Fridge magnet wooden gears

Про "другий" хліб і ще дещо

  • Подобається7Не подобається
  • 18 Березня 2011, 09:00

Пора нам, селянам, не тільки думати про майбутній урожай, а й починати щось робити. Тому хочу поділитися певним досвідом. Для досягнення певних результатів необхідно мати бажання і присадибну ділянку, яка в наш час не є проблемою, посівний та посадковий матеріал.

Основна увага, звичайно, приділяється картоплі, яку в селах називають другим хлібом, бо вона є основним продуктом харчування. Не менш важливе місце вона займає і в кормовому балансі для худоби та птиці. Тож насіннєву я ще з осені засипаю у дерев’яні ящики по чотири відра, які зберігаю в погребі. В середині січня міняю їх місцями – верхні вниз, а нижні вверх, вирівнюючи в такий спосіб відростання кілець.

Не менш важливим при такому способі зберігання є і те, що для перенесення її на пророщування потрібно зовсім небагато часу. Виконую дану процедуру на початку березня, хоч у селі існує давня традиція виносити хоча б кілька відер на свято Явдокії – 14 березня.

У моїй практиці було таке, що садили картоплю навіть 8 березня. У господарствах тоді вже сіяли горох, ячмінь. Після на поверхні ще були заморозки і навіть випав сніг, проте вродила вона не гірше, ніж в інші роки.

Для збереження того чи іншого її сорту перед посадкою великі картоплини обов’язково нарізаю, а менші – надрізаю. Один із сортів, завдяки цьому, висаджую більше двадцяти років і ще жодного разу він не підвів.

До восьмидесяти відсотків від загальної кількості висаджую ранню картоплю. Одна з її переваг, як на мене, у її якості. Вона нічуть не гірша від пізніх сортів, добре зберігається і зовсім мало дає відходів. А ще немаловажно, що серед неї майже немає картоплин без кілець.

Дозріває вона набагато раніше пізніх сортів і навіть при критичних запасах вологи весною встигає «зав’язатися» до настання спекотних днів. Раннього урожаю щороку вистачає як для себе, так і на продаж, коли ціни на неї ще високі. Немаловажним, на мій погляд, є і те, ще боротися з колорадським жуком доводиться тільки один раз.

При посадці у кожну ямку підсипаю під клубні суміш попелу, перегною і курячого посліду. Відстань між корчами залишаю дещо більшу, щоб вже при першому обробітку підгорнути, що захистить клубні від літньої спеки. А ще підгорнуту набагато легше копати, коли бадилля практично вже немає. Така «вистояна» картопля набагато краще зберігається.

Хоч присадибна ділянка не така вже й завелика, намагаюся висаджувати її щороку в іншому місці. На звільнених з-під неї ділянках можна ще висівати кукурудзу, горох на зелений корм для кроликів і птиці та і грунт ще може «відпочити» до наступного року.

Забезпечуємо сім’ю і необхідними овочами, крім капусти, бо немає можливості організувати її полив.

Хотів би звернути увагу і на посадку помідорів розсадою. Ямки під неї викопую лопатою, заповнюю їх перегноєм (можна торфом), перемішую з грунтом і поливаю не менше, як трьома літрами води в кожну. Після цього протягом сезону більше не поливаємо, тільки сапаємо.

Розсаду помідор, перцю, баклажанів роками купляємо в людей, яких знаємо. Багато сіємо моркви, кормового та столового бурячка, цибулі і часнику.

Тож бажаю всім, хто не цурається взяти в руки сапу та лопату, щедрих урожаїв.

Микола РУДИК, громадський кореспондент с. Михайлівка.


Дивіться також в розділі  Вдома
» 30.04.2015 У весняно-літній період для кожного з нас, особливо ж для любителів лісових прогулянок, існує ризик підхопити захворювання, про яке далеко не всі знають. Хвороба Лайма (бореліоз) діагностується лише у 40% випадків, причому самолікування або...
» 25.03.2014 У Бершадь родина Кобзіних переїхала із селища Городниці, що на Житомирщині. Привезли із собою не тільки свої звички, а й уподобання і рецепти поліських страв. Одна з них – холодна юшка з грибами та рибою. Без неї на їхній малій батьківщині не...
» 01.01.2014 Ялинки для новорічних потреб можуть мати три варіанти походження: а) бути спеціально вирощеними, б) бути отриманими внаслідок санітарних рубок та прорідження молодих насаджень, в) бути плодом браконьєрського про- мислу. В Україні дуже поширилося...
» 10.12.2013 Пропонуємо кілька порад, які допоможуть зменшити рахунки за електрику, без шахрайських методів.
» 24.11.2013 Як боротися зі стресом
» 09.11.2013 Хронічна серцева недостатність
» 26.08.2013 Життєдайна сила материнського молока
» 30.07.2013 Як сили відновити?
» 02.06.2013 Бережіть себе і будьте здорові
» 02.12.2012 Як запобігти інсульту?
Всі статті розділу Вдома »
Цікаві фото
9 фото   
<b>Листопад</b><br />
4 фото   
<b>Млин - найдавніша пам'ятка району</b><br />За часів панування польської шляхти на Україні Баланівка належала Збаражським, Вишневецьким, з кінця XVIII столоття...
2 фото   
<b>Годованець Ганна Дмитрівна</b><br />Мандрик-Годованець Ганна Дмитрівна Народилася 21 травня 1926 року в сімї селянина в с. Романівці. Батьки займалися...
5 фото   
<b>Святкували 21-у річницю незалежності України</b><br />Урочисті заходи з нагоди 21-ї річниці незалежності проведено на центральній площі міста 24 серпня. Святково прибрані...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Шляхова
Никитчук Петро Спиридонович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 22.08.44.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Про "другий" хліб і ще дещо - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники