Fridge magnet wooden gears

«УКРАЇНУ НІКОЛИ НЕ ЗАБУВАЮ…»

 • Подобається0Не подобається
 • 18 Березня 2009, 07:52

На долю нашої колишньої співвітчизниці Олександри Зіновіївни Ратушняк випало чимало важких випробувань. Народилася вона в Бессарабії, точніше, в селі Романковці нинішньої Чернівецької області. Родина була велика, дружна і роботяща. Та з початком війни для них, як і для інших євреїв, почалися жахливі часи. Їх грабували, убивали, гнали з міста в місто, із села в село. Коли колону пригнали в Бершадь, місця в тамтешньому гетто для них не знайшлось. Так родина опинилася разом з іншими невільниками у селі Усті. Їх розмістили в свинарнику.

Там один за одним від голоду і холоду загинула вся Сашина родина – батько, мати,18-річна сестра і 16річний брат… Залишилося із сім’ї тільки двоє – сама Олександра та її молодша сестра Катерина, якій на той час було лише дванадцять років.
Врятував їх від неминучої смерті місцевий парубок Дмитро, уродженець сусіднього села Лугової. Йому припала до душі бессарабська красуня, і він знайшов можливість визволити її та сестру з неволі. Згодом одружився з Олександрою.
Сімейне життя виявилося щасливим. У 1944 році народився син Всеволод. Разом з ними жила і сестра Катерина. Чоловік ставився до неї, як до рідної дитини.
Олександра пішла працювати в колгосп, разом з іншими жінками сапала буряки, виконувала всю важку сільську роботу. Їхній побут нічим не відрізнявся від укладу місцевого населення.
Власне, вони й самі були типовими представниками подільського селянства. Ніхто не акцентував уваги на національності спочатку тітки, а трохи пізніше баби Шури. Та й вона не особливо задумувалася над цим, ходила в звичайному сільському одязі.
Здавалося б, життя налагоджується, входить у нормальний ритм, та Олександру чекав страшний удар – через п’ятнадцять років після одруження раптово помер чоловік, з яким вона зазнала найбільшого щастя. І хоч важко доводилося у післявоєнні роки, усе ж у родині панували мир, злагода і любов.
Тож більше не виходила заміж. Сама зростила сина, віддала заміж сестру. Син закінчив школу, працював шофером у колгоспі.
Було дуже важко, але не цуралася ніякої роботи.
Старші жителі Лугової ще й досі пам’ятають Шуру, яка із сапою за плечима поспішала на колгоспне поле… І ніхто не міг уявити, що в її долі згодом відбудуться нові зміни.
… Вже у 79-річному віці вона наважилась на відчайдушний крок – вирішила поїхати на землю своїх предків в Ізраїль. Тим більше, що проживала сама – син на той час перебував у Кишиневі. І в 1996 році Олександра Ратушняк прибула у цю країну.
Зустріли її добре. Одразу ж виділили однокімнатну квартиру, грошову допомогу по старості. Згодом до матері приїхав син з онуками. Та прожив там недовго – через два роки помер. Один внук повернувся до Молдови, інший залишився в Ізраїлі.
У листі до автора цього матеріалу Олександра Зіновіївна пише: «Живу я у місті Рішон Леціоні. Тут є громада вихідців з України, котрі колись перебували в гетто. Нам організовують відпочинок, екскурсії. Була я в Єрусалимі, Ейлаті, на Мертвому морі.
Відпочивала в Нагарії, в готелі, побудованому німцями для колишніх в’язнів гетто».
До речі, разом з іншими вихідцями з України вона часто відвідує православну церкву, де моляться за здоров’я своїх рідних, за таку далеку географічну і близьку серцям батьківщину. В одному з листів до сільського голови Валентина Траченка вона написала: «Я зв’язку з Україною не втрачаю, дзвоню і листуюсь зі своїми подругами з Лугової. Адже всі мої найкращі роки пройшли в цьому селі.
Дуже хотілося б ще разок побачити рідні місця. Але роки не дозволяють летіти.
Всіх я пам’ятаю, нікого не забуваю. Пам’ятаю, що Ваш брат Коля був кращим другом мого Сєви».
Коли, дізнавшись про незвичну долю цієї жінки, я написав їй листа, то не сподівався, що відповідь з Ізраїлю надійде так швидко. Причому писана гарною українською мовою, яка є рідною для нашої 92-річної землячки: «Отримала Вашого листа, за якого дуже вдячна, дякую за увагу до мене, за чуйність до всього, що я пережила.
Ви своїм листом ще раз нагадали мені країну, в якій я прожила 55 років, про Україну, яку я ніколи не забуваю…» В конверті, крім листа, вітальної листівки, була ще й оця фотографія. Ось така вона, тітка Шура, колишня колгоспниця, а нині жителька країни Ізраїль. І хоч Бог дарував їй довгого віку, та натомість послав чимало випробувань. Але жінку тримає на світі любов до життя, до людей і до своєї України, про яку вона не забуває ніколи.
Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
48 фото   
<b>ШЛЯХОВА</b><br />
13 фото   
<b>Естафета визволення</b><br />16 березня 2009 року у м Бершаді відбувся урочистий мітинг- реквієм та святковий концерт з нагоди передачі естафети...
6 фото   
<b>Усе найкраще - дітям!</b><br />У п’ятницю, 26 липня, відбулася нарада за участю керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, міського та...
2 фото   
<b>Бронзові призери чемпіонату</b><br />Протягом п’яти днів проходили у Ковелі Волинської області чемпіонат України серед підлітків 1997-1998 років...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Берізки-Бершадські
Ангелюк Іван Феодосійович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 15.03.45.

З історії Бершаді
Широкий розмах руху підпільників та партизанів у Бершадському районі змушений був визнати префект Балтського повіту. Він зазначав у листопаді 1943 року, що тут збільшилась кількість загонів, учасники яких захоплюють зброю у жандармів та військових; зникають з фашистських обозів разом з підводами місцеві провідники. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

«УКРАЇНУ НІКОЛИ НЕ ЗАБУВАЮ…» - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення