Fridge magnet wooden gears

Не забути голодні роки

  • Подобається0Не подобається
  • 24 Листопада 2013, 09:00

Коли людина голодна і холодна, коли у неї відібрали все – вона втрачає силу опору, як у генетичному, політичному, так і в законодавчих морально-правових аспектах.

Земля завжди була джерелом життя, яке дає людині всі матеріальні блага для існування та розвитку цивілізації. Люди завжди боролися за територію, за багатства землі. Як приклад, Жовтнева революцію, яка відбулася під гаслом «Земля – селянам! Заводи, фабрики – робітникам!».

У 1924 році, під час політики НЕПу, селянам роздали панську землю. Працювали вони на цій землі самовіддано, вкладали в роботу усі сили, від того була і висока продуктивність праці, адже кожен працював на себе, так би мовити, мав економічний інтерес. Але так тривало не довго – радість перетворилася на смуток.

У 1929-1930 роках почала діяти Сталінська економічна політика колективізації, яка принесла селянам бідність та голод.

Влада відбирала землю, інвентар, худобу.

У селах організовували СОЗи (спільний обробіток землі). Хто не хотів добровільно входити в СОЗи (згодом колгоспи), того примушували силою – накладали великі податки.

Все робилося для того, щоб знищити індивідуального господаря землі, якого називали навіть «ворогом народу». Щоб примусити селян іти працювати в колгоспи, в селах були організовані спеціальні бригади – «Комнезам» (комітет незаможних селян) і «Комбриг» (комітет комсомольських бригад). Такі бригади ходили ночами по сільських дворах з довгими списами, штрикали землю, як на вулиці, так і в хаті, таким чином шукаючи зерно.

Розповідали, що дід Роман на печі сховав під голову торбу квасолі, його стягнули з печі разом із торбиною, бо не віддавав грабіжникам цієї останньої поживи.

Ночами в селі було дуже моторошно – вили собаки, було чути крик людей, які просили комнезамівців не забирати останньої крихти в сім’ї. Але ніякі сльози, молитви та благання не допомагали.

Штучний голод 1932-1933 рр. забрав не одну сотню безневинних життів. Я сам його пережив. Наша родина була працьовита і заможна, але комнезами забрали все, пухлими від голоду вмерло п’ятеро з нашої сім’ї. Вижив, дякуючи єврейській сім’ї з Умані, що допомагала мені куском хліба. Я шаную таких людей, особливо їхню дружбу.

У війну наша сім’я спасала євреїв від смерті, тому мене визнано праведником України.

Виступаючи в школі перед учнями, акцентую свою увагу на патріотичному вихованні молоді, щоб вони були патріотами нашої держави, мови, щоб лише чули зі слів про голод і війну, але ніколи цього не бачили.

Слава Україні! Слава героям, які боролися за мир і свободу нашого народу!

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, с. Джулинка


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
4 фото   
<b>Найбільше наше багатство</b><br />Минулої суботи у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Байда Максим Захарович (1923) 1923 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Широкого розмаху стахановський рух набув на спиртовому та пивному заводах, меблевій фабриці, маслозаводі, серед робітників артілей. Учасники змагання, маючи значні трудові досягнення на своїх підприємствах, подавали шефську допомогу сільським трудівникам. Ще з довоєнних часів збереглись міцні зв'язки робітничого колективу цукровиків з селянами с. Поташні. Робітники після закінчення... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не забути голодні роки - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники