Fridge magnet wooden gears

Сільська рада – пасинок держави?

  • Подобається5Не подобається
  • 3 Березня 2010, 08:32

Сумівка мало чим відрізняється від інших сіл області. Є тут школа, дитячий садок, клуб, бібліотека, ФАП, пошта і сільська рада. Ну, і, звичайно, магазини, базар, автобусне сполучення з районним та обласним центрами. Одним словом, такий собі набір кондомінімуму для нормального життя і зв’язку із «зовнішнім світом». Населення села – 1700 чоловік. З них 375 пенсіонерів, 500 працездатного віку, решта – діти. Тобто, село за сьогоднішніми мірками – велике. Як ним управляти, як формувати бюджет, як ремонтувати дороги, школу, дитячий садок, як забезпечити ФАП ліками – про це та ще масу проблем кореспонденту газети розповідає сільський голова Олександр ЛОБОДОВСЬКИЙ.
– Олександре Володимировичу, сільським головою ви вже дванадцять років поспіль. То чи були такі роки, коли сільська рада не відчувала потреби в грошах?
– Був такий період – другий рік земельної реформи Президента Кучми. Тоді ліквідували колгоспи, і у відання сільської ради перейшли землі запасу та резерву. Ми їх здавали в оренду і, звичайно, мали надходження до бюджету. Ось тоді ми й справді виконували функції органу місцевого самоврядування. Без проблем купували вугілля для школи, допомагали людям, які потребували коштів на лікування тощо. І це при тому, що тоді сільський бюджет становив 24 тисячі гривень на рік! Сьогодні він «перевалив» за півмільйона. А заробітну плату працівникам бюджетних установ виплатити вчасно не вдається, завжди з перетяжкою у 3-4 дні, а то й тиждень.
– То, можливо, стане набагато легше після того, як ви самі «формуватимете» сільський кошторис?
– Коли нас, сільських голів, збирала Прем’єр-міністр у Києві, то всі дружно кричали «одобрямс» і плескали в долоні. Але ж альтернативної думки слухати ніхто не хотів.
Тоді говорили про те, що всі гроші, які ми отримуємо з району, будуть іти напряму з Києва. Ви собі це можете уявити, коли сільський голова приїжджає до міністерства і починає ходити по кабінетах, аби «вибити» якусь копійку. Нонсенс, бо нас навіть близько до тих кабінетів не підпустять. Тоді як з ра - йонною владою ми завжди можемо знайти компроміс.
– Але кажуть, що саме у районних бюджетах «сільські гроші» пропадають.
– Тобто, що їх там крадуть?
Такі заяви просто смішні, адже ще нікого не зловили за руку і не посадили. Це був такий собі передвиборний піар.
Дивитися на проблему сільського бюджету потрібно зовсім з іншого кута зору.
Так, ми можемо самі собі його сформувати, виходячи з власних потреб, і це добре.
Я ж не збираюся записувати, що мені потрібно 10 мільйонів на рік, і потім вимагати гроші, які не зможу використати. Щодо формули розподілу міжбюджетних трансферів, то й тут потрібно добре помізкувати. Бо якщо для великого міста, наприклад, вони можуть становити 0,8 відсотка (бо ж враховується кількість мешканців та кількість споживачів послуг), то для Сумівки, напевно, треба множити на вісім, а для сусідніх Кошаринців, в яких менше жителів, ніж у нас виборців, і на всі 12. Бо ж і в цьому селі має бути амбулаторія, дитячий садок, і лікар має до хворого приїхати.
– Сьогодні в сільському бюджеті «залишатимуть - ся» транспортний та екологічний податки, це збільшить ваші власні надходження.
– Середньозважений показник транспортного податку у мене три тисячі! Це хіба гроші? Який ремонт доріг я зможу провести, коли потрібно купити щебінь-асфальт, винайняти техніку, спеціалістів... Я он прочитав, що Вінниця має такого податку до 30 мільйонів, то там можна щось робити. Я більш, ніж переконаний, що запропоновані «полегшення» принесуть тільки проблеми, адже кожне село було і залишається дотаційним. З отих півмільйона сільського бюджету, про які я говорив, – лише 110 тисяч наші власні. І то іноді їх доводиться перекидати на витрати, на які держава недофінансувала.
Освіта, медицина, культура – завжди хоча б на 20-30 відсотків недофінансовується державою. То яке моральне право має держава з нас щось питати, якщо вона не виконує своїх зобов’язань? І це так рік у рік.
Дорогу підправити, медикаменти для ФАПу, фарба для ремонту школи чи дитячого садка – це все іноді треба ходити і випрошувати у підприємців. Хіба це повноваження сільського голови?
– Ну, а з місцевим сільгосппідприємством ви маєте якісь домовленості?
– Лише усні. Тепер доведеться підписувати угоду про соціальне партнерство. Бо з першого серпня за те, що він трактором прогорнув на вулицях сніг чи на сміттєзвалищі втрамбував відходи, а я йому не заплатив, то матиме він штраф не менше 200 тисяч гривень і ще «пришиють» корупцію. І ця соціальна угода лише для того, щоб прикритись буквою закону.
Спілкувалась Галина ЧОРНА.
«Вінниччина».

Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
5 фото   
<b>13 квітня – День посадки лісу</b><br />13 квітня 2013 року у районі проведено загальнообласну екологічну акцію «День посадки лісу», у якій взяли участь...
3 фото   
<b>Професіонали</b><br />Одним з господарств, де в цьому році найкраще велися як літні, так і осінні польові роботи, знову є ВАТ...
2 фото   
<b>Золоту Зірку Героя України отримала дружина Юрія Коваленка</b><br />У ході урочистостей до Дня незалежності України Міністр оборони України, генерал-полковник Степан Полторак вручив...
2 фото   
<b>Виїзний прийом до Лісничого</b><br />13 квітня 2011 року робоча група спеціалістів райдержадміністрації, очолювана першим заступником голови...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Добровольський Віктор Вікентійович (1920) 1920 р., українець, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 06.02.44. Похов. Ленінградська обл.

З історії Бершаді
Незважаючи на труднощі першої мирної сівби, колгоспники докладали всіх зусиль, щоб виростити добрий урожай, потрібний фронту. Поля доводилося обробляти переважно лопатами, сіяти вручну, використовувати як тяглову силу корів. Але і за таких умов ланкова колгоспу ім. Воропшлова З. С. Дабіжа збирала високі врожаї кукурудзи — майже 50 цнт., цукрових буряків — до 300 цнт. з га. Партійна... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Сільська рада – пасинок держави? - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники