Fridge magnet wooden gears

На чому тримається небо над Хмарівкою

  • Подобається0Не подобається
  • 3 Квітня 2013, 22:34

Фото Руслана БАЙДАЛЮКА

Життя іноді підхоплює у свою круговерть так, що навіть буває важко визначитися, чим зайнятися, до якого з берегів причалити. Особливо актуальним це стає на схилі літ. У Фросини Миколаївни Джус (на знімку) із Хмарівки, яка відзначатиме у нинішньому році своє сімдесятиріччя, у цьому вихорі свій курс. Та ще й настільки незвичайний, що давно вже хотілось про неї написати. Завжди приємна, весела, з нею легко і цікаво спілкуватися. У Хмарівці кажуть, що без неї не обходиться жодний із заходів, які проводяться у цьому селі.

Вірші, гумор – у її творчому доробку, здається, є все і на всі смаки, теми. Нехай щось десь і не зовсім так чи не в риму, ніколи не соромиться, декламуючи особисто, виставляти написане на загальний осуд, так би мовити, напоказ. І їй завжди аплодують, бо давно звикли, що казна з чим не з’являється перед людьми.

Пригадується, наприкінці минулого року ще тільки почали говорити про кінець світу, який нібито наближається, а у неї слова вже самі почали проситися в рядок: …По радіо об’явили: кінець світу настає.

По базарах всі метнулись, Cкуповують, що, де є...

І далі... Хто сірників шукав, свічок, А Федька – дядько справний – Придбав спирту аж бачок...

Про що йшлося далі, вже можна здогадатися. У моменти, коли вона виступає, хочеш чи ні, а скинеш з її віку хоч декілька років. У такі миті складається враження, що все життя Фросини Миколаївни – одні посміхеньки. Насправді ж, у Хмарівці кожний підтвердить: і в її житті були моменти, коли білий світ міг бути немилим.

– П’ятеро нас було в мами, – розповідала вона, – а тато помер.

Тож, звісно, яким було дитинство?!

Про чоловіка каже, що гарним, роботящим був. Працював трактористом. Копійчина до копійчини, тріска до тріски, де і хатина взялася. I обидві донечки не забарилися у молодої сім’ї. Та не довго тривало їхнє сімейне щастя. Не доживши до п’ятдесяти, чоловік потрапив у аварію. І ось уже двадцять років вона сама. Та ще й сталося так, що теж постраждала в дорозі. Діти живуть у Вінниці, є троє онуків, стільки ж правнуків.

За таких життєвих кульбітів не дивно, коли і молоді старіють.

Вона ж зуміла перебороти у собі і це зло. В селі ніхто не скаже, що вона тільки те і робила, що писала вірші. Бо корів уміла доїти теж. Хоч за чотири з половиною десятиліття роботи у тваринництві суперечок і непорозумінь вистачало, песимізм чи скептицизм, якими тепер живуть чимало людей, не для неї. Швидше за все, вона неперевершений оптиміст.

Щоправда, зізналася, що руїни на фермі, мов після війни, почали вже і її дратувати, та ще й ота ферма, мов на зло, прямо у неї в городі. Але тільки її хтось питає за стовпи, які залишилися від чотирирядного корівника, вона неодмінно відповідає, що то тільки вони і підпирають тепер небо над Хмарівкою. Бо колись була робота і ходили на неї, мов на свято. Ніхто навіть гадки ніколи не мав, що таке може статися з їхнім бригадним селом. От і намагається веселитися, щоб не сумувати. А на додачу, ще й інших звеселяє. До речі, спеціальної освіти у неї немає, тільки одинадцять класів вечірньої школи.

Вдома, розповідала Фросина Миколаївна, колись теж утримувала всяку живність. Однак із віком довелося збавити темпи, залишилися тільки кози і поросята.

Вважає, що взагалі вже не буде нічого варта, якщо перестане займатися домашнім господарством.

На жіночу долю хатня робота знаходиться завжди. А їй ще й вдається знайти час, щоб тримати руку на пульсі життя села, завжди бути з людьми. Це теж, за її словами, тримає на білому світі, такий стиль життя у Хмарівці багатьом імпонує. Тож якщо не брати до уваги вік, за станом душі Фросина Миколаївна могла б помірятися силою ще з багатьма.

Самотньо, мабуть, буває їй у чотирьох стінах хатини. Якщо колись вона і стривожена, то в жодному разі не за себе, а за всіх односельчан. Тож цілком ймовірно, що небо над Хмарівкою тримається не тільки на тих стовпах, а й на таких людях, як Фросина Миколаївна.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Що не громада – то інша рада</b><br />Такий висновок напрошувався після чергового візиту голови райдержадміністрації О.Ф Снігура і керівників структурних...
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
28 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні "Мамина піч 2012"</b><br />Щойно закінчився черговий фестиваль родинної пісні &quot;Мамина піч&quot; в с. Канава Тиврівського р-ну. Дуже...
34 фото   
<b>БАЛАНІВКА</b><br />БАЛАНІВКА &mdash; село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лугова
Джура Олександр Герасимович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
Суттєво змінилося становище численних дрібних артілей бершадських ремісників. Всі вони об'єднані у шість промислових артілей, де працювало понад 600 робітників . А одна з них перетворилася на меблеву фабрику. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

На чому тримається небо над Хмарівкою - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники