Fridge magnet wooden gears

Обереги Євдокії Літвін

 • Подобається0Не подобається
 • 20 Серпня 2016, 09:00

Її називають Берегинею, і носить це звання жінка з гордістю, вважає, що в цьому зміст життя, прагнення, вміння.

П’ять років тому мала щастя з учнями вперше переступити поріг домівки-музею Євдокії Іванівни Літвін.

Захвату, здивувань не було меж.

Діти хлюпалися в цікавинках, мов хвильки в морі: хлопчики прагнули вміло орудувати голкою, щоб вишити мальовничі квіти, дівчата розчинялися в гамах кольорів на подушках, які гордовито споглядали з висоти своєї гірки. А згодом були зустрічі в міській школі №2, де жінка розповідала про своє захоплення, відчуття прекрасного, демонструвала вироби.

Нещодавно знову напросилася до Євдокії Іванівни на гостину з п’ятикласниками.

Вона погодилася залюбки.

Перше, що нас вразило ще з порога – це картина «Янголохоронець», висота якої сягає півтора метра, а ширина понад метр. З гордістю ділиться майстриня кількістю хрестиків по довжині і ширині. А ще ж кожен треба чотири рази вколоти… Та всі вони для неї, мов живі, несуть енергетику тепла.

Дітям довго не хотілося відходити від неї. Хтось гладив руками, хтось фотографував.

– Мабуть, те, що зроблено з любов’ю, любов і передає, – зазначаю від себе.

– А скільки ж треба мати вправності, терпіння, щоб створити такий шедевр, – промовляє Надійка Гудименко, яка теж прийшла на гостину до Євдокії Іванівни.

Виграє на обличчі жінки усмішка, задоволення.

П’ятикласники зацікавлено сипали запитаннями, і летіли вони, мов пшениця з мішка. І ось: – Чому саме «Янгол-охоронець?» – А й справді, чому саме він? – роздумує – щаслива в сімейному житті, у дітях, онуках і друзях. Вона ж для них сама хранителька… Євдокія Іванівна якусь мить мовчить, обводить картину люблячим поглядом і говорить: – Щоб Україну беріг, солдатів – від ворожих напастей.

І через мить в задумі: – Щоб мир був.

Не для себе, а для всіх – таке її життєве кредо. Це людська сутність простої жінкиберегині, яка горда за своїх предків, Україну, та й просто за тих, хто поруч і так само, як вона, творить сьогодення.

Тепло проймає мене за те, що погодилася зустрітися, що учні отримали урок з народознавства, людинознавства, людяності.

Цікавим експонатом кімнати-музею є родове дерево.

Воно має п’ять розгалужень по її лінії і чоловіка. Світлини вдало помістила на грамплатівках, які вже відійшли в минуле, зробила вдалу облямівку – і красуються бабусіпрабабусі в ореолі шани з внуками і дітьми.

– Чи ж не цього маємо навчати дітей?!

І заперечує сама собі: – Не навчиш, воно від серця має йти, від того посіяного пшеничного зерна. Та й врешті-решт, від родового дерева і знову ж – до нього.

…Роздуми перериває дзвінкоголосе запрошення до української кімнати, так зве її хранителька. Найбільша цінність – це сліпучо-білі вишиванки, що зберігає у шафі. Коментує, коли й кому вони призначені. У Євдокії Іванівни дев’ять внуків, і всіх вона обожнює, вишиває рушники на щастя, на долю, вплітаючи тепло своєї щедрої української душі, дарує радість, просить у Бога щедрості, людяності, добротворення не тільки для них, а й для всіх.

По-юному швидка, балакуча і неспокійна. Не розуміє тих, хто нарікає на негаразди, долю. Секрет її життєдайності, мабуть, у тому, що не ставить високих життєвих планок, живе по своїх уміннях і можливостях, а ще все виконує з любов’ю. У неї стільки енергії, що вистачає українізувати кожен клаптик землі. Ось біля літньої кухні, біля паркану, здавалося б, що ж тут помістиш (бо всьогона-всього лише трикутничок землі), а вона вміло розпорядилася: і криничка (металева діжка в зрубі), і чорногуз, і глечики… Та, власне, увесь реманент української господи.

– Неспокійна, то вже неспокійна, – так характеризують Євдокію Іванівну сусіди.

І в цьому вся вона. Коли йшла мова про створення музейної кімнати в клубі колишнього цукрового заводу, відгукнулася відразу: багато принесла експонатів із своєї скарбниці. Їй цього не жаль, бо дотримується принципу: більше віддати – більше придбати. Із задоволенням ілюструє експонати, розповідає про їх виникнення, використання.

– Головне – люди повинні знати, що не можна втрачати минулого, бо сьогодення не житиме, – так часто говорять.

А ще майстриня вміє зачаровувати піснею. З її уст вона лине по-особливому, переплітаються тут і веселі нотки, й сумні, але найбільше заповнює її серце гордість за дітей, онуків, просто людей, за Україну. Таких би людей побільше, – відзначаю про себе і намагаюся вловити кожен її порух, слово, бо ця жінка – сплав добра, радості, впевненості. І, спілкуючись з нею, отримуєш велике задоволення.

… Берегиня, хранителька, майстриня – підбираю слова і все-таки: Добротворець.

Так, це вона – звичайна українська жінка зі своїм звичайним призначенням на землі. Хай сіється і колоситься, дозрівається і жнеться на Вашій життєвій ниві, Євдокіє Іванівно. З роси і води!

Світлана КОВАЛЬСЬКА, член спілки журналістів України, лауреат премії ім. В. Думанського.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Осінь</b><br />
4 фото   
<b>На карті України з’явилася «Країна чеснот»</b><br />В українських школах завершився навчальний рік, пролунав останній дзвоник, і за вікном уже майже літо. Для дітей це –...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
2 фото   
<b>Золоту Зірку Героя України отримала дружина Юрія Коваленка</b><br />У ході урочистостей до Дня незалежності України Міністр оборони України, генерал-полковник Степан Полторак вручив...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Березівка
Олексюк Федір Михайлович Рядовий.

З історії Бершаді
Визволені від фашистської неволі, натхнені перемогами Червоної Армії трудящі енергійно взялись за відбудову народного господарства, за ліквідацію наслідків окупації. На цукровому заводі окупанти зруйнували майстерні, склади, вивезли цінне устаткування, знищили інвентар радгоспу. Величезну шкоду було заподіяно спиртовому заводу, спалено будинки в центрі міста, виведено з ладу водогін. Завдяки... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Обереги Євдокії Літвін - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення