Fridge magnet wooden gears

Їх пам’ятає світ врятований

  • Подобається0Не подобається
  • 22 Червня 2011, 09:00


Війна – це звірство, божевілля, жорстокість, безумство, бездушність тих, хто ціною людського життя й пролитої крові здійснює свої божевільні ідеї – панування, збагачення шляхом знищення правди, краси, талантів, трудяг. Наша держава захищала себе від фашизму. Тому й називаємо цю трагічну подію Великою Вітчизняною війною.

Подвиг наших визволителів безсмертний. Загинули молоді, красиві, розумні. Ми бачимо їх на портретах, читаємо їхні імена на стелах. А пам’ятники теж плачуть.
За 1941-1945 роки в Збройні сили СРСР було призвано 34 мільйони 500 тисяч людей – представників 151 нації й народностей. Тоді не брали до уваги національне походження захисника. А на окупованій фашистами території боролися з ворогом 6200 партизанських з’єднань.

Війна, як страшна буря, забрала з життя більше 27 мільйонів наших людей, з них – 18 мільйонів мирного населення. Було зруйновано 1710 міст, інших поселень, 33 тисячі заводів, фабрик, шахт, залізниць. Фашисти та їхні посіпаки розстріляли наше дитинство. Багато з нас зростали сиротами, батьки яких не повернулися з кровавого пекла війни. Я та мої ровесники з війною не закінчили рахунків… Вожді… правителі… фюрери… Від них залежать мир і спокій на землі в усьому світі.

Роль особистості в історії давно відома. Якщо знищують інтелект, духовність, красу і працю, то народ перетворюють в отару. Саме так сталося в Німеччині.
Я пам’ятаю це пекло війни.

Свої спогади передаю моїм нащадкам. Війна забрала в мене батька, старшого брата.

А за Тирлівкою в могилі лежать десять осіб – мамині сестри з дітьми, моя 17-річна сестричка. Їх розстріляли поліцаї тільки за те, що за національностею вони були євреями. Мене врятували жіночки-українки.

П’ять з них отримали згодом звання «Праведниця світу».

Не закінчили рахунків з війною і ті мої ровесники, батьки яких загинули, захищаючи світ від смертельної чуми, і ті, батьки яких повернулись інвалідами. Не закінчили рахунків з цією страшною подією ті, які відходять уже в потойбічний світ. Ми зобов’язані пам’ятати й достойно оцінювати їхній подвиг. Сьогоднішні живі та майбутні ще ненароджені – це також врятовані нашими визволителями.

22 червня народився мій онук. Ми дали йому відоме ім’я визволителя Болгарії – Альоша.

Війна написала ще одну сумну сторінку нашої історії – рабство, неволя наших підлітків.

Це теж тяжкий, болючий спогад про ті роки. Багато з них загинули на чужій землі.

І, наприкінці, варто всіх політиканів запитати: Люди! Чи задумались ви, якою ціною наші визволителі врятували світ? Невже вони загинули, а ми вижили для того, щоб тепер ворогувати? Час неспокійний, доріг і ведучих – багато! Куди й за ким йти? Правда – одна, єдина. Вона потрібна нам без горя й крові. Помилятись не можна, адже життя одне, коротке.
Звертаюсь до всіх лівих і правих, до президентів і депутатів, до простих і відомих.
Зупиніться! Огляніться!

Пам’ятайте про тих, хто врятував світ, живих і мертвих, і ненароджених! Вони не спекулювали ні вірою, ні патріотизмом, ні мовою, ні національним походженням. Вони недожили, недолюбили, недокохали. Вони були синами й доньками різних народів. Вони любили життя, але віддали його в ім’я миру й щастя на землі. Бережіть мир і пам’ять про наших визволителів.

Юлія ПЕНЗЮР, громадський кореспондент. м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Юні бершадські футболісти на турнірі в Італії</b><br />За ініціативи спортивної школи КО «Бершадська РДЮСШ «Ровесник» і натхненної, значної підтримки прихильників футболу,...
2 фото   
<b>Спортивні новини</b><br />ВОЛЕЙБОЛ У спортзалі Тульчинської ДЮСШ пройшов фінал першої ліги «Аматорська обласна ліга» серед чоловічих команд...
19 фото   
<b>М'ЯКОХІД</b><br />
2 фото   
<b>Тирлівка, Кавкули – і про них не забули</b><br />Черговий «День районної ради» її голова М.Г. Бурлака провів у Тирлівській територіальній громаді разом з депутатами...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Поташня
Драговенко Юхим Васильович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 05.03.45. Похов. м. Познань, Польща.

З історії Бершаді
З невеликої майстерні, де кілька ремісників виготовляли раніше на замовлення селян вози та брички, до сучасного підприємства з потужною енергетичною базою — такий шлях за роки Радянської влади меблевої фабрики. Нині вона дає для квартир трудящих та підприємств громадського харчування меблів на 2 млн. крб. щорічно. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Їх пам’ятає світ врятований - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники