Fridge magnet wooden gears

Дзвони болючої пам’яті

  • Подобається0Не подобається
  • 14 Березня 2010, 22:12

Летять роки. Відходять в потойбічний світ покоління, які пізнали страшні роки війни, сирітську долю.
Наші визволителі врятували всю планету від знищення фашистською коричневою чумою. Вони здобували волю довгожданну, щоб жили ми в мирі. По телебаченню дивлюся документальні фільми. В усі епохи, тисячоліття люди вбивали й тепер продовжують проливати кров один одному. Чому? Для чого? Одні – нападають, інші – звичайно, захищаються. Воювали племена, потім не мирились імперії, держави, нації. А страждають прості цеглинки – трудяги, мислителі, таланти.
Природа мстить: земля трясеться, небо заливає нас сльозами та водою. Тому й хочеться кричати: «Люди, зупиніться!». Пам’ятайте слова нашого пророка Тараса Шевченка: «Зупиніться, будьте люди, бо лихо вам буде!».
Ми зустрічаємо день визволення нашого району 14 березня. Я пам’ятаю цей день 44-го… Клуби диму в весняному небі над Уманню.
Стрілянина, виття снарядів.
Та ніщо не стримувало людей – жінок, стариків, дітей. На вулиці в селищі Кавкули з’явились наші вершники. Жіночки несли воїнам шматочки хліба, печену картоплю. Один з них підняв мене на руки, притулив до себе, запитав, чого плаче ця дівчинка. А я й досі відчуваю тепло його серця.
Розмовляли вони російською мовою, були серед них смагляві, мабуть з Кавказу чи з Азії, та їхнє національне походження нікого не цікавило: вони були НАШІ! Фашисти не знищили дружбу народів.
Гортаю сторінки книг про війну, в яких йде перелік загиблих і визволителів: «Чорна книга», «Книга пам’яті України», «Книга скорботи України», «Хатинь», «Навіки проклятий фашизм», «У війни не жіноче обличчя» та багато інших документальних свідчень і спогадів про ті страшні роки.
Виникає питання: що сталося б з нами, якби не було НАШИХ?
Музика, поезія, художні твори тієї епохи – це історія покоління, дітей війни, особливо тих, які пізнали сирітську долю, не відчули батьківської ласки, маминої пісні. Не можна слухати без сліз пісні про подвиг, вірність, патріотизм наших визволителів.
Вони звучать на російській і на українській мовах, є переклади на мови народів союзних держав. Поезія, музичні твори вічні, вони безсмертні.
Їхні автори теж незабутні, тому що Муза їх ніколи не залишала наодинці. Пісні «Священна війна», «Клятва», «День Перемоги», «В землянці», «Степом, степом», «Де ж ви тепер, мої однополчани?», «Гренада», «Альоша», «Нам потрібна одна Перемога», «Прийшла й до нас на фронт весна», «Комсомольці, вперед!» та багато-багато інших чудових творів звучать тепер як народні. На жаль, немає можливості назвати їх авторів, бо перелік їх також дуже багаточисельний. Вони увіковічили себе творами, пам’яттю про визволителів.
Любов, вірність перемагали смерть. «Жди меня, и я вернусь всем смертям назло» – писав К.Симонов. Вони – наші визволителі – повернулись до нас в дзвонах пам’яті.
Вони живуть в піснях, в творах, в спогадах всіх чесних людей.
Сьогоднішнє покоління зобов’язане послати в завтрашній день своїх вершників: розумних, відданих синів, які б зробили Україну сильною, а її народ – щасливим.
Нехай процвітають дружба і співпраця всіх народів. А пам’ять про переможців-визволителів – вічна. Вдумайся, читачу, в слова пісні Расула Гамзатова «Журавли»: «Мне кажется порою, что солдаты, С кровавых не пришедшие полей, Не в землю эту полегли когда-то, А превратились в белых журавлей.
Они до сей поры с времен тех дальних Летят и подают нам голоса.
Не потому ль так часто и печально Мы замолкаем, глядя в небеса?»...
Юлія ПЕНЗЮР, громадський

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
12 фото   
<b>Колісник Прокіп</b><br />Художник-живописець, педагог, письменник. Явл’яється автором оригінальних художніх творів живопису, рисунку,...
2 фото   
<b>В Яланці відкрито оновлені заклади</b><br />Одним із позитивних моментів реформи системи охорони здоров’я у районі є те, що медичні заклади отримали...
1 фото   
<b>Атрибути різдвяних свят</b><br />Серед чималої кількості нових свят та традицій залишається популярним і важливим Різдво. Готуються до нього...
8 фото   
<b>У списках зниклих безвісти вже не значиться</b><br />Війна не вважається закінченою, допоки не буде захоронений останній солдат. І серед полеглих на фронтах бершадців –...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Гоцюк Василь Данилович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Не тільки на окупованій території бершадці боролися проти фашистської нечисті. Вони билися на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед воїнів були колишні робітники, селяни, вчителі, медпрацівники, службовці установ. 18-річною дівчиною пішла на фронт медична сестра Н. Ю. Тартачна. Вона брала участь у боях під Москвою, де винесла з поля бою понад двісті поранених. Там же була прийнята до лав... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Дзвони болючої пам’яті - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники