Fridge magnet wooden gears

Іполит Зборовський - патріот і подвижник

  • Подобається0Не подобається
  • 1 Червня 2014, 09:00

Минулого тижня в читальному залі районної бібліотеки відбулася знакова подія – презентація книги «Іполит Зборовський (1875-1937). На перехресті двох епох», яка щойно вийшла із друку. Автор монографічного дослідження – кандидат історичних наук, заступник директора Вінницької філії Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка, почесний краєзнавець України Валерій Рекрут, який уже багато років досліджує історію споживчої кооперації України та діяльність видатних діячів національного кооперативного руху.

У презентації взяли участь місцеві краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, працівники культури, родичі славетного земляка, представники влади і громадськості. Ініціатором заходу виступив правнук Іполита Зборовського Микола Струтинський, ідею якого підтримав відділ культури і туризму райдержадміністрації.

Презентуючи видання, автор у цікавій формі розповів про непростий життєвий шлях, плідну науковокраєзнавчу, громадську, кооперативну, музейну та просвітницьку діяльність засновника перших на Вінниччині кооперативних товариств, відомого не лише на Поділлі, а й в Україні та за її межами, музейника, археолога-аматора, художника, громадського діяча Іполита Зборовського.

Іполит Чеславович – наш земляк. Він народився 12 серпня 1875 року в селі Яланець Ольгопільського повіту (нині Бершадського району) в родині польського шляхтича.

Навчався в гімназії, потім у художній школі в Одесі, стажувався за кордоном. Валерій Пилипович ретельно вивчав архівні документи і стверджує: хоча йому жодної картини не вдалося знайти, але він натрапив на повідомлення про те, що Іполит Зборовський виставляв свої роботи в салонах Одеси, Варшави і Нью-Йорка.

У 1904 році Іполит Зборовський зрікся дворянства, відмовився від привілеїв і одружився з простою дівчиною Фросиною з Яланця. Через декілька років у селі заснував споживчий, кредитовий та сільськогосподарський кооперативи. А щоб люди мали можливість розвиватися культурно, в себе вдома організував просвітницьку бібліотеку, проводив читання книг і газет, писав статті. Згодом побудував контору Яланецького ощадно-позичкового кооперативного товариства, яку ще називали народним домом. До речі, це приміщення ще й досі служить людям.

Іполит Зборовський брав участь у створенні першої споживчої спілки у Бершаді, активно вивчав історію, мистецтво, етнографію краю.

Збирав пам’ятки старовини та народної творчості. Він хоч і не мав археологічної освіти, але, за словами Валерія Рекрута, зробив дуже багато відкриттів – більше тридцяти тільки на території Східного Поділля. У 1920 році заснував і два роки очолював музей у Бершаді. Дещо пізніше ним було організовано музей і в Тульчині.

У 1917 році Іполит Чеславович очолював Ольгопільську народну управу, був обраний до Української Центральної Ради, а також був членом Центрального комітету з охорони пам’яток старовини й мистецтв на Україні.

За сфальсифікованими звинуваченнями Зборовського кілька разів арештовували, три роки він провів у висланні в Архангельську, а в серпні 1937 року його розстріляли.

Іполит Зборовський – поляк за національністю, але українець по духу, він патріот і подвижник, діяч українського масштабу. Краєзнавці переконані: його ім’я потрібно вшановувати. Про цю талановиту людину мають знати не лише на малій батьківщині, на Вінниччині, а й за її межами.

Пропозицію щодо увічнення пам’яті славетного земляка підтримали перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський і заступник голови райради Василь Бондаренко, а також інші учасники презентації унікального видання. Начальник відділу культури та туризму РДА, заслужений працівник культури України Надія Герасимчук вручила автору книги квіти і подяку за активну просвітницьку діяльність, науково-краєзнавчі та історичні дослідження Подільського краю. Щирі слова вітань адресували йому й директор районної бібліотеки Лідія Бернацька, член Національної спілки журналістів України Прокіп Похила та інші учасники зібрання.

На презентації слово також брали заслужені журналісти України Федір Шевчук і Петро Маніленко, педагог, член НСЖУГригорій Погончик, які теж активно займаються краєзнавчою діяльністю й особисто знають Валерія Рекрута. Вони зазначили: автору монографічного дослідження вдалося по-новому відкрити ім’я Іполита Зборовського, життя і діяльність якого – приклад для нас.

Зворушливим був виступ Миколи Струтинського.

Правнук славетного земляка від імені всієї родини щиро подякував Валерію Пилиповичу за його масштабну дослідницьку роботу, за презентацію книги й подарував йому запашний коровай і вирізьблений на білому граніті герб Бершадщини. А ще Микола Струтинський презентував автору картину (кримський пейзаж) Зборовського, яка йому дісталася від бабусі Галини – доньки Іполита Чеславовича. Можливо, це стане початком відновлення картинної галереї нашого видатного земляка, допоможе більше дізнатись про його діяльність як художника.

Книга Валерія Рекрута, як і вся його творчість, цікава, легко читається, в ній багато архівних документів, є іменний покажчик. Вона розрахована на науковців та крає - знавців, студентську та учнівську молодь, а також на всіх, хто вивчає, досліджує та популяризує історію рідного краю.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
7 фото   
<b>У країні дитячих мрій</b><br />1 червня вся світова спільнота відзначає Міжнародний день захисту дітей. Саме з нагоди цього дня, відділами та...
2 фото   
<b>Небо було його стихією і життям</b><br />Неділя… Трійця… Світлий, сонячний день… Віддзвонили дзвони... Тиша… Щебет пташок, мир та спокій у природі, легко та...
13 фото   
<b>Естафета визволення</b><br />16 березня 2009 року у м Бершаді відбувся урочистий мітинг- реквієм та святковий концерт з нагоди передачі естафети...
2 фото   
<b>"...Хочеться, щоб добро таки переважало..."</b><br />Літературною конференцією на таку тему в медичному коледжі закінчилася декада української літератури, присвячена...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лугова
Кондратюк Григорій Савич (1907) 1907 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
І знову трудящі бралися до мирної праці. В червні 1920 року в Бершаді був створений районний партійний комітет. Під керівництвом партійної організації налагоджувалося трудове творче життя. Приступили до відбудови цукрового заводу, ремонту школи. Селяни успішно провели осінню посівну кампанію, У вересні 1920 року в житті трудящих Бершаді сталася визначна подія — 120 незаможників... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Іполит Зборовський - патріот і подвижник - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники