарною традицією, відмічати ювілеї людей, котрі добре відомі в районі своєю працею та творчістю. Його...
2 фото   
<b>"...Хочеться, щоб добро таки переважало..."</b><br />Літературною конференцією на таку тему в медичному коледжі закінчилася декада української літератури, присвячена...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Хмарук Прокіп Кирилович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
У розвиток сільськогосподарського виробництва зробили великий внесок механізатори Бершадської МТС, створеної у березні 1930 року. В 1932 році вона обслуговувала 35 колгоспів, що мали близько 20 тис. га орної землі. Але на шляху виконання намічених планів в цей період були й труднощі. Партійна організація провела значну роботу, щоб зміцнити механізаторські кадри і трудову дисципліну. Все це дало... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Таємниці піщаного кар'єру - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення