Fridge magnet wooden gears

Сім'я Третяків - фермери

  • Подобається15Не подобається
  • 26 Січня 2011 р

На знімку: голова фермерського господарства П.М. Третяк біля орендованого поля. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

Побутує думка, що працюючи біля землі, ще ніхто не розбагатів. Та коли у нашій державі було взято курс на розвиток фермерства, сім’я Третяків з Кидрасівки всетаки зважилася на це. Про те, що з цього вийшло, і піде мова у цьому матеріалі. Землю вони тепер орендують не тільки у своєму селі, де починали з власних паїв, а й в сусідній Голдашівці. Тут частина її жителів, коли розпалося КСП, самі запропонували Петру Михайловичу свої земельні паї з оглядкою мабуть на те, як його сім’я дає раду землі у своєму селі.

Якщо про 2010 рік тепер можна почути різні відгуки, то на думку П.М. Третяка він був досить сприятливим як по урожайності всіх культур, так і по закупівельних цінах на продукцію рослинництва.

Нині великим організованим господарствам буває не так просто боротися за своє виживання, а тут фермер орендує більше чотирьохсот гектарів землі в одному селі, і майже стільки ж в іншому, що теж створює певні незручності з переїздами. Як такому господарству вистояти?

– А ми і не відчуваємо цього, – каже Петро Михайлович, – бо не тільки стовідсотково забезпечені технікою, а й поновили її парк. Щоб жити в ногу з часом, тобто теперішніми агротехнікою, технологіями, старі трактори, які були, продали, а замість них купили чотири нових МТЗ-82 і один МТЗ-1221, два Т-150 і навіть зернозбиральний комбайн «Лексіон480», причіпним інвентарем забезпечені теж.

Для читачів, мабуть, буде цікаво, що з управлінського апарату на таке господарство тільки він – глава сім’ї, якому доводиться виконувати і обов’язки агронома, і механіка, завідуючого складом, а при необхідності навіть вантажника, та бухгалтер, обов’язки якого виконує дружина Валентина Володимирівна. Проте вправляються без жодних штрафних санкцій.

Невже фермерам все-таки не доводиться хитрувати, щоб їхній бізнес біля землі був ефективним? Будучи агрономом за фахом, голова цього фермерського господарства відповідає на те, що головне – господарювати по науці, дотримуватися сівозмін тощо, і тоді буде все гаразд.

Зважаючи на те, що дана сім’я у свій час займалася вирощуванням овочевих культур, не можна було не поцікавитися, чому тепер у господарствах здебільшого беруть курс на технічні. П.М. Третяк відповів, що овочівництво також рентабельне і завжди було таким. Але в таких селах, як Кидрасівка і Голдашівка, не завжди знаходиться для цього робоча сила, навіть при теперішньому безробітті. Молодь якщо і йде на роботу, то при умові, що платитимуть не менше, як по сто гривень у день.

Така сума була б для господарства посильною, якби не поставала ще одна, не менш серйозна проблема. Іноді навіть при високій оплаті праці багато кому з молодих не властиво ходити щодня на роботу. А овочівництво така галузь, що не чекає, іноді навіть потрібно жертвувати вихідними в сезон. А ще ж потрібно возити продукцію на базари, де, крім затрат на її транспортування, виникають іноді ще й проблеми з її реалізацією. Торговельникам нібито вигідніше завозити її з Херсонщини.

Допомагають господарювати Третякам-старшим їх зять Сергій, який за професією агроном, і дочка Таня – бухгалтер, а також син Іван, який навчається в технікумі механізації і вже давно управляє тракторами.

Хоч якихось відмінностей між кидрасівськими і голдашівськими пайовиками сім’я не вбачає, у розрахунках з ними за орендовану землю вони все ж є. Адже у Кидрасівці середній розмір паю майже на гектар більший, ніж у Голдашівці, та і вартість гектара землі різниться. Саме це і є причиною різниці в розрахунках.

У планах Третяків займатися ще й тваринництвом. У Голдашівку тільки і пішли заради цієї ідеї. Але падіння цін на свинину поки що стримує їх ініціативу.

Якщо у свій час голдашівське господарство, до складу якого входила Кидрасівка, розділилося на два окремих, то тепер, навпаки, на полях двох сіл господарює одна родина, і їй це вдається.

А чи здатний взагалі фермер щось міняти, впливати на життя громади? На думку Петра Михайловича – так, бо хто у них має це робити, якщо в обох селах, крім фермерів, нікого більше немає. Тож особисто його господарство надавало чималу допомогу церкві, дев’ять тисяч гривень виділили на вуличне освітлення.

А як виникала потреба прогорнути сніг по вулицях, то навіть не чекали на чиюсь команду, бралися за цю роботу самі. Одним словом, допомагає обом селам чим може, і люди це оцінюють.

Хіба не цікаво, що П.М. Третяк хоч і мешкає у Кидрасівці, а депутатом до районної ради його обрали по Голдашівці.

Кажуть, до сім’ї Третяків у цих селах звертаються по допомогу, як колись зверталися до КСП. І по мірі можливостей вона надається. Практика повчає, що як тільки фермер живе заодно з громадою, ніякі негаразди не страшні тоді його господарству.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Я люблю молоко</b><br />Зовсім недавно у районній газеті розповідалося про семінар на базі устянського господарства, учасниками якого стали...
4 фото   
<b>Журналісти «Бершадського краю» за роботою</b><br />Перед тим, як читач районки ознайомиться з матеріалами, підготовленими її журналістами, кожен з нас повинен побувати...
3 фото   
<b>Діти – на канікулах, а школа – на ремонті</b><br />Яланецька ЗОШ І-ІІІ ст. вже багато років займає лідируючі позиції серед освітніх установ району, насамперед завдяки...
3 фото   
<b>Освячення храму Іоана Богослова в Красносілці</b><br />Протягом останніх років на Бершадщині спостерігається значне духовне відродження. Так, 21 травня православна церква...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бирлівка
Четвертинівський Іларіон Мануїлович (1899) 1899 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 22.12.44. Похов. х. Вільцині, Латвія.

З історії Бершаді
Незважаючи на труднощі першої мирної сівби, колгоспники докладали всіх зусиль, щоб виростити добрий урожай, потрібний фронту. Поля доводилося обробляти переважно лопатами, сіяти вручну, використовувати як тяглову силу корів. Але і за таких умов ланкова колгоспу ім. Воропшлова З. С. Дабіжа збирала високі врожаї кукурудзи — майже 50 цнт., цукрових буряків — до 300 цнт. з га. Партійна... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Сім'я Третяків - фермери - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники