Fridge magnet wooden gears

Знову дзвони звучать...

  • Подобається0Не подобається
  • 27 Березня 2016, 09:00

Василь Коченко: штрихи до портрета крізь призму релігійно-філософських роздумів

У дощ і заметіль, у спеку і тріскучий мороз червоні «жигулі» долають сірі сувої асфальту – вже чверть століття поспішає до своїх парафіян священик Василій (в миру Василь Семенович Коченко), настоятель православної церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

Скільки служб відправлено, скільки треб виконано! Скільки вислухано найсокровенніших і найпотаємніших сповідей!

А скільки врятовано людських душ! І не тільки тоді, коли бачиш сльози радості на очах у молодят, які вінчаються, та їхніх родичів чи коли новонароджену дитину прикладають обличчям до ікони «Розчулення», а й тоді, коли руки священика кладуть вінчик на холодне чоло людини, яку проводжають у вічність.

– Треба бути завжди доброю людиною, ніколи ні на кого не тримати зла. Всі люди однакові, бо кожен народжується з Божою іскрою, а їй немає ні початку, ні кінця. Сили зла можуть викликати в людях загострення стосунків, хвороби, розлад життєвих справ. Але душа, яка не порушила Закону Космосу, тобто Закону Божого, – безгрішна. Її тонке тіло, не розірване і не деформоване, завжди врятується.

Запитую настоятеля храму: – Чи легко примусити людей жити на землі чесно без оглядки на Страшний суд, яким багато священиків залякують людей із церковних кафедр?

– Пересічна людина, звичайно, боїться кари Божої, Божого суду. Але це не є істинним покаянням. Об’єктивно справедлива людина скаже: я не роблю нікому зла, бо не хочу. А храм людина повинна відвідувати не тому, що так кажуть батьки чи бабусі. У церкву людину повинно тягнути, їй повинно просто подобатися туди йти і там перебувати. Храм є тіло Боже, і там завжди присутній Дух Святий.

– Але ж Ісус сказав у Нагорній Проповіді, що віра повинна бути в душі людини, і молитися треба й дома, все одно де, – Бог є скрізь.

– Критерій віри і любові до Бога – пожертвування. Відвідуючи храм, людина жертвує часом, здоров’ям, несе дари, милостиню, замовляє треби.

Бог милостивий, він не карає, а тільки дає зрозуміти людині, якщо в її вчинках, діях, у її внутрішній сутності щось не так. Люблячий батько не посадить свого сина на розжарену плиту, а ми всі – Божі діти.

Справжнє пекло – це суд сумління людини, порожнеча душі. Дух Святий та інтелект – речі невід’ємні. Високоосвіченій людині ніколи не буває нудно. Їй може бути холодно, голодно і т.д., але нею не заволодіє нудьга. А коли ми чекаємо, коли швидше б вечір чи ранок – це перша ознака того, що Бог відмовився від людини.

… Церква в Ставках – не просто храм, де чітко виконуються треби і служби. Це й аудиторія для роздумів, ціла арена дискусій у політичному сум’ятті сучасності.

Василь Семенович продовжує: – Наші діти-прадіди були від природи мудрими і сильними. І прокисає їхня кров у нащадках, які шукають сьогодні, як заблукані олені, різних сект, «кращих» вір, зраджуючи найвище і найцінніше в світі – віру православну, в якій нас охрестили батьки, раз на віку ще немовлятами, просвітили нас і розкрили нам очі на світ. Ми «розчинимося» в просторі як українці, як нація тоді, коли перестанемо бути людьми, коли серед нас ще будуть такі, що глумитимуться на кимсь біднішим, слабшим, беззахиснішим. Ми позвикали находити владу, президентів, одне одного, а не вміємо дивитися у власні душі. А лукавий – хитрий стратег. Він завжди шукає шпаринку і ніколи не піде напролом туди, де все добре і в злагоді. Росія ніколи не буде переможцем, бо вона агресор. А нападник завжди залишається переможеним. Це закон Космосу. Зараз на нас підняв руку брат, найближчий, найрідніший. Не німець, не фашист, не татарин чи монгол, а брат, з яким ми молимося однією мовою!!! Тією, якою нас навчили молитися матері. А вище віри нічого немає на землі, святій і грішній...

* * * Кінець срібного березня, коли уже майже по-квітневому доспівують підсніжники, сорок Святих Мучеників Севастійських, Святі Янголи, Матір Божа і сам Ісус благословили щиро вітати з днем народження отця Василія. Це збігається якраз з великим постом, коли віряни йдуть на сповідь і причастя до церкви, прагнучи почути голос Василя Семеновича: «Бог простить усі ваші гріхи». Прийняти причастя з його рук – це найвищий оберіг.

У Ставках до храму ідуть усі –і старі, й малі, всі, хто бажає причаститися Христових Таїнств. І навіть з інших сіл.

Настоятеля храму привітали церковний хор, парафіяни, громадськість. А вдома – матушка Анна, лагідна дружина, красива і розумна, діти, внуки, вся велика родина...

Біля церкви ще від воріт приваблюють красиві алеї, капличка, квіти, зі смаком пофарбований паркан. Вражають спокійною величчю дзвіниця, позолочені куполи. А в самому храмі – чистота і порядок, пахощі ладану переплітаються із ароматом кокосу, що мироточить з ікони завдяки дбайливим сестрам-хазяйкам Моті та Лєні. А Марічка Антонівна Малюта, завжди зі смаком одягнута, запрошує всіх до участі в службі, до кожного знає підхід, знайде добре і мудре слово.

Тут вас зустріне Божа Матір на іконі, яку привезли з Почаєва. Подивіться в її очі. Подивіться в очі ікон «Нев’янучий цвіт» або «Неждана радість»! Чи не розчулиться душа від цих поглядів? Вся ця благодать дана нам, живим, як і дана можливість покаятися.

Бог пропонує спасіння сьогодні, лукавий – завтра. І навіть тоді, коли від нас відвертається звичайна земна людина або коли вороги шукають погибелі, нав’язуючи нам непотрібні «цінності», навіть тоді, коли нас уже ніхто не любить, пам’ятаймо: один Господь допоможе нам розібратися у строкатій і бурхливій плутанині думок, почуттів, подій, убереже нас. Навіть над прірвою. Він постраждав на Хресті ради нас, і кожен у його серце вбитий цвях – це наш гріх.

Отець Василій, батюшка, випрошує у Бога сьогодні прощення усіх наших гріхів.

Прийдімо у його храм, наш храм душі – наш перший дім і останній. Попросімо теж у Бога здоров’я, щастя, родинного затишку для Пастиря у нелегкій путі, у пустелі життя.

Всі ми – воїни і подорожні…

Катерина АНДРОНИК, поетеса, журналіст, с. Ставки


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>6 червня - День журналіста України</b><br />День журналіста щорічно відзначається в Україні 6 червня – в день прийняття Спілки журналістів України в 1992 році до...
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
7 фото   
<b>Випуск медсестер Бершадського медколеджу</b><br />Здається, ще зовсім недавно, вони прийшли вперше до цього коледжу. Обравши саме його, для того, щоб відкрити для себе...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Гомелюк Олексій Іванович (1922) 1922 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Широкого розмаху стахановський рух набув на спиртовому та пивному заводах, меблевій фабриці, маслозаводі, серед робітників артілей. Учасники змагання, маючи значні трудові досягнення на своїх підприємствах, подавали шефську допомогу сільським трудівникам. Ще з довоєнних часів збереглись міцні зв'язки робітничого колективу цукровиків з селянами с. Поташні. Робітники після закінчення... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Знову дзвони звучать... - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники