Fridge magnet wooden gears

А Серединка таки центр світу…

  • Подобається1Не подобається
  • 8 Квітня 2013, 00:31

Тривалий час більшість жителів цього села дещо з іронією сприймала версію знавця історії Серединки, невтомного веселуна і жартівника (на жаль, нині покійного) Олександра Трифоновича Несварливого, який пов’язував походження назви від того, що тут, мовляв, розміщено якщо не центр світу, то центр Європи точно. І якось він водив групу столичних журналістів у поля, де нібито був закопаний стовп, який символізував цю версію. Знака того не знайшли, однак забрьохалися після дощу добряче… А Трифонович натхненно розповідав їм, що давним-давно прийшли у село державні люди від самого російського царя і, закопавши поблизу залізного стовпа, повеліли називати це поселення Серединкою.

Відтоді ця легенда обростала різними подробицями, свого часу у центрі села навіть були закопали добрячого дерев’яного стовпа із написом «Центр Європи». Та того стовпа хтось уночі вкрав… Недавно версія Олександра Сварливого знайшла несподіване підтвердження. У книзі «Серединка – тепла крапка на карті України» наведено точне розташування села – 48 градусів 28 мінут північної широти і 30 градусів 4 мінути східної довготи. А вчитель географії Серединської школи Анатолій Іванович Думанський копнув глибше і своїм дослідженням найперше поділився з керівником місцевого товариства «Прогрес» Олександром Федоровичем Кавуном.

Виявляється, Серединка і місцевість навколо неї точно є центром. Але яким?

Справа в тому, що до появи прийнятої в кінці ХІХ століття системи координат по Гринвічу російські географи за нульовий використовували Пулковський меридіан Астрономічної обсерваторії, яка розмістилась біля Санкт-Петербурга. Цей меридіан проходить через та поблизу СанктПетербурга, Гомеля, Києва, Стамбула, Каїру і… нашої Серединки.

Та це ще не все.

Європейські географи до впровадження Гринвічської системи у своїх картах за нульовий використовували Паризький меридіан. А оскільки географія та топографія на той час були переважно військовими науками, то існувала необхідність взаємної прив’язки європейської (по Паризькому меридіану) та російської (по Пулковському меридіану) системи координат.

Важко у це повірити, але цим координатам відповідає місцевість поблизу Серединки. Тому що широта в 48 градусів 33 мінути (по Гринвічу) – це широта столиці Франції Парижа та… села Серединки (з невеликою похибкою). Образно кажучи, це найкоротша віддаль між двома меридіанами, яка давала військовим можливість чітко фіксувати своє місцерозташування. Ця важлива інформація й була закодована під назвою села – Серединка. Так це чи ні – відповідь матимемо трохи пізніше.

Зараз гурток юних географів під керівництвом А.І. Думанського готує повідомлення про це відкриття. А тим читачам, які сумніваються у точності наведених прикладів, радимо звернутися до карт та атласів. Запевняємо: будете не просто здивовані, а й вражені.

Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Ювілей школи відзначили урочисто</b><br />Минулої п’ятниці урочисто відзначили 150-річчя Дяківської школи.
6 фото   
<b>Музей культури села Прокопа Колісника</b><br />
6 фото   
<b>Дошка пошани - 2013</b><br />&#160;Розпорядженням голови районної державної адміністрації М. Бурлаки від 25 липня 2013 року №265 «Про занесення на...
18 фото   
<b>Александров Єфім Борисович</b><br />Александров (Зіцерман) Ефіміан Борисович&nbsp;народився 13 травня 1960 року в місті Підволочиськ Тернопольськой...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Сірик Леонід Парфенович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.04.45. Похов. м. Братислава, Чехо-Словаччина.

З історії Бершаді
В цілому підприємства міста в 1944 році завдяки наполегливій праці трудящих випустили продукції на загальну суму понад чверть млн. крб. Успішному виконанню виробничої програми значною мірою сприяло розгортання соціалістичного змагання, яке очолили комуністи. Приклад у перевиконанні виробничих завдань показували робітники — члени партії І. Ф. Яроцький, І. І. Олійник, які систематично... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

А Серединка таки центр світу… - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники