Fridge magnet wooden gears

Остання висота капітана Лещенка

  • Подобається0Не подобається
  • 11 Березня 2011, 09:00

День Перемоги у Великій Вітчизняній війні вважається одним з найбільших всенародних свят. Крім цього, є ще 14 березня – день звільнення нашого району, та 28 жовтня – день звільнення України від німецько-фашистських загарбників.

Бої на теренах України тривали 1225 днів і ночей. Лише за перший рік війни в Україні було мобілізовано 3 млн. 185 тис. чоловік. Після її звільнення і до закінчення війни лави Червоної Армії поповнили ще чотири мільйони жителів України.

Так, тільки з нашого села Михайлівки було призвано більше 500 чоловік, з них 208 не повернулися до рідних домівок. Серед них наш односельчанин Герой Радянського Союзу капітан П.Л. ЛЕЩЕНКО.

До війни Петро Лук’янович закінчив початкову школу і, як розповідали його однолітки, навчався добре, був старанним, допитливим та кмітливим. З 14 років працював у колгоспі. А вже в 1937 році був призваний в армію. Відслужив три роки і повернувся додому офіцером. Тож вже на той час мав повагу і від дорослих, і, особливо, від юнаків, які готувалися стати на захист Батьківщини.

На початку війни П.Л. Лещенка призвали із запасу в діючу армію. Службу він розпочав 13 липня 1941 року у 842-му стрілецькому полку 240-ої стрілецької дивізії. Полк було сформовано в м. Круп’янську.

Велику воєнну операцію було проведено по звільненню Києва та форсуванню Дніпра, виходу військ на його правий берег. Запеклі бої розгорнулися на висотах Лютежа. Перед воїнами стояло завдання: будь-якою ціною форсувати Дніпро, закріпитися на його правому березі, який був сильно укріплений, розширити плацдарм, дати можливість здійснити переправу іншим військам. 28 вересня 1943 року підрозділ старшого лейтенанта П.Л. Лещенка в районі Свароліє вслід за взводом старшого сержанта Нефедова під шквальним вогнем форсував Дніпро, закріпився на правому березі і не тільки відбив чотири атаки ворога, але й зумів розширити плацдарм, забезпечити переправу інших підрозділів, знищивши при цьому велику кількість гітлерівських солдатів.

Всі бійці підрозділу були представлені до нагород, а П.Л. Лещенку за мужність і героїзм, сміливість і відвагу було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу та військове звання „капітан”. На жаль, Петро Лук’янович був важко поранений, тож через місяць помер від ран.

Поховано нашого земляка в братській могилі села Велика Вільшанка Васильківського району Київської області. Там в місцевій школі, діє музей його імені. До недавнього часу батьківську могилу провідував син Олександр, на жаль, нині вже покійний, тож цю естафету перейняла його дочка Ліда, яка у свій час після закінчення Балтського педучилища працювала в цьому селі вчителькою.

Не забувають свого земляка-героя і його односельці: вулиця, на якій він проживав, носить його ім’я, на будинку встановлено меморіальну дошку, а поле при в’їзді в село Михайлівку теж названо його ім’ям, встановлено пам’ятний знак. Матеріали про героя Великої Вітчизняної війни П.Л. Лещенка є в школі та бібліотеці, де кожен бажаючий має змогу з ними ознайомитися. Щороку, святкуючи День Перемоги 9 Травня, мешканці села вшановують пам’ять загиблих земляків. Зачитуючи список полеглих воїнів-односельчан, учні місцевої школи починають з прізвища Героя Радянського Союзу Лещенка Петра Лук’яновича.

Микола РУДИК, громадський кореспондент с. Михайлівка.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
9 фото   
<b>Подарунки до зимових канікул</b><br />Гарними новорічними та різдвяними святами завершився минулий та розпочався новий 2012 рік. Особливо радісними вони...
3 фото   
<b>Бершадська РДА пропагує здоровий спосіб життя</b><br />8 вересня 2012 року на Бершадщині, під патронатом голови райдержадміністрації Олександра Снігура, відбулась районна...
4 фото   
<b>Обласний семінар директорів районних БК</b><br />10-11 березня 2009 року на базі Бершадського районного будинку культури відбувся обласний семінар директорів районних...
19 фото   
<b>Весна</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Шляхова
Горбатюк Василь Антонович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Прославив земляків подвигом П. І. Миколаєнко. В одному з жорстоких боїв він, командир роти 134-го танкового полку, особисто знищив кілька танків противника, забезпечивши виконання бойового завдання. За цей подвиг йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його ім'ям названо одну з вулиць. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Остання висота капітана Лещенка - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники