Fridge magnet wooden gears

Пам'ятник польовій кухні

  • Подобається6Не подобається
  • 1 Липня 2011, 17:46

Він нагодував усі армії світу, а сам помер від голоду... Його онуки та правнути і нині проживають у м. Бершаді, а про свого видатного  діда  дізналися кілька років тому.

Єдиний в світі пам'ятник польовій кухні встановили на Вінниччині. У містечку Брацлаві похований винахідник цього незамінного армійського знаряддя. Пересувною кухнею, яку придумав українець Антон Турчанович, до цих пір користується немало армій світу. В кінці 19 століття військове міністерство Російської імперії оголосило конкурс на кращу польову кухню. Авторам новації обіцяли грошові премії. До цього їжу готували на вогнищах, а важкі мідні казани возили на звичайних підводах.

Кухня-пекарня-кип'ятильня – так назвав свій винахід офіцер російської армії Турчанович. Розробляв він її п'ять років. У 1908-му році навіть запатентував.

Георгій Турчанович, онук винахідника:
- Ніхто від цього нічого не мав. Не мав і не шукав. І не правильно. А може і не скромно користуватися чужими заслугами. Ми й так добре живемо без цього патенту. Є кусочок хліба, є кусочок до хліба...

Про свого видатного діда місцевий житель Георгій Турчанович дізнався кілька років тому. А місцеві історики недавно розшукали на Брацлавському кладовищі могилу відомого всьому світу земляка. За іронією долі він помер від голоду в 1943-му році під час німецької окупації.

Петро Михайленко, голова Немирівської РДА:
- Наступний наш крок – ми плануємо зробити тут бюст Турчановичу. Поряд повинен стояти бюст. Тому що, в принципі, фотографії, якісної фотографії, щоб її можна було на меморіальну дошку набити, ми її не найшли. А бюст, я думаю, що фахівці його зроблять і ми його з часом поставимо.

Георгій ТурчановичВинахід Турчановича у той час був унікальним. На роту солдатів обід з трьох страв готувався протягом трьох годин, вечеря – по півтори години. Страви варилися на ходу. Як паливо йшло все, що попадеться під руку – торф або навіть хмиз.

85-річний Дмитро Мельник згадує: на фронті в такій пересувній кухні особливо добре і швидко варилися супи.

Дмитро Мельник, ветеран Великої Вітчизняної війни:
- Прекрасно робити на такій кухні. Вона заливається. Трошки води заливається. Запалюється. І вона парою виходе. Хвилин 30 і вже готовий борщ, суп. Ну, каша трошки довше. Головне, що вона вигідна. Що з нею... воно все разом.

Польовою кухнею Турчановича незабаром обзавелися майже всі армії світу. На озброєнні української армії така пересувна кухня знаходиться і зараз.

 Антон Турчанович (1854-1943), із дворян, прослужив у Російській армії 40 років. Почав службу рядовим 1875 року, перший офіцерський чин прапорщика отримав у 1878 році під час Російсько-турецької війни 1877-1878 рр. У відставку Антон Федорович вийшов 1915 року, маючи чин полковника. За роки служби і під час бойових походів нагороджений орденами та медалями, у тому числі орденами Св. Володимира 4-го ступеня з бантом, Св. Анни 2-го і 3-го ступенів, Св. Станіслава 2-го і 3-го ступенів, солдатським Георгіївським хрестом 4-го ступеня. Помер талановитий винахідник на 90-му році життя в містечку Брацлав (Немирівський район Вінницької області).


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Дяківка на межі трьох областей</b><br />Це село за графіком відвідала робоча група у складі начальників відділів та структурних підрозділів РДА, яку очолював...
17 фото   
<b>Бершадь. Путівник 1978 р.</b><br />Дорога стрімко прорізує ободівські ліси, наче ділячи їх навпіл. Зліва за деревами зблискує ставкове плесо, справа...
13 фото   
<b>Естафета визволення</b><br />16 березня 2009 року у м Бершаді відбувся урочистий мітинг- реквієм та святковий концерт з нагоди передачі естафети...
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Берізки-Бершадські
Стахов Іван Аполлонович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
На початку XVII ст. Бершадь була значним населеним пунктом: тут налічувалося 275 дворів і близько 1650 чоловік населення. З перших днів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького козаки, селяни й міщани Бершаді створили селянсько-козацький загін на чолі з Трифоном, який приєднався до Уманського полку і брав участь у визволенні Брацлавщини та Поділля від... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Пам'ятник польовій кухні - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники