Fridge magnet wooden gears

Богатир із Петрашівки

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Червня 2011 р

Українська земля щедра на самородків, на синів та доньок, позначених Божим благословенням. Та одним із них судилася – кому після смерті, а кому й при житті – гучна слава, а іншим випадає померти в забутті й бідності, хоча за спиною – яскраве життя, великі звитяжні справи й титанічна праця.

За останніх особливо прикро. Бо кожна людина достойна пам’яті, а якщо це постать, якою по праву можуть пишатися нащадки, земляки, то відновлення пам’яті – це справа нашої честі.

Має свого напівзабутого самородка й маленьке село Петрашівка Теплицького району.

На превеликий жаль та сором, про цього великого – у всіх сенсах – чоловіка не всі знають не тільки в райцентрі, а й у рідному селі. І це попри те, що свого часу на початку XX століття – ця людина купалася в морі світової слави!

Василь Якович Куценко, пізніше відомий під псевдонімом Анатолій Соловйов, і народився, і помер у Петрашівці: пішов у вічність там, де закопана його пуповина. Народився він у простій багатодітній селянській родині. Разом з батьками, сестрами й братами важко працював на землі. А ще – ріс надзвичайно сильним, спритним і неординарним хлопчиком. На свій хліб перейшов дуже рано: в неповні тринадцять пішов, як кажуть, в люди у пошуках щастя-долі. Роки поневірянь не тільки не зламали не по роках дужого хлопчину, а викували в ньому потужний характер, вигострили бажання боротися за життя і вперто йти до цілі. По суті, жорстоке життя і зробило його людиною-легендою.

Про спритного й надзвичайно дужого юнака почув відомий у ті часи засновник Одеської школи фізичного виховання Владислав Питлясинський – в минулому видатний борець, один з «батьків» французької боротьби в Росії. Через кілька років тренувань про Куценка вже говорили з повагою навіть відомі атлети. А далі прийшло й світове визнання!

Кишинів 1909 року. На світовому чемпіонаті не було рівних італійцю німецького походження Гансу Дікману, чиє ім’я гриміло світом. Дікман, за чиєю спиною були сотні перемог, схоже, вже упевнився в своїй непоборності. Мабуть, саме тому самовпевнено не звернув особливої й уваги на суперника, хоча й уже відомого, але ще такого молодого Василя Куценка. Публіка, звісно ж, поставила на фаворита – Дікмана.

Яким же був подив дікманівських вболівальників, коли за мить їхній «непереможний» Ганс лежав, що називається, на обох лопатках!..

Переможений Дікман не йняв віри – такого просто не могло бути! Це випадковість...

Але другий і третій поєдинки довели: ні, не випадковість.

П’єдестал фаворита надійно зайняв маловідомий українець Куценко, який з того дня перетворився на легенду.

Отримавши нагороду – діамантовий пояс Дікмана, нова зірка спорту Василь Куценко виявив ще й неабияку великодушність та благородство – повернув усі відзнаки переможеному супернику.

Далі – нові блискучі перемоги в Росії та Європі. Нічия з легендарним шестиразовим чемпіоном світу з боротьби Іваном Піддубним.

Звання Червоного Чемпіона республіки 1922, 1923 та 1924 років. Виступи в циркових програмах під псевдонімом Анатолій Соловйов у Мінську, Оренбурзі, Ташкенті, Ашхабаді, Пензі, Вологді, Махачкалі. Його зустрічали оплесками в Європі...

Встиг Василь Куценко й повоювати. За його плечима дві війни – з Колчаком та Велика Вітчизняна. Важкі поранення. А під кінець легендарного життя – невідворотна старість, повернення в рідне подільське село, робота в колгоспній артілі, жалюгідна пенсія і... смерть в бідності й забутті.

Отак закінчилось життя неординарної людини, легенди, яскравої особистості. Про Куценка-Соловйова не написано книг, його іменем не названо вулиць, про нього не створено фільмів. Ото й тільки, що знятий в 1967 році кількахвилинний кіносюжет, що вийшов у кіножурналах «Новости дня» та «Радянський спорт». А шкода. Бо драматичне, багатогранне життя легендарного українського атлета з маленького села на Вінниччині заслуговує всебічного вивчення! Адже ми часом бідкаємося, нарікаючи на дефіцит вітчизняних звитяжців, на прикладі життя яких могли б виховувати підростаюче покоління. Шукаємо героїв деінде, лише не в своїх пенатах. А трапляється й так, як із «запозиченим» у нас росіянами билинним богатирем Іллею Муромцем, який насправді був Муравлянином, богатирем із подільської Мурафи (раніше Муравки). Був подолянином – став вихідцем із суздальського міста Муром... Не хотілося б, аби нашого Куценка підхопили й прославили як російського Соловйова. Тому зібрати свідчення про вітчизняного богатиря і потрібно, і не пізно. В Петрашівці та сусідній Соболівці живуть земляки, які ще пам’ятають легендарного борця. Та й діти атлета – доньки Лілія та Світлана, син В’ячеслав – чимало можуть розповісти про батька. Наприклад, про те, що Василь Куценко був близько знайомий із самим Федором Шаляпіним, мав золотий хрест від дружини іспанського короля...

До речі, в березні цього року виповнилося 125 років з дня народження легендарного петрашівського атлета.

Чудова нагода згадати, якими славними людьми багата Україна.

Олена ГОРБУНЬ


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
1 фото   
<b>ВЕЛИКА КИРІЇВКА</b><br />
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
10 фото   
<b>УРОК ДЛЯ НАЩАДКІВ</b><br />В історії України багато трагічних сторінок, але найболючішою темою і по сьогодні є цілеспрямоване знищення...
3 фото   
<b>З нагоди Дня культури та аматорів народного мистецтва</b><br />В районній музичній школі 24 березня відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня культури та аматорів...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Костик Йосип Савич (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Богатир із Петрашівки - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники