Fridge magnet wooden gears

«Іду касіть очерет…»

  • Подобається8Не подобається
  • 9 Вересня 2009 р

Нас від рідної мови відучали понад 300 років. Тому деякі люди, як пишеться в статті, ще не можуть відвикнути від російської мови. Тож нелегко нині утвердити українську в Україні. Та ще й очищувати від різних неправильних слів. У житті я мало вчився, але багато читав. Але все ж не можу зрозуміти значення деяких слів. Знаю, що багато людей так само. Та це не страшно, розпитаємо у вчителів, розумних школярів. А мене найбільше коробить те, як деякі молоді люди, приїжджаючи з міста, починають балакати вже не своєю мовою. Принаймні, так було раніше.

Да я вже скрозь-скрозь обхаділа

Ось приклади.
Поїхав один житель нашого села в місто, повернувся додому через десять місяців. А чотирирічний племінник його не впізнав. Розповів мені цей односельчанин так: «Дєсять мєсяцев нє бил дома, і он мєня нє узнал». Я й кажу: «Це не дивно, він малий, то й забув тебе. Дивно те, що ти за цей час забув рідну мову.
Може, через це він тебе й не взнав, подумав, що якийсь іноземець».
Ще кілька спостережень.
В однієї дівчини, що приїхала з міста і ходила по селі, запитали, де вона вже встигла побувати. Вона відповіла: «Да я вже скрозь-скрозь обхаділа».
Інший хлопець повернувся з армії взимку. Іде з косою по селу. Його запитують: «Куди йдеш?» – «Да іду касіть очерет». – «Ти що, вже по-російському говориш?» – «Да, нас так учілі».
У своєму мовленні ми не повинні обходити й діалектних слів. Вони теж збагачують мову. Жаль, що молодь не знає значення деяких слів.
Якось одна бабуся зайшла в магазин і запитала: «У вас чари є?» Продавщиця питає: «А кого це ви маєте чарувати?» Бабуся: «Я мала на увазі кухонні чари, на яких жарять». Продавщиця: «Ви, бабко, навчіться, як правильно говорити. Треба казати: сковорідки, а не чари».
Не знаю, чи запам’ятала продавщиця значення цього діалектного слова, а я пам’ятаю, що мама колись називала велику сковороду чарою, а маленьку – чаричкою.
Думаю, що читачі могли б наводити чимало подібних прикладів. Було б добре, якби про різні випадки зі словами та й про цікаві слова ми змогли б прочитати в газеті.
Василь ДЕРКАЧ.
с. Кидрасівка.


Дивіться також в розділі  Нам пишуть
» 16.06.2018 Сьогодні економічно складний час для всієї країни та для кожного господарника і підприємця зокрема, не виняток і ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадсь кий». Але, за свою майже сорокарічну історію, ми завжди намагалися йти в ногу з часом, постійно...
» 16.06.2018 Кожна людина має свій характер, уподобання, пріоритети у виборі прикладу для наслідування. Я давно обрав найближчих і найрідніших для мене людей – моїх батька та матір. Так склалося не тому, що вони багато чого досягнули у житті, а через те, що...
» 16.06.2018 Даруйте любов! А як її дарувати, якщо не словами в книжках? Дуже просто: презентувати в бібліотеку, де юні читачі із захопленням гортають сторінки творів своїх земляків. Під час проведення місячника крає - знавчої книги фонд бібліотеки Джулинської...
» 15.06.2018 При Бершадській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 із кінця травня працював пришкільний табір «З.О.Д.І.А.К.» із денним перебуванням школярів. У ньому відпочивали та оздоровлювалися 260 дітей – найбільше в районі. З великим задоволенням поспішали сюди учні 1-9...
» 07.04.2018 Через баночку цибульки…
» 07.04.2018 Батьківська пісня
» 07.04.2018 Завітайте до «Орхідеї»
» 01.04.2018 Шукаймо позитив, будьмо оптимістами
» 01.04.2018 І знову війна
» 01.04.2018 Уроки – як свято
Всі статті розділу Нам пишуть »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Г. О. Погончик:"Про наш край знають і в Америці"</b><br />Директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Григорій Погончик добре відомий і в районі та області,...
6 фото   
<b>СТАВКИ</b><br />Виникло, ймовірно ще в Х/ІІ столітті. Назва походить від великої кількості підгрунтових вод, які весною стають ставками.
3 фото   
<b>Біля автовокзалу</b><br />
2 фото   
<b>Виїзний прийом до Лісничого</b><br />13 квітня 2011 року робоча група спеціалістів райдержадміністрації, очолювана першим заступником голови...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Грибінник Матвій Іванович (1919) 1919 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.10.44. Похов. м. Мезетур, Угорщина.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Іду касіть очерет…» - Листи читачів до редакціії газети "Бершадський край" та сайту - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники