Несплативши належні кошти до Пенсійного фонду, керівники підприємств з одного боку затримують своєчасну виплату пенсій, з іншого – відволікають значні суми коштів на сплату пені та штрафних санкцій, а головне – періоди, за які ще несплачені внески, не будуть включені застрахованій особі – найманому працівнику у страховий стаж та у заробіток для обчислення пенсій.
Кримінальний кодекс України ст. 212-1 передбачає кримінальну відповідальність фізичних осіб (службових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, суб’єктів підприємницької діяльності, інших осіб, зобов’язаних сплачувати внески у Пенсійний фонд України) за навмисне ухилення від сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Зазначеною статтею встановлена кримінальна відповідальність винних осіб у вигляді штрафу, позбавлення права займатися певною діяльністю, виправних робіт, обмеження або позбавлення волі. Суд обирає міру покарання залежно від обставин конкретної кримінальної справи, ступеня провини й розміру заподіяного збитку.
Слід зазначити, що згідно із ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і ст.18-1 Закону України "Про виконавче провадження", вимоги органів Пенсійного фонду України про сплату боргу є виконавчими документами.
Галина ДРУГАК,
заступник начальника управління ПФУ у районі.