Артеріальна гіпертензія. Як її контролювати, щоб жити?
Це захворювання називають мовчазним і таємничим убивцею. Мовчазним – оскільки часто воно себе ніяк не виявляє. Таємничим – тому що дотепер так і не з’ясовано причини її виникнення.
Неконтрольований високий тиск прискорює процес, відомий як атеросклероз – тобто відкладання жирових елементів на стінках артерій та артеріол, що призводять до їхнього ущільнення, потовщення стінок судин та звуження їхнього просвіту. Якщо цей процес не лікувати, то може статись закупорка судини або серця, і тоді розвивається інфаркт міокарда, або судин мозку – і тоді виникає інсульт.
Ризик ускладнень артеріальної гіпертонії зменшується за допомогою препаратів, які контролюють кров’яний тиск.
В Україні з 1999 року впроваджується Державна програма профілактики і лікування артеріальної гіпертензії. З минулого року діє постанова Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 р.
№340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».
Сьогодні можна придбати зі знижкою за рецептом лікаря наступні препарати: лізиноприл, еналаприл, бісопролол, метопролол, небіволол, амлодипін, ніфедипін.
Лікування артеріальної гіпертензії – це індивідуальний підбір медикаментозних засобів для кожного пацієнта та суворе дотримання режиму лікування. Мільйони людей у всьому світі тривалий час, як правило, постійно приймають лікарські препарати для зниження артеріального тиску, зберігаючи при цьому працездатність та ведучи активний спосіб життя.
Варто пам’ятати: нелікована гіпертонія впливає на якість вашого життя та скорочує його! Переконайте тих, кого ви любите і цінуєте, у необхідності контролювати артеріальний тиск щодня.
Алла ШЕВЧУК, лікар-терапевт Бершадської ЦРЛ.