Fridge magnet wooden gears

Шлях до виживання диктувало життя

  • Подобається0Не подобається
  • 2 Липня 2012, 23:45

Орієнтуючись на відгуки односельчан про життя і долю семидесятидворічної жительки Тернівки Л.І. Пересунько, просто не можна не розповісти про неї читачам газети.

Шукати її оселю довго не довелося. Крім того, що виділяється вона охайністю, склалося враження, що в цьому селі кожний знає, де вона проживає та у який бік відчиняється хвіртка.
Бездоганний скрізь порядок, не всім у такому віці вдається настільки ЙОГО Підтримувати без сторонньої допомоги. Хоч доля розпорядилася так, що відтоді, як помер її чоловік, Лідія Іванівна останніх тринадцять років мешкає сама. Щоправда, є у неї і дочка, і онуки, і навіть правнуки, але у Дніпропетровську. Жив біля бабусі онук, але змушений був податися на заробітки.

Чомусь дехто вважає, що мудрість виживати, вести господарство в основному передається від сім’ї, батьків.

Можливо, це і так, але Лідію Іванівну і шити, і куховарити – у прямому й переносному значенні цих слів, навчало швидше всього саме життя, яке і стало її університетом.

Бо ще чотирирічною з дворічним братиком залишилися після смерті матері напівсиротами і мешкали біля батькової матері, яка їх виростила.

Хоч роки беруть своє, ще і по сьогодні кличуть Лідію Іванівну у Тернівці за кухарку, як справляють весілля чи якийсь з обрядів. А вишивками з-під її рук уквітчано все у кімнатах її хати (на знімку).

Розповідають, що тримали її на білому світі, коли було вкрай важко, активне життя і діяльність, вона ніколи не була серед тих, хто, як кажуть, і за холодну воду не береться.

Натомість, ще замолоду обрала для себе зовсім інший, протилежний за змістом девіз, розповідала жінка, як після закінчення семирічки пішла в колгосп на роботу. Почала, щоправда, ходити і у восьмий клас, але важко захворіла бабуся і довелося залишатися біля неї, аж поки вона не вмерла. А потім нагодилася тернівська жіночка, яка взяла її до свого сина в Київ, щоб бавила його дитину.

Заміжньою стала двадцятирічною, а шити навчилася від свекрухи, аж коли та подарувала відріз полотна. Бо на чому, згадує тепер, мала вчитися тому раніше, коли жила настільки бідно, що не мала в хаті і полотнини.

Але даремно все-таки у народі кажуть, що хто бідує, той взагалі нічого в житті не побудує. Вдвох з чоловікоммеханізатором придбали стару хатину і на її місці побудували нову.

Є у Лідії Іванівни і ще одне захоплення – співає у церковному хорі. Кажуть, де тільки сила у неї береться – буває, вночі куховарить, а вдень співає, проводжаючи покійника на похоронах. Якщо кличуть, то співає і в хорі в будинку культури. А щодо її вишиванок, то не обходиться без них жодна виставка.

І якби це хоч було основним видом її діяльності. Насправді працювала ланковою в полі, а як почало підводити здоров’я – завідуючою у дитячому садку. А хист співати, за її словами, то в неї з дитинства. Коли ще жива була мама, жили біля батюшки. А як матері не стало, так і ходила до церкви, бо до кого мала пригорнутися. І он як гордилася, коли батюшка довіряв свічечку потримати під час вінчання. Відтоді і намагалася перейняти все, про що співав церковний хор.

Та в житті часто складається не так, як плануєш, а як воно саме продиктує. Розповідають, що не один ще рік, коли пенсіонерів залучали до обробітку цукрових буряків, обробляла їх по декілька гектарів. А щодо палива на зиму, то вона, за її словами, відколи залишилася сама, жодного разу його не купляла, все берегла гроші для онука. «Кравчучку», яку подарував зять, розповідала усміхаючись, брала і до лісосмуги, та на заросле кладовище, там дрова разом з іншими і заготовляла. Однієї зими привезла їх аж п’ять причепів, жоден з чоловіків не нарубав їх тоді стільки. Про неї в селі кажуть, що вона взагалі все життя прагнула в усьому бути першою. Як сапала буряки, інші в обідню пору відпочивали, а вона як не вишивала щось, то готувала мішок бур’яну для худоби або в’язанку дров – ніколи не поверталася додому впорожні. Або ж нарве черешень і пригощає всіх у ланці. Та і взагалі, все життя прагнула бути при ділі – було, як не коровай пече, то порається на обійсті чи на городі, ніколи не відпочивала. У її господі все нажите руками, як не її, то чоловіка.

А ще в її оселі не можна було не помітити квіти і цілу колекцію вин. Вона пояснила, що коли йшла до когось куховарити, там і давали пляшку. А так, як сама байдужа до таких напоїв, так і назбиралася їх ціла колекція, яка, мабуть, теж є символом благополуччя у її домівці. Бо там, де цим зловживають, не часто панує добро. Якщо узагальнювати все, то її життя може бути прикладом для теперішнього покоління.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
3 фото   
<b>Відкрито центр обслуговування платників податків</b><br />16 травня 2012 року при Бершадській міжрайонній державній податковій інспекції відкрито центр обслуговування...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Мацета Трохим Матвійович (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.05.42.

З історії Бершаді
Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Шлях до виживання диктувало життя - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники