Fridge magnet wooden gears

ЖИВИЙ СВІДОК

  • Подобається0Не подобається
  • 28 Листопада 2006, 19:03

Як живий свідок, хочу розповісти про геноцид голодомором нашого народу 1932-1933 рр. та половину 1934-го. Я пишу для молодих, хто не знає про голодомор, і для таких людей, які не хочуть визнавати всього цього вандалізму та говорять, що його не було. Мій дідусь повірив у більшовицький лозунг: "Земля – селянам, заводи, фабрики – робітникам, мир – солдатам". Він любив працювати біля землі разом із своєю сім'єю.
У 1922-1923 рр. влада роздавала земельний наділ на кожного члена сім'ї. В діда було два сини, дві дочки і загальний земельний наділ склав 13 га. Згодом сім'я збільшувалася, і всі разом працювали. Це був дружний сімейний підряд. Пройшов деякий час, стали організовувати СОЗи (спільний обробіток землі). Почалася колективізація. Був лозунг: "Кто был никем, тот станет всем". Його підхопили ледачі. Були організовані комбриги (комсомольські бригади) та комнезамські бригади (комітет незаможних селян). Більшість із них не хотіли фізично працювати на землі.
Коли почалася колективізація, мій дід Микола першим написав заяву про вступ до СОЗу, але йому відмовили з невідомих причин. З'ясувалося: наше обійстя було вигідне для того, щоб на цьому місці побудувати СОЗ (пізніше назвали колгосп).
У 1930 р., в лютому, вночі з хати всю сім'ю, діда і нашу, викинули на сніг. Це був страшний бандитизм – крик, сльози та метушня. Сімейний колектив розсипався хто куди.
Особливо мені запам'ятався 1932-1933 рр. та половина 1934-го. Коли забрала влада всі поживи, родина почала вимирати – дід, бабуся, батько, брат.
Добре пам'ятаю, як моя мати дала мені два бурячки, щоб відніс дядькові Якову Кащуку, бо він помирав з голоду. Коли прийшов до нього, він лежав на соломі і попросив, щоб я йому дав буряк хоч понюхати. Коли йому дав, то дядько взяв тремтячими руками і тут же його з'їв. Через 2-3 години він помер.
У 1933 р. до мене з проханням звернулася сусідка Ілина Харун, в якої померли чоловік, мати, та ще живим був син – Тодорко. Просила мене, щоб я подивився за ним, бо вона йде в колгосп на буряки.
Коли прийшов до хлопчика, то він лежав під грушею – пухлий, прив'язаний за ніжку мотузкою до дерева. Перед його голівкою була велика миска з вареним бурячинням. Вдруге, коли я навідався, то він вже був мертвий.
Багато країн вже визнали, що голодомор – це геноцид проти українського народу, а наша Верховна Рада ще "торгується", боїться сказати правду.
Іван РУДЕНКО,
с. Джулинка.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>На вістрі уваги - боротьба з корупцією</b><br />Чергове засідання громадської ради при райдержадміністрації відкрив і вів її очільник Антон Андрейцов. Перше...
10 фото   
<b>На городі</b><br />
11 фото   
<b>Зустріч з Анатолієм МАТВІЄНКОМ</b><br />3 травня в громадській приймальні Бершадського району було проведено прийом громадян з особистих питань народним...
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Чернятка
Пастух Семен Юстимович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 02.06.44. Похов. с. Голоєшти, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЖИВИЙ СВІДОК - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники