Весна над Бугом

 • Подобається0Не подобається
 • 27 Лютого 2014, 15:53

Незабаром виповнюється 70 років з того часу, коли одним із передових загонів 2-ого Українського фронту 11-12 березня 1944 року були звільнені від фашистських загарбників села Красносілка і Маньківка, коли під шквальним вогнем противника радянські бійці форсували холодний і швидкоплинний Південний Буг.

В основу статті лягли документи Центрального архіву Міністерства оборони колишнього СРСР та спогади учасників і свідків тих подій. У першу чергу спогади Героя Радянського Союзу, генерал-майора Миколи Гавриловича Лобачева, а тоді – сержанта, командира мінометного взводу, який з групою бійців, переправившись уночі через Буг, сприяв успішному здійсненню переправи основних сил батальйону. З ним мені пощастило поспілкуватися особисто. А також спогади і розповіді Петра Івановича Загоруйка – жителя Красносілки, Ганни Миколаївни Буки, Лідії Карпівни Ужвак та Івана Ониськовича Курноса – жителів Маньківки.

У повному обсязі розповідь про березневі події 1944 року з використанням матеріалів про героїв, копій архівних документів, спогадів учасників і свідків тих подій викладені в однойменному виданні, яке разом з усіма матеріалами передано до сільських рад Маньківки і Красносілки.

З кожним днем все далі й далі на захід насувалася канонада визвольної ходи Червоної Армії. Після жорстоких і кровопролитних боїв Корсунь-Шевченківської операції вона докотилася до Умані.

5 березня 1944 року з метою розгрому уманського угрупування противника, розсічення німецьких військ групи армій «Південь» і розгрому німецької 8-ої армії та звільнення південно-західних областей України військами 2-ого Українського фронту під командуванням маршала Радянського Союзу І.С. Конєва розпочалася УманськоБотошанська наступальна операція. Розвиток її забезпечували три загальновійськові (4-а гвардійська, 27-а і 52-а) та три танкові (2-а, 5-а гвардійська і 6-а) армії. Головні сили діяли у стратегічно важливих напрямках, де були сконцентровані значні сили противника (районні центри, мости): у напрямку Сокирян, Тернівки, Шляхової, ріки Південний Буг (форсування в районі Джулинки-Шумилова) наступали підрозділи 2-ої танкової і 52-ої армій, у напрямку Мочулки, Соболівки, Південного Бугу (форсування в районі Губника-Глибочка) діяли головні сили 6-ої танкової та 27-ої армій. На решті ділянок фронту форсування Бугу та звільнення населених пунктів від фашистів здійснювали передові загони.

У ході цієї операції одним із таких загонів 6-ої танкової армії, який наступав у смузі 27ої армії, були звільнені Красносілка і Маньківка.

Зазнавши поразки під Корсунем-Шевченківським та в районі Умані, ворог вирішив будь-якою ціною зупинити наступ радянських військ на рубежі Південного Бугу. Уздовж правого берега ріки противник створив сильну систему оборонних споруд і перешкод, сконцентрувавши там і значні підрозділи живої сили. Також на підступах до річки створювалися ворожі заслони для затримання наступу.

9 березня (на рубежі Христинівки) командуванням 6-ої армії було прийнято рішення створити передовий загін з метою переслідування противника, форсування Південного Бугу у районі Красносілки і Маньківки, захоплення плацдарму на правому березі та утримання його до приходу головних сил. Виконання цього завдання було покладено на мотострілецький батальйон під командуванням капітана А.І. Крапивіна.

ДОВІДКОВО: 1-ий мотострілецький батальйон 45-ої механізованої бригади 5-ого механізованого корпусу 6-ої танкової армії 2-ого Українського фронту: командир батальйону капітан Аристарх Іванович Крапивін, начальник штабу – старший ад’ютант батальйону старший лейтенант Василь Васильович Фуников, заступник командира батальйону зі стройової частини капітан Олександр Спиридонович Шерстобитов, заступник командира батальйону з політичної частини капітан Аркадій Павлович Михайлов, помічник командира батальйону з господарської частини старший лейтенант Михайло Павлович Таракановський.

Батальйону капітана Крапивіна потрібно було вийти в районКрасносілки, форсувати Буг і заволодіти плацдармом на правому березі. Маршрут слідування: Сичівка, Розкошівка, Теплик, Залужжя, Мишарівка, Раківка, Красносілка, Маньківка. Далі правим берегом – до з’єднан ня з головними силами 6-ої армії на переправу у районі Губника.

ДОВІДКОВО Форсування Південного Бугу безпосередньо у районі сіл Завадівки і Крушинівки здійснював передовий загін у складі двох стрілецьких батальйонів 21-ого стрілецького полку 180-ої стрілецької Київської дивізії 33-ого стрілецького корпусу 27-ої армії під командуванням капітана Іллі Акимовича Васюка та капітана Антона Герасимовича Козуто.

На світанку 10 березня 1944 року передовий загін вирушив за наміченим маршрутом. А пізно увечері цього ж дня був визволений Теплик.

На ранок наступного дня загін капітана Крапивіна вирушив далі у напрямку Південного Бугу. Після Теплика йшли майже без боїв, оскільки за наказом німецького командування усі сили були сконцентровані на правому березі річки та підступах до неї. Час від часу на шляху слідування траплялися тільки дрібні групи ворога, які пробували чинити опір, але вони ліквідовувалися.

Грузнучи у весняній багнюці, загін ішов нашим краєм, визволяючи населені пункти.

Техніка, у тому числі і бронемашини БА-64, постійно застрягала, танки пішли в обхід цієї багнюки, глиняна маса налипала на взуття і шинелі.

Підводи з боєприпасами і майном бійці тягли разом із кіньми в одній упряжці. Частину майна люди несли на собі. Темп пересування навіть в умовах бездоріжжя був дуже високий. Батальйон, пройшовши близько 30 кілометрів, надвечір 11 березня увійшов у Красносілку.

Трохи раніше до села з двома танками під командуванням заступника командира батальйону капітана О.С. Шерстобитова підійшли бійці підрозділу розвідників, які виступали в авангарді батальйону. Фашисти, маючи у руках стратегічні об’єкти – цукровий завод, залізничну станцію та переправу,– спробували зупинити наших бійців. На північних підступах до села зав’язався бій, у ході якого було зламано опір противника та знищено багато гітлерівців.

«… Отримавши задачу передового загону, – читаємо у нагородному листі капітана, – тов. Шерстобитов, як сміливий і досвідчений командир, 11.03.44 р. в р-ні сіл Красносілка і Маньківка Джулинського р-ну Вінницької обл., розвідавши сили і розташування противника, діяв з ротою десанту на танках, врізаючись у бойові порядки противника, і вміло керував його знищенням…».

Володимир ПРИБИЛА.

Далі буде.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Свята вода очищує і виганяє нечисть</b><br />Його ще називають Йордан та Богоявлення. З ним пов'язують хрещення Ісуса Христа в ріці Йордані. Традиційно в цей день...
7 фото   
<b>Полуничка</b><br />
5 фото   
<b>Кавун Василь Михайлович</b><br />Василь Михайлович Кавун (14 серпня 1928, Кобринове &mdash; 8 серпня 2009, Київ) &mdash; державний та партійний діяч...
7 фото   
<b>Друзі назавжди</b><br />Стартувала цьогорічна оздоровча кампанія, підготовча робота до якої ведеться давно. Як відомо, діти нашого району вже...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Романівка
Кравець Гаврило Олексійович (1914) 1914 р., українець, робітник. Мобілізований в 1941 р. Гайворонським РВК, Кіровоградська обл. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
У розвиток сільськогосподарського виробництва зробили великий внесок механізатори Бершадської МТС, створеної у березні 1930 року. В 1932 році вона обслуговувала 35 колгоспів, що мали близько 20 тис. га орної землі. Але на шляху виконання намічених планів в цей період були й труднощі. Партійна організація провела значну роботу, щоб зміцнити механізаторські кадри і трудову дисципліну. Все це дало... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Весна над Бугом - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення