Fridge magnet wooden gears

Ветерани

  • Подобається1Не подобається
  • 9 Липня 2012, 21:22

На знімку: воїн-інтернаціоналіст, підполковник у відставці Валерій Михайлович Щерба і його мати Зінаїда Омелянівна в щасливі ювілейні дні.

Життя кожного з них можна вважати по-своєму героїчним. Цілком ймовірно, що ми, представники молодших поколінь, і не сповна віддячуємо їм за зроблене, як кожен на те заслуговує. Хоч не можна сказати, що вони взагалі залишаються поза увагою.

Без перебільшення, святкова атмосфера панувала нещодавно в обійсті колишньої учасниці партизанського руху на Бершадщині Зінаїди Омелянівни Щерби в Осіївці. Рідня, односельчани заходили до неї, щоб привітати з ювілеєм – 90-річчям з дня народження. Хоч сама вона родом з Тульчинського району, в Осіївці немає вже людини, хто б її не знав.
У свій час Данило Євлампійович, який був родом з Осіївки, працював дільничним уповноваженим у її селі, там і звела доля молоду пару. Та, як виявилося, не надовго. З початком Великої Вітчизняної війни він, як і інші, пішов захищати Батьківщину. Сталося так, що потрапив у відому «Уманську яму», але зумів втекти і став учасником підпільного руху. Його ж молода дружина тим часом переїхала з малою дитиною на руках в Осіївку і, поселившись у хаті чоловіка, не переставала його чекати, не відаючи, де він.

Але кажуть, що і вона чим тільки могла намагалася тоді наблизити перемогу. На горищі її хатини переховувалися три поранених офіцери.

Не можна не згадати ще й про такий епізод з героїчного минулого цієї сім’ї. Коли вулицею попід їхню хату гнали колону євреїв, чоловік Зінаїди Омелянівни вихопив з колони за руку дівчинку, яка потім так і жила в них, разом з їхньою дочкою Тамарою, аж до березня 1944 року.

У 1967 році Аня – так звали врятовану дівчинку, відшукала в Осіївці свою рятівницю, щоб висловити їй за те найщиріші слова вдячності.

Довелося пережити Зінаїді Омелянівні і те, як у 1944 році, всього за тиждень до визволення, взяли в полон її чоловіка. Як вели на розстріл, спробував знову тікати, стрибнувши з моста у річку біля бершадського спиртового заводу, та цього разу втеча не вдалася. Через декілька днів відшукала його тіло і поховала разом з іншими у братській могилі в Осіївці.

Сама ж Зінаїда Омелянівна приймала у роки війни у себе в хаті партизанських зв’язківців, пекла хліб, який передавала ними партизанам.

Після війни доля звела її з Михайлом Щербою, який став її другим чоловіком і батьком ще двох дітей – сина Валерія і донечки Ані.

Навіть сорокарічна праця в ланці не зламала цю вольову жінку. І хоч роки далися взнаки, вона ще при світлій пам'яті і безперестанку розповідає про прожите нею і пережите.

Хоч син Валерій живе в Усті, хіба могли вони з дружиною Ларисою залишати наодинці матір у день її ювілею і в наступні дні.

У ці дні з привітаннями до оселі Зінаїди Омелянівни завітали голова спілки інвалідів району В. П. Сидоренко та голова районної організації Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) В.І. Плахотнюк. Адже доля розпорядилася так, що і її синові, нині підполковнику у відставці В.М. Щербі, також довелося повоювати, тільки вже на далекій афганській землі. Тож Почесну грамоту, крім його матері, вручали ще і йому – з нагоди 65річчя, яке він відзначав з різницею в один день з ювілеєм своєї матері.

А коли в одній з кімнат гарно прибраної оселі було вже навіть тісно від гостей та найщиріших вітань і побажань на адресу іменинників, до них приєдналися, звичайно ж, з квітами і подарунком ще й сільський голова В. М. Соколюк з секретарем сільської ради М.С. Плахотнюком.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
5 фото   
<b>1 вересня - День Знань</b><br />Сьогодні його урочисто відзначають в усіх куточках нашої України; з веселою піснею першого дзвоника, морем яскравих...
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
2 фото   
<b>Найперше – здоров’я пацієнтів</b><br />Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на...
3 фото   
<b>Бершадський медичний коледж</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Німчук Михайло Григорович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Сержант. Загинув 1945 р. Похов. Німеччина.

З історії Бершаді
Широкий розмах руху підпільників та партизанів у Бершадському районі змушений був визнати префект Балтського повіту. Він зазначав у листопаді 1943 року, що тут збільшилась кількість загонів, учасники яких захоплюють зброю у жандармів та військових; зникають з фашистських обозів разом з підводами місцеві провідники. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Ветерани - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники