Fridge magnet wooden gears

Тисячоліття співіснування

  • Подобається0Не подобається
  • 9 Вересня 2017, 09:00

Фото Галини ІВАНЧЕНКО.

Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології університету міста Торонто, керівник кафедри українознавства, директор Канадійського благодійного фонду «Україно-єврейська зустріч» Павло-Роберт Магочій і директор комунікацій благодійного фонду, журналістка українського походження Наталія Федущак.

Наші високоповажні гості побували у районному краєзнавчому музеї, на єврейському кладовищі, знайомилися з містом. А недільного вечора, 3 вересня, у бершадській синагозі зібралися представники громадськості різних національностей, члени ради церков і релігійних організацій, громадської ради при райдержадміністрації, краєзнавці, журналісти. Відкрив зустріч і представив гостей очільник єврейської общини Юхим Вигоднер.

Далі професор Магочій представляв свої книги – «Євреї та українці – тисячоліття співіснування» і «Бабин Яр». Він наголосив на тому, що попри чорні сторінки історії України він намагався показати ці періоди максимально об’єктивно, не обминаючи і непривабливих сторінок нашої спільної минувшини.

У ході зустрічі наш гість детально розповів про роботу над книгами, зустрічі і знахідки, проблеми, які довелося долати при написанні цих ґрунтовних досліджень. Кожен із присутніх мав змогу перегорнути книги, а відтак усі охочі – замовити видання для себе. Після детальної розповіді вченого люди зверталися до нього із запитаннями, на які він щиро і відверто відповідав. Деякі відповіді вражали, наприклад, всіх здивувало, що професор, який має українські корені (його мати родом із Закарпаття), українську мову почав вивчати лише з дев’ятнадцяти років.

Наталія Федущак розповіла про діяльність благодійного фонду «Україно-єврейська зустріч».

Зустріч-презентація перетворилася в зацікавлену розмову щодо необхідності глибшого вивчення піднятої теми, зокрема історії краю та України. Мова йшла і про вшанування пам’яті жертв Голокосту на Бершадщині.

Про це говорили Юхим Вигоднер, Маїс Сологуб, Олександр Жорницький, Григорій Погончик та інші. До речі, Григорій Олексійович, автор книги «Кровоточащая рана», розповів про роботу над книгою, представив її переклад на англійську мову.

У контексті спогадів про історії родин, які вижили в роки лихоліття, особливого значення набула тема Праведників світу. Чимало українців, ризикуючи життям, рятували євреїв від знищення нацистами.

Зі словами подяки гостям за їхню роботу, що має велике значення не тільки для наших народів, а й для всього світу, виступили перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський та заступник голови районної ради Сергій Пересунько.

Федір ШЕВЧУК.

Павло-Роберт Магочій (нар.26 січня 1945, Інглвуд, НьюДжерсі, США) – американсько-канадський історик угорсько-українського походження; дослідник історії України та Підкарпатської Руси, етнічних груп сучасної Канади. Народився в родині вихідців із Закарпаття – угорця та українки (карпатської русинки).

Доктор філософії в галузі історії. 1971 року був запрошений у Гарвардський університет відомим ученим Омеляном Пріцаком, де працював в Українському науковому інституті.. Від 1980 р. – професор історії та політології Торонтського університету (Канада), де водночас очолив кафедру українських студій.

1989 року читав курс української історії у Гебрейському університеті в Єрусалимі.

У 1990-1997 роках – директор Інституту історії полікультурної спільноти провінції Онтаріо; головний редактор «Енциклопедії народів Канади» (1999). Був науковим консультантом Інституту соціальної антропології ім. М. Планка в Німеччині (2001, 2002, 2003, 2006).

Павло Магочій має широкий спектр наукових інтересів: він – автор понад 600 публікацій з історії, політології, бібліо - графії, соціолінгвістики й картографії, що вийшли англійською, німецькою, французькою, китайською, українською та іншими слов’янськими мовами. Не раз приїжджав в Україну. Від 1978 року є президентом-засновником Карпаторуського дослідного центру США (англ. Carpatho-Rusyn Research Center), який видає у США та Європі наукові й науково-популярні праці з історії і культури русинів.

Голова Світової ради русинів (2005-2009).


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Без минулого немає майбутнього</b><br />Минулого тижня у читальному залі районної бібліотеки відбулась особлива подія для нашого краю – презентовано книги...
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
2 фото   
<b>Шляхова віджнивувала першою. Інші – на завершенні. Результати – контрастні</b><br />Хоч під ранніми зерновими культурами у ТОВ «Світанок-Агросвіт» зайнято було в цьому році більше тисячі гектарів поля,...
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Донесевич Леонтій Адольфович (1904) 1904 р., поляк, робітник. Мобілізований в 1941 р. Мол. Сержант. Загинув 17.04.45. Похов. Австрія.

З історії Бершаді
Виконуючи інтернаціональний обов'язок, трудящі Бершаді неодноразово збирали кошти на допомогу республіканським військам Іспанії. Значні кошти надходили від бершадців у фонд зміцнення обороноздатності нашої країни, на рахунок добровільних організацій Червоного Хреста та Тсоавіахіму. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Тисячоліття співіснування - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники