Fridge magnet wooden gears

Дяківку визволили 12 березня

 • Подобається0Не подобається
 • 27 Березня 2014, 16:00

Зазвичай щовесни ведемо мову про звільнення Бершадського району. Але ж до його складу пізніше уві - йшов ще і Джулинський, про який варто згадати окремо. Тим більше, що в обох тоді були не одні і ті ж окупанти.

Бершадський окупований румунами, а Джулинський під значно жорстокішими німцями. Джулинський географічно ближче до Умані, де були Гітлер та інші високі воєначальники, а також штаб фельд маршала Манштейна.

Тому у нас набагато складніше було діяти партизанам, підпільникам.

Після війни я працював інспектором у Бершадському територіальному управлінні– на три райони. Ще тоді ми помічали, що менталітети населення, яке було під німцями і під румунами, були різними. Бершадські євреї хоч і пережили гетто та були виснаженими, проте вижили. А всі тернівські були розстріляні. Вижити декільком вдалося лише завдяки тому, що переховувалися, а деякі перебралися через Південний Буг. У Тернівці розстріляли три тисячі євреїв. Румуни ж не були такими жорстокими.

Коли розпочалася війна, мені пішов сьомий рік. Під вечір того дня моя мама при - йшла за мною у дитячий садок і сказала, щоб забирав усі свої речі, бо він вже не буде працювати – війна.

Батька, який працював бригадиром, дома того дня не застали – він загадував людям, щоб ішли на мітинг. А прокинувшись вранці, я помітив, що він дуже схвильований – йому вручили повістку йти на фронт. Мама напекла хліба, одну хлібину поклала йому в мішок, і він подався на збірний пункт, а я – за ним. Прощаючись, ми ніби відчували, що бачимося востаннє, і я дуже плакав. Мобілізація ж усіх чоловіків тривала, аж поки не прийшли німці.

Вступили вони у наше село в неділю, 15 липня, і одразу ж взялися за мародерство. Була ціла облога, свистіли кулі, точився сильний бій за село. За садком була гречка, і наші влаштували у ній засідку. Як тільки німці наблизилися, пішли з ними врукопашну.

Тож у селі є поховані і їхні, і наші солдати, тільки німецькі могили зрівнялися з землею, а рештки наших бійців пізніше були звезені у братську могилу.

Чимало тоді мені довелося бачити і чути. Так, як німці не звертали на дітей уваги, я ходив скрізь і чимало побачив.

У селі встановлювалися їхні порядки, позаду нашої хати була німецька комендатура, були призначені староста, секретар, голови у двох колгоспах. Німці їх не розігнали, бо це була вигідна форма господарювання. Було і п’ятеро поліцаїв, на підкріплення яким присилали ще декілька із навколишніх сіл.

Одного разу до нас при - йшла сусідка і сказала, що у Тернівці є табір, у який німці зігнали полонених. А що, як у ньому є і наші чоловіки? Тому вже на другий день ми поїхали туди підводою.

Поле між Тернівкою і Серебрією було огородженим, виднілися вишки із солдатами-охоронниками. Полонених налічувалося, мабуть, тисячі, після взяття у полон шостої і дванадцятої армій під командуванням генералів Музиченка і Понєдєліна. Мама та інші жінки вигукували прізвища своїх чоловіків і рідних, але так ніхто і не знайшовся.

Там став свідком, як німці відчинили обору і партіями гнали полонених на обід у приміщення МТС, де годували їх просом. Напували – водою із ставка. Одна жінка відважилася і висипала в обору поміж полонених з великої торбини окрайці чорного хліба та огірки. За це її німець вдарив і вона побігла. Один із полонених ледве дотягнувся до окрайця хліба, який не долетів до них. Тоді німець дав йому лопату, наказавши копати для себе яму. Полонений зі сльозами випрошувався і казав, що у нього двоє дітей.

Але це не допомогло. Як тільки яма була готова, його розстріляли. Жінки, які за усім спостерігали, теж дуже плакали і просили, щоб німець не вбивав полоненого. Але і це не допомогло.

Дяківка, згідно з їхніми порядками, взагалі мала бути знищеною після того, як було вбито коменданта. Перед цим його запросили на весілля, на якому він веселився і танцював. Вночі ж сів у карету і подався у напрямку Тернівки. Але при в’їзді у село зустрівся з партизанами, був важко поранений і помер.

Німці тоді зігнали людей у школу і мали їх спалити. Врятували партизани під керівництвом Корнійчука. Діяли в селі і підпільники під керівництвом Іллі Кириченка.

Влітку 1942 року окупанти також зігнали всіх жителів Дяківки у центр села, де тепер будинок культури. Там тоді була велика яма. Я притулився до мами, бо чув, що почнуть розстрілювати. Під берестком, який і досі росте у центрі села, вже стояв кулемет. Під’їхав розмальований німецький автобус, з нього вийшли офіцери і перекладач.

Довго говорив рудий німець: якщо не зізнається ніхто, де партизани, розстріляють усіх.

Але Йосип Шевчук, який був старостою села, не виказував нікого і тим самим відводив біди від села. Пізніше, як прийшли наші, його все ж арештували, вислали, у засланні він і помер.

У 1944 році фронт наближався. На початку березня заграву було видно від моєї хати. Казали, що то горить Умань. Пригадую повітряний бій. Через село у напрямку Гайворона тікали поліцаї, яких партизани розстрілювали. А 12 березня, коли вже підсохли стежки, попід нашу хату бігли люди, і я теж побіг за ними. А на степку, де зараз контора, вже були наші солдати – на конях, з автоматами. Я підійшов і запитав командира, чи не бачили мого тата. Він відповів, що не бачив, але якщо він живий, то від нього обов’язково наді йде лист. І по сьогодні чекаю того листа. Не повернулися з війни 169 моїх односельчан. Наші війська наступали з Умані, через Тернівку. У напрямку Джулинки, Бершаді рухалася колона танків.

Летіло дуже багато літаків. У Тернівці точився бій, у якому було підбито декілька наших танків. Дяківку ж було визволено 12 березня 1944 року військами 2-ого Українського фронту під командуванням Конєва. Таке навіки не зітреться з пам’яті свідків тих подій.

Микола ІЩЕНКО, голова ради ветеранів, с. Дяківка.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Як святкувала Бершадщина</b><br />Урочистості з нагоди 24-ої річниці Незалежності України відбулися 24 серпня біля районного будинку культури.
5 фото   
<b>Театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік»</b><br />Три головні зимові свята приходять разом у кожен дім &ndash; чи не найбажаніші для кожного українця, адже саме вони...
7 фото   
<b>"Золотий Олімп-2011"</b><br />25 травня в залі засідань агропромислового розвитку проведено районне свято вшанування розуму, інтелекту та знань....
3 фото   
<b>Міжнародний інвестиційний форум «Вінниччина — бізнес в центрі України»</b><br />17 червня 2011 року в обласному центрі відбувся інвестиційний форум «Вінниччина &mdash; бізнес в центрі України»...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Поташня
Овсяденко Хома Харитонович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 01.06.44. Похов. с. Кирпіци, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Дяківку визволили 12 березня - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення