Fridge magnet wooden gears

Батькові і воїну-визволителю

  • Подобається0Не подобається
  • 18 Червня 2016, 09:00

Фото із сімейного архіву.

22 червня 1941 року… Всі плакали, молилися. Кожен розумів, що оголошена війна – величезний злочин, який заподіяв фашизм.

Величезні втрати України у цій війні оцінюються у 8-10 мільйонів життів. Маємо зав - жди пам’ятати про це. Великі втрати і вічну скорботу принесла ця жорстока війна і для нашої родини. Чотири захисники Вітчизни спочивають вічним сном далеко від рідної домівки. Горе, страждання довелося пережити й нашому нескореному батькові Якову Андроновичу Гончару…

Перед війною він служив у кадровій армії в місті РаваРуська (на знімку – зліва). Мав скоро демобілізуватися і працювати в колгоспі, виховувати двох маленьких донечок. Та плани і сподівання молодого чоловіка перекреслила жорстока війна.

Найстрашнішим випробуванням були тортури концтабору Бухенвальд. Зі сльозами на очах батько згадував, як щодня втрачав товаришів.

Сотні, тисячі людей гинули від голоду, холоду і безкінечних знущань. На день полоненим давали миску баланди і буханець чорного глевкого хліба, який ділили на 13-15 осіб. Замість одягу – дрантя та дерев’яні колодки на ногах.

Батько вижив, напевно, лише завдяки оптимізму та молодому організмові. Так розпорядилася доля, що кільком полоненим, яких везли на розстріл, вдалося втекти. Яків разом із мужнім товаришем довго блукали лісами, ховаючись від ворогів. Випадково зустріли чеха, який був у партизанському загоні, куди і забрали змучених, знесилених солдатів. Згодом їх прихистив господар, у котрого була майстерня з пошиття взуття.

Щоб не викликати підозри, вони вчилися шити чоботи.

Займалися підпільною роботою – були зв’язківцями. Невдовзі партизанському загону пощастило з’єднатися з армією, яка прямувала на Берлін… День Перемоги батько зустрів у Німеччині. За мужність та нескореність нагороджений медалями «За відвагу», «За мужність та героїзм у Великій Вітчизняній війні», орденом «Червоної Зірки». Дов - гим і нелегким був шлях додому. Сім років тяжких поневірянь і страждань, поранення, контузія забрали сили, залишили рубці на тілі і серці визволителя. Та велике бажання жити, працювати, виховувати дітей давали сили та витривалість. Батько сумлінно працював у колгоспі, а згодом – на залізничній станції у м. Гайвороні. Намагався докладати максимум зусиль, аби його діти більше ніколи не потерпали від голоду, холоду, не ховалися у землянках.

Весело та гамірно було у нашій біленькій хатині, коли збиралася вся родина – син, три доньки, шестеро онуків і троє правнуків. Батько з гордістю та радістю говорив, що життя прожив недаремно і щоразу просив Всевишнього зберегти мир і спокій у нашій державі, ніколи не забувати кривавих сторінок історії.

Кажуть, що у кожної людини між землею і небом відміряна своя дорога, аж поки у піднебесся не покличуть журавлі. Та завжди нестерпно боляче, коли ця дорога, як тоненька ниточка, обривається, і немає слів, якими можна передати вічну скорботу за найріднішою людиною. Минуло майже двадцять років, як наш мужній батько покинув нас, але він вічно живе і буде жити у нашій пам’яті, наших серцях і душах. До його могили ніколи не заросте стежка.

Ми щиро вдячні йому, що вчив нас працювати, долати труднощі, бути завжди відповідальними. Його нескореність, мужність, життєвий досвід, оптимізм, любов до дітей, онуків – приклад для наслідування.

Нехай щедра осіївська рідна земля береже його вічний спокій.

Спасибі вам, сивочолі ветерани, вічна пам’ять і доземний уклін полеглим.

Бережімо неньку-Батьківщину! Україна боролася і перемогла у Другій світовій війні – переможе і сьогодні. Слава Україні! Слава Героям!

Вікторія ГОНЧАР, ветеран педагогічної праці.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
3 фото   
<b>Відкрито оновлений дошкільний навчальний заклад у Війтівці</b><br />23 травня 2012 року ввійде в історію села Війтівка яскравою сторіночкою для її наймолодших жителів. В цей день в...
19 фото   
<b>24 серпня - День Незалежності України</b><br />
2 фото   
<b>Шляхова віджнивувала першою. Інші – на завершенні. Результати – контрастні</b><br />Хоч під ранніми зерновими культурами у ТОВ «Світанок-Агросвіт» зайнято було в цьому році більше тисячі гектарів поля,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Мазуренко Арсень Минович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Возз'єднання Правобережної України з Росією було прогресивним явищем в житті українського народу. Це помітно позначилось і на розвитку Бершаді, яка стала центром одноіменного округу Брацлавського намісництва. В 1797 році за новим поділом Бершадь — повітове місто Подільської губернії, а з 1804 року — містечко Ольгопільського повіту. Вже на початку XIX ст, існували бершадські суконна... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Батькові і воїну-визволителю - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники