Fridge magnet wooden gears

Учитель, наставник і просто мама...

 • Подобається0Не подобається
 • 13 Червня 2015, 09:00

Спогади і роздуми сина з приводу ювілею найдорожчої людини

Хоч від її славного ювілею минуло вже трохи часу, та на адресу нашої матері продовжують надходити щирі віншування з усієї області. І це не випадково, бо волею долі їй довелося працювати в різних районах Вінниччини.

Життя прожить –
Не поле перейти,
Тож маєм добре зрозуміти,
Що кожен у житті своїм
Повинен слід
На цій землі лишити…

Ці слова були і залишаються життєвим девізом усього життя Ліни Іванівни Притули, якій нещодавно виповнилося вісімдесят. Вона – ветеран педагогічної праці, відмінник народної освіти, учитель і наставник.

Родом наша мама з Ямполя, але ще маленькою дівчинкою разом із батьком – працівником банку Іваном Івановичем Власенком і мамою, вчителькою Владиславою Йосипівною, та молодшим братиком – переїхала в Теплик. Там і застала їх війна.

Провели тата на фронт, а їх посадили в товарний потяг і повезли. Куди прямують, не знали спочатку. У дорозі поїзд бомбили, але якось доїхали аж у Краснодарський край. Розселили на хуторі, що налічував двадцять хат. А кругом – одне поле…Та жили дружно всі – українці, білоруси, росіяни, був із ними навіть казах. Біда тоді згуртувала всіх.

Та ворог дістався і туди. Розстріли, пожежі – не було спокою і у віддаленому краї. У хаті, де вони з мамою спочатку жили, розмістився німецький штаб. Згодом їх забрали до себе сусіди, у них довелося навіть в ямі ховатися, щоб німці не знайшли. Владислава Йосипівна тоді врятувала 27 дітей. За це та інші добрі справи під час війни її пізніше нагородили медалями. А тоді змушені були виживати чим могли, адже всі продукти забрали німці. Щоб не вмерти з голоду, навіть макуху просили у людей.

Коли фашиста погнали з нашої землі, вирішили їхати додому. Теж важко довелося– ледве доїхали до рідної хати в Ямполі. Там мама пішла в перший клас, а потім знову – Теплик. І знову біда – черговий голодомор. Їли і цвіт акації, і пампушки з лушпиння, із калачиків супи варили… Середню школу Ліна закінчувала вже в Бершаді, куди переїхала сім’я. Далі було навчання у Вінницькому педінституті (звісно ж, на філологічному, де заглиблювалася у таїну рідної мови та літератури), а призначення одержала у село Жолоби Томашпільського району. Ті перші роки самостійної роботи залишилися донині в серці і пам’яті, у листах колишніх учнів. Пишуть і досі! Більше того, дехто з них приїхав на ювілей, щоб особисто привітати улюблену вчительку. А 68-річний Володимир Крищук навіть присвятив їй поетичні рядки:

Хоч на скронях уже сивина,
Пробачте мені, стаю на коліна.
Не можу я звикнуть, не можу забуть…
Для нас Ви лишаєтесь Власенко Ліна.

Ювілей матері не був традиційним. Бо крім звичних вітань, гості з хвилюванням слухали листи з фронту її тата Івана Івановича, гортали унікальну 400-сторінкову книгу спогадів, написаних мамою у віршованій формі.

З них можна дізнатися, що згаданими районами її подільська одіссея не обмежилася. У Бершадь приїхала в 1961 році, коли вийшла заміж за Олексія Феодосійовича Притулу. А потім знову був Теплик, за ним – Шаргород.

Тут осіли на цілих двадцять років. І про це місто – якнайкращі спогади. Чоловік був банківським працівником, тож його переводили з місця на місце. А Ліна Іванівна працювала то в школі, то в дитсадку. Скрізь сіяла розумне, добре, вічне… Педагогічну династію продовжив і я. Правда, фах вибрав інший – музику і співи, пробую писати музику на мамині слова, ці пісні часто звучать на різних заходах у школі. Взагалі ж загальний педагогічний стаж нашої родини – 105 років. А з іншого боку, у нашій родині все впевненіше заявляє про себе династія медиків – моя дружина Галина Вікторівна 28 років трудиться у Товаристві Червоного Хреста, а син Віктор після закінчення відповідних навчальних закладів – на станції швидкої допомоги. Змалку любить гумор, радує ним людей на різних концертах та оглядах, має за це чимало відзнак.

Мама Ліна Іванівна, як і раніше, залишається для нас і порадником, і вчителем, і найбільшим авторитетом. Ми прагнемо не підвести її, жити по совісті, так, як вона нас (і не тільки) учила і вчить.

У житті матері було багато цікавих зустрічей – пам’ятними залишилися спілкування з народознавцем Тетяною Цвігун, художником Володимиром Козюком, артисткою Ганною Кучерук, письменником Григорієм Усачем та багатьма іншими. Особлива сторінка – заслужений журналіст України Ганна Секрет, яка кілька років тому запросила Ліну Іванівну на популярну передачу «Будьмо знайомі». У тій передачі мама розповідала не тільки про своє насичене життя, а й про те, як вона любить рідний край, Україну, як прагне передати цю любов своїм землякам.

Є нині у матері цікавий задум: відвідати усі школи, в яких працювала, і подарувати їм свої «Спогади». І хоч вік уже поважний, буває, й здоров’я підводить, та душа залишається сповненою наснаги й оптимізму. Хай же ще дов го радує всіх нас наша найрідніша, наша найкраща в світі учителька, наставниця, поетка і просто МАМА!

Леонід ПРИТУЛА, син, м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Символ єдності держави</b><br />На Бершадщині урочисто відзначили День Соборності України. З нагоди 96-ої річниці проголошення Акту Злуки Української...
75 фото   
<b>БИРЛІВКА</b><br />Бирлівка - одне з наймальовничіших сіл району. І приваблює воно не тільки краєвидами, голубими плесами ставків, а й...
73 фото   
<b>Всі учасники</b><br />
10 фото   
<b>Вінниччина очима редактора: Бершадщина</b><br />Відразу зазначу, що описувати побачене під час кожного туру &ndash; а це відвідини конкретного району, хоч і складно,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Кохановський Сильвестр Пилипович (1925) 1925 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 22.08.44.

З історії Бершаді
Партійні органи організували широку допомогу сім'ям фронтовиків. З цією метою проводились декадники, місячники допомоги, під час яких збирали гроші, продукти харчування, одяг. Виділені рішенням райкому партії підприємства та установи ремонтували квартири, забезпечували паливом родини військовослужбовців. Подбали й про дітей, батьки яких загинули. Майже 150 підлітків були прийняті до дитячого... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Учитель, наставник і просто мама... - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення