Fridge magnet wooden gears

Обереги Євдокії Літвін

  • Подобається0Не подобається
  • 20 Серпня 2016, 09:00

Її називають Берегинею, і носить це звання жінка з гордістю, вважає, що в цьому зміст життя, прагнення, вміння.

П’ять років тому мала щастя з учнями вперше переступити поріг домівки-музею Євдокії Іванівни Літвін.

Захвату, здивувань не було меж.

Діти хлюпалися в цікавинках, мов хвильки в морі: хлопчики прагнули вміло орудувати голкою, щоб вишити мальовничі квіти, дівчата розчинялися в гамах кольорів на подушках, які гордовито споглядали з висоти своєї гірки. А згодом були зустрічі в міській школі №2, де жінка розповідала про своє захоплення, відчуття прекрасного, демонструвала вироби.

Нещодавно знову напросилася до Євдокії Іванівни на гостину з п’ятикласниками.

Вона погодилася залюбки.

Перше, що нас вразило ще з порога – це картина «Янголохоронець», висота якої сягає півтора метра, а ширина понад метр. З гордістю ділиться майстриня кількістю хрестиків по довжині і ширині. А ще ж кожен треба чотири рази вколоти… Та всі вони для неї, мов живі, несуть енергетику тепла.

Дітям довго не хотілося відходити від неї. Хтось гладив руками, хтось фотографував.

– Мабуть, те, що зроблено з любов’ю, любов і передає, – зазначаю від себе.

– А скільки ж треба мати вправності, терпіння, щоб створити такий шедевр, – промовляє Надійка Гудименко, яка теж прийшла на гостину до Євдокії Іванівни.

Виграє на обличчі жінки усмішка, задоволення.

П’ятикласники зацікавлено сипали запитаннями, і летіли вони, мов пшениця з мішка. І ось: – Чому саме «Янгол-охоронець?» – А й справді, чому саме він? – роздумує – щаслива в сімейному житті, у дітях, онуках і друзях. Вона ж для них сама хранителька… Євдокія Іванівна якусь мить мовчить, обводить картину люблячим поглядом і говорить: – Щоб Україну беріг, солдатів – від ворожих напастей.

І через мить в задумі: – Щоб мир був.

Не для себе, а для всіх – таке її життєве кредо. Це людська сутність простої жінкиберегині, яка горда за своїх предків, Україну, та й просто за тих, хто поруч і так само, як вона, творить сьогодення.

Тепло проймає мене за те, що погодилася зустрітися, що учні отримали урок з народознавства, людинознавства, людяності.

Цікавим експонатом кімнати-музею є родове дерево.

Воно має п’ять розгалужень по її лінії і чоловіка. Світлини вдало помістила на грамплатівках, які вже відійшли в минуле, зробила вдалу облямівку – і красуються бабусіпрабабусі в ореолі шани з внуками і дітьми.

– Чи ж не цього маємо навчати дітей?!

І заперечує сама собі: – Не навчиш, воно від серця має йти, від того посіяного пшеничного зерна. Та й врешті-решт, від родового дерева і знову ж – до нього.

…Роздуми перериває дзвінкоголосе запрошення до української кімнати, так зве її хранителька. Найбільша цінність – це сліпучо-білі вишиванки, що зберігає у шафі. Коментує, коли й кому вони призначені. У Євдокії Іванівни дев’ять внуків, і всіх вона обожнює, вишиває рушники на щастя, на долю, вплітаючи тепло своєї щедрої української душі, дарує радість, просить у Бога щедрості, людяності, добротворення не тільки для них, а й для всіх.

По-юному швидка, балакуча і неспокійна. Не розуміє тих, хто нарікає на негаразди, долю. Секрет її життєдайності, мабуть, у тому, що не ставить високих життєвих планок, живе по своїх уміннях і можливостях, а ще все виконує з любов’ю. У неї стільки енергії, що вистачає українізувати кожен клаптик землі. Ось біля літньої кухні, біля паркану, здавалося б, що ж тут помістиш (бо всьогона-всього лише трикутничок землі), а вона вміло розпорядилася: і криничка (металева діжка в зрубі), і чорногуз, і глечики… Та, власне, увесь реманент української господи.

– Неспокійна, то вже неспокійна, – так характеризують Євдокію Іванівну сусіди.

І в цьому вся вона. Коли йшла мова про створення музейної кімнати в клубі колишнього цукрового заводу, відгукнулася відразу: багато принесла експонатів із своєї скарбниці. Їй цього не жаль, бо дотримується принципу: більше віддати – більше придбати. Із задоволенням ілюструє експонати, розповідає про їх виникнення, використання.

– Головне – люди повинні знати, що не можна втрачати минулого, бо сьогодення не житиме, – так часто говорять.

А ще майстриня вміє зачаровувати піснею. З її уст вона лине по-особливому, переплітаються тут і веселі нотки, й сумні, але найбільше заповнює її серце гордість за дітей, онуків, просто людей, за Україну. Таких би людей побільше, – відзначаю про себе і намагаюся вловити кожен її порух, слово, бо ця жінка – сплав добра, радості, впевненості. І, спілкуючись з нею, отримуєш велике задоволення.

… Берегиня, хранителька, майстриня – підбираю слова і все-таки: Добротворець.

Так, це вона – звичайна українська жінка зі своїм звичайним призначенням на землі. Хай сіється і колоситься, дозрівається і жнеться на Вашій життєвій ниві, Євдокіє Іванівно. З роси і води!

Світлана КОВАЛЬСЬКА, член спілки журналістів України, лауреат премії ім. В. Думанського.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
6 фото   
<b>СТАВКИ</b><br />Виникло, ймовірно ще в Х/ІІ столітті. Назва походить від великої кількості підгрунтових вод, які весною стають ставками.
2 фото   
<b>До Дня працівників торгівлі: «Покупці нам довіряють...»</b><br />Дефіциту в торговельних закладах у Бершаді, звичайно, немає. За останні роки побудувалося і відкрилося чимало...
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
2 фото   
<b>Олексієві Степовому дали 10 років за карикатуру на Сталіна</b><br />&rdquo;Ви якою мовою говорітє? &mdash; 81-річний Олексій Степовий стоїть на східцях Будинку культури в селі Джулинка...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Доля Давид Романович Єврей, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 23.03.45. Похов. Чехо-Словаччина.

З історії Бершаді
На початку XVII ст. Бершадь була значним населеним пунктом: тут налічувалося 275 дворів і близько 1650 чоловік населення. З перших днів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького козаки, селяни й міщани Бершаді створили селянсько-козацький загін на чолі з Трифоном, який приєднався до Уманського полку і брав участь у визволенні Брацлавщини та Поділля від... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Обереги Євдокії Літвін - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники