Fridge magnet wooden gears

Перемогу наближали і Баланівчани

  • Подобається3Не подобається
  • 14 Березня 2010, 22:10

Ранок 22 червня 1941 року розпочався тривожною і страшною звісткою: «Війна». Це зловіще слово ранило мозок, краяло серце, ятрило душу. Наш народ грудьми став на захист Вітчизни. 1418 днів точилася кривава війна.
Перші вороги, які в’їхали рано-вранці 29 липня 1941 року в Бершадь, були на мотоциклах і велосипедах, добре обмундировані. 1 серпня правобережна Бершадщина, включно з райцентром, відійшла до союзниці німців – Румунії. Лівобережжя Бугу залишилося під контролем нацистів. Розпочалися безправні і трагічні роки окупації.

Згадує Ганна Харитонівна Ярошепта (жителька Баланівки, 1918 р. народження): «Наше село було окуповане румунськими солдатами. Оскільки у нас з чоловіком Іваном Іродюком дітей не було, до нас підселили чотирьох солдат, які розмістилися в другій половині хати. Щодня ми вимушені були готувати для них їжу, прибирати, прати їм одяг. Для пари коней, які були закріплені за солдатами, стійло зробили в сінях – це додало великих незручностей. Окупанти на брамі кожного двору прикріпили «Краткий румыно-русский разговорник», в якому було 19 слів: «Встать», «Лечь», «Прямо», «Идти вперёд», «Налево» і т.д.
на російській, німецькій та румунській мовах (примітка автора – цей «Разговорник» в оригіналі є експонатом музею історії села). Жителі повинні були вивчити всі ці слова. За будь-яку провину селян жорстоко карали – били нагайками».
Восени 1941 року окупанти, боячись помсти народних месників, які на той час з’являлись в навколишніх лісах, поповнювали свої ряди зрадниками – жителями села, яких призначали поліцаями. Крім явних запроданців, у фашистів були і таємні прислужники, готові за найменшу поблажку донести ворогові підлий наклеп на будь-яку людину.
Фашистські найманці діяли оперативно, рішуче і жорстоко. Однак зростали і сили активного опору їм. В селі досить обережно і конспіративно почала діяти підпільна група. Очолив її офіцер Радянської Армії Гнат Дементійович Вуйчак. Поступово він зблизився із сільським вчителем Михайлом ЛукичемЛонд - кевичем, відкрився йому, попросив допомоги у пошуку надійних, духовно загартованих людей. Так було створено основний кістяк групи, до якої, крім згаданих Вуйчака і Лонд - кевича, ввійшли Ф.Я Корнелюк, Д.В Пархоменко, Є.П. Нікітіна, Р.Т. Лондкевич, П.М. Тузенко. З часом кількість підпільників збільшувалася. Не маючи зброї, досвіду організованої активної боротьби, підпільники на перших порах спрямовували свою роботу в напрямку політичної агітації.
Іноді вони писали листівки і вивішували їх в людних місцях.
Однак не обходилося і без провалів. На них посипалися репресії румунської жандармерії. Підпільники втрачали товаришів – були заарештовані Г. Д. Вуйчак, А. Павлишин.
Та, не зважаючи на всі труднощі, підпільники діяли, згуртовували свої ряди, посилювали агітаційну роботу, відважувалися і на окремі диверсії, встановлювали зв’язки з такими ж месниками із сусідніх сіл, діяли разом з ними.
Напровесні 1943 року підпільна група встановила зв’язок з одним із загонів партизанського з’єднання Сидора Артемовича Ковпака, який проходив рейдом по тилах ворога і тимчасово базувався в баланівському лісі.
Були зібрані продукти харчування – борошно, крупи, хліб, сало – і відправлено партизанам.
Перемога Радянської Армії на фронтах і дії партизанів занепокоїли окупантів. Вони почали вивозити з округу сільськогосподарські продукти і все коштовне майно. Підпільним комітетом нашого району було поставлено завдання: весь хліб, що є на складах общини, таємно роздати селянам. Баланівська підпільна група з цим завданням успішно впоралася. За наказом підпільників був розданий хліб в колгоспах імені Кірова, імені Сталіна, ІІІ-й Вирішальний, імені Куйбишева. Не поспішав виконувати наказ староста колгоспу імені Котовського.
Тому підпільники вимушені були, жалкуючи про свої дії, склади з хлібом спалити.
В січні 1944 року Радянська Армія розгорнула на Україні широкий наступ.
11 березня війська ІІ Українського фронту отримали наказ переслідувати ворога на підходах до Південного Бугу.
Цього ж дня частини 52-ї армії та 2-ї танкової армії звільнили перші населені пункти району – Серединку, Березівку, Тернівку, Серебрію. 10-11 березня тривав запеклий танковий бій за Джулинку, і наші війська вийшли до Південного Бугу. Три доби тривала переправа радянських військ, але перший штурм укріпленого берега між Сумівкою та Крушинівкою був найважчим.
Форсували річку і в районі Шумилова, Джулинки та Берізок-Бершадських.
14 березня було визволено Бершадь.
Цього ж дня баланівчанин гвардії сержант Іван Мартинович Кучерук разом із десятьма розвідниками вступили у бій з ворогом за визволення села. Не дійшовши 50-ти метрів до рідної домівки, Іван Мартинович загинув смертю хоробрих. Безсмертний подвиг І. М. Кучерука навічно збережеться в серцях односельчан – вулиця, на якій він жив, названа в його честь.
Мужньо і хоробро воювали баланівчани на фронтах Великої Вітчизняної: всього у війні взяли участь 1119 односельчан, з них 452 нагороджені орденами і медалями.
Воювали односельці на різних фронтах і брали участь в Сталінградській битві, обороні Ленінграда, битві за Москву, Курській битві, визволенні Варшави і Праги, битві за Берлін.
Дорогою ціною заплатив наш народ, захищаючи свою Батьківщину, свою незалежність, своє життя і свободу наступних поколінь. У Великій Вітчизняній війні загинули десятки мільйонів людей, в тому числі 447 наших односельчан.
Могили багатьох з них загубилися на шляхах від Сталінграда до Берліна.
Ми повинні пам’ятати про цих людей завжди, адже саме вони відстояли мир на землі, саме вони є творцями Великої Перемоги.
Наталія КОРИТНА, завідуюча музеєм історії села Баланівки.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
2 фото   
<b>В Житомирі презентували книгу спогадів про В. Кавуна</b><br />5 травня у Житомирській облдержадміністрації відбулася презентація книги спогадів про Василя Кавуна «Живий у пам’яті...
11 фото   
<b>Зима</b><br />&#160;Один зимовий день
2 фото   
<b>Спортивні новини</b><br />ВОЛЕЙБОЛ У спортзалі Тульчинської ДЮСШ пройшов фінал першої ліги «Аматорська обласна ліга» серед чоловічих команд...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Нечипуренко Андрій Тарасович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Суттєво змінилося становище численних дрібних артілей бершадських ремісників. Всі вони об'єднані у шість промислових артілей, де працювало понад 600 робітників . А одна з них перетворилася на меблеву фабрику. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Перемогу наближали і Баланівчани - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники