Необхідно змінити ставлення роботодавця до охорони праці

 • Подобається0Не подобається
 • 20 Червня 2015, 09:00

Мова йде про послаблення стану охорони праці на підприємствах, контролю за додержанням законодавства про охорону праці як з боку роботодавців, так і контролюючих органів та громадських організацій. Надавши підприємствам більше прав, звільнивши їх від серйозної відповідальності за порушення законодавства про охорону праці, послабивши контрольні функції, маємо гіркий досвід: працюємо на застарілому, зношеному обладнанні, не забезпечуємо належні й здорові умови праці для працюючих, немає контролю за виконанням елементарних правил з охорони праці, що приводить до нещасних випадків і т.д.

Визначальним фактором стабільного розвитку країни є не тільки рівень національного доходу, розвитку виробничої й соціальної сфер, але й загальний стан охорони здоров’я та охорони праці.

Кожний суб’єкт господарювання, запроваджуючи певний бізнес, задумується над процесом виконання працівниками роботи з дотриманням ними охорони праці. Але, перш за все, розуміє охорону праці, як створення робочих місць для працюючих, забезпечення їх оплатою праці. Коли ж говорити про запровадження чи створення системи управління охороною праці на підприємстві, то керівники підприємств ставляться до цього питання досить легковажно.

Слід нагадати, що питання охорони праці регулюється Законом України «Про охорону праці» та іншими нормативно-правовими актами, яких повинні дотримуватися керівники підприємств, установ і організацій.

Так, роботодавець повинен створити службу з охорони праці або призначити відповідних фахівців для виконання такої роботи. Найбільше уваги питанням охорони праці приділяють на потужних чи розвинутих підприємствах, а саме на енергетичних, зв’язку та інших, де служби з охорони праці контролюють стан справ на підприємстві. Навпаки, ж не переймаються станом охорони праці приватні фірми, торговель ні підприємства, підприємці, що використовують найману працю, які не знають чи не хочуть знати про працівників, які б вели ділянку роботи з охорони праці. Дехто з них вважає, що такі працівники не вносять своєї частки в показники роботи підприємства, а саме: не виробляють, не виготовляють певної продукції, не обслуговують обладнання чи устаткування, тому користі від них немає. Але з іншої сторони, коли стається нещасний випадок у приватника, то звинувачення завжди лягає на плечі працівника, який не знав процесу технології виготовлення, правил поводження з машинами та механізмами, своїх обов’язків та функцій. На запитання: «Хто навчив працівника методам роботи?», – відповіді немає, а лише мовчання.

Тому ще раз переконуємося, що такі служби є необхідними на підприємствах, їхня роль значима – вони не тільки є помічниками у керівників, а й своїми діями запобігають настанню нещастя.

Необхідно також більше уваги приділяти контролю за станом охорони праці органами влади, наглядовими структурами та громадськими організаціями. Роботодавець з іронією стверджує, що контролюючих державних органів більше, ніж осіб, які б відповідали за роботу з охорони праці на підприємстві.

Тут згадуються місцеві державні адміністрації, органи Держгірпромнагляду, Фонду соціального страхування від нещасних випадків, адже кожний із вказаних органів здійснює перевірки підприємств щодо стану охорони праці. Навіщо три ревізори з одного й того ж питання? Тому керівники підприємств пропонують об’єднати такі функції в одному органі. Тим більше, що всі вказані органи виступають від сторони держави.

Необхідно врахувати й європейський досвід із впровадження на підприємствах міжнародних стандартів та принципів організації безпечних і гідних умов праці, а також діяльності наглядових органів з метою попередження та запобігання небезпекам. Основним принципом Міжнародної організації праці є досягнення домовленості, спільних дій сторін роботодавців, працівників та державних органів у вирішенні проблем підприємства. В Україні необхідно змінити ставлення роботодавця до охорони праці, стимулювати його на створення безпечних та нешкідливих умов праці із запровадженням економічних важелів впливу, а саме: підвищувати чи знижувати страховий тариф у залежності від стану охорони праці, а не ставити перед ним у категоричній формі вимогу про забезпечення охорони праці з погрозами, в разі її невиконання, про застосування примусових заходів чи фінансових покарань.

Дійшли ми до колапсу з фінансуванням охорони праці.

За законодавством таке фінансування повинен здійснювати роботодавець за рахунок власних коштів. Фінансування профілактичних заходів з охорони праці, виконання загальнодержавної, галузевих та регіональних програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища повинне передбачатися у державному і місцевому бюджетах окремим рядком. Крім того, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань повинен брати участь у фінансуванні заходів, передбачених державними цільовими, галузевими, регіональними програмами поліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища та ін.

Отже, бачимо трьох суб’єктів, які повинні здійснювати фінансування охорони праці, але реально підприємство в цьому питанні може надіятися тільки на себе.

Чи можливо сьогодні без вкладення відповідних коштів впроваджувати підприємству прогресивні технології, засоби механізації та автоматизації виробництва, забезпечувати належне утримання виробничого обладнання?

Чи можна обійтися без коштів на охорону праці? Одно - значно, що ні.

Рівень витрат на охорону праці у загальному обсязі валового внутрішнього продукту та промислової продукції в Україні постійно зменшується. Фінансування в сфері охорони праці спрямовується переважно на усунення наслідків небезпечних шкідливих умов праці, а не на їх попередження та профілактичні заходи. Більшість малих та середніх суб’єктів господарювання коштів на охорону праці взагалі не виділяють, сподіваючись, що все обійдеться. Але коли стається аварія, нещасний випадок на виробництві, підприємство втрачає дохід від виробництва, витрачає додаткові кошти на поновлення виробничого циклу, морально несе відповідальність за працівника, який ушкодив здоров’я, прикриваючись з іншого боку, що матеріальне відшкодування шкоди йому надасть Фонд соціального страхування від нещасних випадків. Але в підсумку необхідно сказати, що заходи з охорони праці будуть ефективними в разі підкріплення їх відповідним фінансуванням. Тому кожний із нас повинен докласти максимум зусиль аби виправити ситуацію, яка склалася з фінансуванням охорони праці.

Охорону праці розуміють, як розробку заходів і засобів з метою збереження життя і здоров’я працівників у процесі їхньої трудової діяльності. Тому всім організаціям, установам, які наділені правами, повноваженнями, функціями у цій сфері, необхідно спільно узгодити чіткий план дій на майбутнє в питаннях охорони праці.

Кожному працівнику необхідна впевненість у безпечній та нешкідливій праці, яку він віддає не тільки для сім’ї, а й для держави. Тому сторони соціального парт - нерства повинні вжити всіх заходів на покращення умов праці на підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та обсягів виконуваних ними робіт.

Культура безпеки – це коли люди знають і вміють працювати, поважають безпеку свою і людей, з якими вони працюють, це солідарність, а також індивідуальна відповідальність і для працівника, і для роботодавця.

Микола ДРУГАК, страховий експерт з охорони праці ВВД ФССНВ у Бершадському районі.


Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
5 фото   
<b>З надією на дощ</b><br />Людно було днями біля відомого на території Бирлівської територіальної громади Бурлакового джерела. З надією на...
11 фото   
<b>Бирлівка. Жнива 2008</b><br />
2 фото   
<b>Схід села перетворився у зборище неприязні</b><br />На чергові збори громадян прибула з райцентру чимала делегація керівників на чолі з головою райдержадміністрації О.Ф....
3 фото   
<b>Герб Бершаді</b><br />Герб має форму іспанського щита червоного і срібного кольору. У верхній частині &ndash; перший історичний...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Сумівка
Маршук Захар Михайлович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
14 березня 1944 року для бершадців настав радісний день: війська 2-го Українського фронту визволили їх рідне місто. В пам'ять про воїнів та земляків які віддали своє життя за визволення Бершаді, в центрі міста на братських могилах споруджено обеліски та скульптурні групи, біля підніжжя яких завжди живі квіти. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Необхідно змінити ставлення роботодавця до охорони праці - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення