Fridge magnet wooden gears

Топтати ряст...

  • Подобається0Не подобається
  • 23 Листопада 2011, 09:00

Поташня – село особливе, потопає в лісових масивах,мабуть, і черпає в них особливу енергетику, ауру. Тому-то Марія Степанівна Голотіна у свій час зачарувалась цією красою і осіла тут назавжди. І як не манить її донька Наталя в Одесу, як не переповідає про Деребасівську, з її звабами, не поступається, бо вона тут, тут її молодість десь у верховіттях лісу зачаїлась, тут її зрілість повниться вінцями щастя.

– Якщо ж не Одеса, то хай Бершадь, – не втрачає надії Наталя.

Не хоче залишати її в селі, але й це не допомагає. Жінка, що розміняла дев’ятий десяток, має свої переконання, судження і реально оцінює своє становище, та й врешті решт потрібність: хаті, деревам, що з своїм судженим саджали, порогові, що од часу постарів, стерся від доторку людської ходи.

Ні! Не може вона залишити все це. Людина безсила вирвати пам’ять, спогади...

Наталя розуміє матір, а в душі й радіє, що вона така віддана цій маленькій крапельці на мапі України. Часто навідує її, допомагає по господарству, черпає від мами ради-поради і пишається нею.

Кожна людина гортає сторінки свого життєпису. Довгими вечорами, коли сусідка-подружка зазирне на чашку чаю, а дощ сіється рясно-рясно, плетуться-мережаться спогади...
1960 рік запросив Марію Степанівну на роботу в молодші класи.

Разом з малюками опановувала життєві премудрості, вчила і вчилась. Тоді-то й зрозуміла: необхідно здобувати вищу освіту, гризти граніт науки. Подала документи до Вінницького педагогічного інституту ім. М. Островського.

Згодом і закінчила із дипломом: вчитель російської мови і літератури. Так, це була мова її батьків, і її школярятам подобалося, як молода вчителька із притаманною їй поговіркою промовляла: «Гордись своей Родиной». І дотепер пам’ятають про це її учні.

Та й сама Марія Степанівна знає, що Батьківщина – як мати, і святість цих понять в любові.

Працювала і прагнула, прагнула і працювала. Щоб грамотно писали, щоб вміли висловлювати свою думку, щоб людяність не втрачали...

Щоб перепліталось, плуталось у щоденних буднях і торжествувало при успіхах. Помітили, оцінили. П’ять років була шкільним будівничимзавучем Поташнянської школи. Неслася коридорами з думками як вивільнити час для самоосвіти вчителю, як доречніше вказати на недоліки, як заохотити, бо вважає, що слово має гріти душу, інколи й остудити. Але більше всього хотілося про гарне говорити гарно. Вона з таких, оця худорлява Марія Степанівна, яка встигла в своєму «поташнянському житті», як вона каже, бути і директором цієї ж школи і головою сільської ради. П’ятнадцять літ, як п’ятнадцять днів... Але це вже швидкоплинність часу. І знову ж ота її непосидючість не давала можливості втриматись на місці: то неслася в дитячий садочок перевірити чи малята вдосталь наїдаються, то зазирнути на ферму, то «приборкати» котрогось із «заїжджих», вистачало всього... Але дарма нагороди не дають: в її арсеналі грамоти, медалі, орден «Знак Пошани», а найголовніша нагорода – це шана від людей.

Я Марію Степанівну побачила вперше ще студенткою, коли приїхала на літні канікули. Вона про щось жваво розмовляла із моєю покійною мамою Рознатчук Ганною Онисимівною. Ще тоді справила на мене гарне враження: струнка, підтягнута, із інтелігентною манерою розмовляти. Коли довідалася, що вона працює в Поташні, здивувалася. Чіткість, вимова і – Поташня... Тоді для мене це був – нонсонс, але з роками я зрозуміла: можна жити у великому місті: мати малесеньке щастя, а можна у маленькому селі, а щастя – як річка.

А те, що жінка щаслива, сумніву немає. Запис у книзі, що під назвою «Історія школи», про це свідчить: ... «по долгу службы продолжаю связь со школой» (це ж тоді, коли мала депутатську місію). Але цей зв’язок і нині не переривається. Марія Степанівна і зараз живе турботами, цікавістю про школярське, вчительське життя. Їй в цьому допомагає вірна сусідка-подружка, вчителька історії Ніна Феодосіївна Воробйова, яка свято, по крихітці, збирає краєзнавчий матеріал з Поташнянської топоніміки, утворення церкви. Є жінкам про що поговорити, поділитися, вихлюпнути наболіле. Та й у цьому ж є потреба. А роки летять... – як журавлі, щось прагнеться, відривається, згадується...

І ряст цвіте в поташнянському лісі синьо-синьо... Ділиться блакиттю з небом, як ділиться теплом душі Марія Степанівна Голотіна з людьми.

А доля ще хай дозволить їй, російській жінці з українською душею, ще довго-довго топтати ряст, бо в цьому сенс життя.

Світлана КОВАЛЬСЬКА, громадський кореспондент газети, лауреат премії ім. В. Думанського


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
19 фото   
<b>М'ЯКОХІД</b><br />
6 фото   
<b>Музей культури села Прокопа Колісника</b><br />
7 фото   
<b>Керівник області Валерій Коровій відвідав найпотужніший агропромисловий комплекс Вінничинни</b><br />2 квітня на запрошення Соціального центру МХП очільник Вінницької області Валерій Коровій відвідав підприємства...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Рудик Іван Спиридонович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Перемога Великої Жовтневої соціалістичної революції була радісно зустрінута бершадськими трудівниками. В січні 1918 року тут проголосили Радянську владу. Але незабаром до міста вдерлися німецькі окупанти. Окупація та хазяйнування буржуазно-націоналістичних банд важким тягарем лягли на плечі трудящих. Тільки з цукрового заводу було вивезено 50 тис. пудів цукру. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Топтати ряст... - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники