ДВА РОКИ НА ПЕРЕДОВІЙ

 • Подобається1Не подобається
 • 23 Лютого 2006, 06:57

Микола Петрович Журавльов хоча і народився у Сумській області, але виріс у Бершаді. Закінчив 10 класів і в сороковому вступив до Харківського інституту механізації сільського господарства. Там і застала його війна.
Навчальний заклад евакуювали в Самаркандську область. Працювали студенти в одному з племрадгоспів. У 42-му Миколу призвали в армію. Він закінчив полкову школу розвідників і був направлений до 6-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії, яка з боями відступала на Воронеж. Саме тут і отримав молодий солдат бойове хрещення – його контузило, а осколки, немов на згадку про той бій, Журавльов і досі носить у лівій руці.
– На той час я був баштовим стрільцем Т-34, – згадує ветеран. – Танк підірвався на міні. Механік-водій загинув. Ми з командиром почали вибиратися. Піднявши кришку люка вперед, я руками вчепився за краї отвору, щоб вибратися. І тут по танку вдарив ще й снаряд…
Довелося воювати Миколі Петровичу і на Сталінградському фронті, захищаючи завод "Барикади". Фронтовики добре знають, що, крім ворожих куль, снарядів і бомб, радянських бійців косили і хвороби. Справжньою бідою була і туляремія. Підрозділ, у якому служив Журавльов, зняли з позицій і відправили до госпіталю. Микола Петрович вважає, що це, мабуть, багатьом із них врятувало життя.
Після госпіталю знову реформування, земляк у січні 1943 р. потрапляє на Калінінський фронт. Тепер він старший розвідник артилерійської дивізії, корегувальник.
– Якось вночі німецька розвідка блокувала наш спостережний пункт, – розповідає Микола Петрович. – Нас мало, а фашистів у кілька разів більше. Зав'язався бій. Я особисто з пістолета уклав шість фріців. Але, найголовніше, ми викликали вогонь на себе. Вранці підійшов лижний батальйон. Убитих ми нарахували 18 ворожих солдат.
За цей бій Журавльова нагородили медаллю "За відвагу". Дорожить Микола Петрович і медаллю "За бойові заслуги", якою він був нагороджений ще у 42-му, а в той час, за його словами, нагороди скупо давали. Тоді Журавльов у розвідці разом з товаришами вночі полонив німецького автоматника.
Фронтова доля закинула Миколу Петровича і на Курську дугу. З 6 до 12 липня сорок третього наші війська тримали оборону, а потім пішли у наступ. Запам'яталися Журавльову жорстокі, кровопролитні бої, великі втрати. Форсувавши невелику річку, він з товаришами просувався вперед у напрямку на Орел. Кулі сипалися градом, від вибухів здригалася земля. Неподалік рвонув снаряд, і Миколу Петровича оглушило і присипало землею.
У складі ІІ Білоруського фронту старший сержант Журавльов, командир взводу управління, визволяв Білорусію. Микола Петрович пригадує, як форсували Дніпро в районі Рогачова і Жлобіна.
– Зима, холодно, сніг, снаряди рвуться на льоду. Перейшли ми на ту сторону. Раптом з боку Рогачова підійшов бронепоїзд і відкрив шалений вогонь по нашій піхоті. По рації я отримав наказ – негайно підготувати дані. Розкрив планшет на колінах і швиденько взявся за діло. Руки підморозив, але вчасно передав координати. Наша артилерія вдарила по бронепоїзду і відтіснила його вогнем.
Наскільки це було важливо для закріплення успіху, можна судити по тому, що Миколу Петровича за цей бій було нагороджено орденом Червоної Зірки.
Потім була Прусія, а восени 44-го року Журавльова направили у Сталінградське артучилище, розташоване в Астрахані. Через рік молодий лейтенант потрапляє у Володимир-Волинський і деякий час служить на кордоні з Польщею. У 46-му бригаду розформували і він повертається додому.
– Війна, окрім того, що там стріляють, – це каторжна праця, – каже Микола Петрович. – Дуже важко жити на війні, це надзвичайні випробування для людей. Пригадую Калінінський фронт. Сніг по коліна, спали під відкритим небом. Палили багаття, на ніч розгрібали жар, стелили хвою і лягали спати, притулившись один до одного.
Досі згадує фронтовик своїх бойових побратимів – командира взводу розвідки старшого лейтенанта Зайчикова, свого друга студента Донецького гірничого інституту Івана Скоробагатова, помкомвзводу старшого сержанта Корнюхова із Ленінграда, начальника артилерії дивізії Антадзе… Ваня Скоробагатов загинув у Журавльова на очах. Це було на Курській дузі. Рано-вранці вони удвох проводили зв'язок від спостережного пункту до батареї. Снайперська куля обірвала життя молодого солдата… А одного разу Микола Петрович разом з майором Антадзе потрапив під обстріл. Офіцера було поранено, і Журавльов доставив його до санчастини.
Два роки на передовій… Чого тільки не бувало за цей довгий час! Скільки довелося пережити солдатам, які наближали Перемогу! Їхній подвиг, без перебільшення, житиме у віках.
Після війни Микола Петрович 42 роки пропрацював на Бершадському цукровому заводі: спочатку змінним теплотехніком, потім начальником планового відділу, а останні три десятки літ – головним бухгалтером. Фронтовик не може збагнути, як район допустив, що завод порізали?
Разом з дружиною Аделею Леонтіївною, з якою рука об руку йдуть по життю уже 57 років, виховали трьох дітей, мають трьох онуків і правнучку. Є в Журавльових сімейні альбоми, і коли Микола Петрович гортає їх, серце сповнюється спогадами про воєнне лихоліття, яке обпалило молодість.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
1 фото   
<b>Атрибути різдвяних свят</b><br />Серед чималої кількості нових свят та традицій залишається популярним і важливим Різдво. Готуються до нього...
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
3 фото   
<b>Ювілейне свято молодої держави відзначила Бершадщина</b><br />Наша держава відзначила важливу, знаменну дату в багатовіковій історії народу &ndash; двадцяту річницю проголошення...
3 фото   
<b>Бершадський медичний коледж</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бирлівка
Зарудянський Гнат Петрович (1920) 1920 р., українець. Мобілізований в 1940 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
Активно діяли й молодіжні підпільні групи. Ватажок однієї з комсомольсько-молодіжних груп Борис Нижник (підпільна кличка Роман Бурий) разом з товаришами здійснив кілька нападів на румунських жандармів. Підпільники знищили ворогів та забрали їх зброю. Гестапівці натрапили на слід групи. Вже отримавши смертний вирок, вихованець ленінського комсомолу в листах до рідних жалкував, що не зможе далі... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

ДВА РОКИ НА ПЕРЕДОВІЙ - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення