Fridge magnet wooden gears

Як запобігти інсульту?

  • Подобається0Не подобається
  • 2 Грудня 2012, 14:39

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу – виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку, в результаті чого він не отримує в достатній кількості кисень та необхідні йому поживні речовини. Інсульт – це стан, що потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки своєчасне її надання може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливі ускладнення.

Є два основних типи інсульту.

Найпоширеніший – ішемічний – результат блокади току крові по артерії. Інший тип – геморагічний інсульт – відбувається у результаті крововиливу із судини мозку. Транзиторна ішемічна атака (іноді називають мікроінсультом) виникає в результаті тимчасового порушення кровотоку через мозок.

Ішемічні інсульти, які у районі складають близько 75%, відбуваються, коли артерії мозку звужуються або заблоковані, в результаті чого різко скорочується кровотік у мозку. Відсутність кровотоку позбавляє клітини мозку кисню і поживних речовин, клітини можуть почати вмирати протягом декількох хвилин.

Геморагічні інсульти (близько 25%) відбуваються, коли кровоносна судина в мозку протікає або розривається. Крововиливи в мозок можуть виникнути в результаті ряду причин, які впливають на кровоносні судини, в тому числі неконтрольовано високий кров’яний тиск (гіпертонія) і слабкі місця у стінках судин (аневризми). Є два типи геморагічного інсульту: внутрішньомозковий та субарахноїдальний крововиливи.

Транзиторна ішемічна атака – це короткочасний епізод появи симптомів, аналогічних тим, які виникають при інсульті. Причиною її є тимчасове зниження притоку крові до частини мозку. У більшості випадків вона триває менше п’яти хвилин.

Статистика захворюваності на інсульти у районі тривожна: третина тих, хто захворів у 2011-2012 рр., – люди працездатного віку. У минулому році діагноз «інсульт» був поставлений 163 хворим, а за півроку поточного – 69, транзиторна ішемічна атака відповідно 111 та 65. Занепокоєння викликає статистика померлих від інсульту: в 2011-му – 27 чоловік, а за 9 місяців цього року померло 33 людини, з них 17 хворіли на артеріальну гіпертензію і 6 чоловік працездатного віку.

Зверніть увагу на наявність нижче вказаних симптомів і запам’ятайте, коли вони з’явилися, оскільки їх тривалість може мати значення для вибору лікування.

Основні симптоми: порушення ходи, мови і розуміння слів, параліч або оніміння на одній стороні обличчя або всього тіла, порушення зору з одного або обох боків, раптовий сильний («грім серед ясного неба») головний біль, який може супроводжуватися блювотою, запамороченням або порушенням свідомості.

Якщо ви помітили будь-яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку медичну допомогу. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми починають зникати. Якщо спостерігався епізод транзиторної ішемічної атаки, це означає, що судини, які йдуть до мозку, частково заблоковані або звужені і є великий ризик розвитку інсульту зі значними пошкодженнями. Чим пізніше почнете лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку та виникнення інвалідності. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування, необхідно доставити хворого в лікарню протягом 60 хвилин від появи перших симптомів.

Важливе значення для попередження інсульту мають виявлення факторів ризику, виконання рекомендацій лікаря та прийняття здорового способу життя: – контроль високого кров’яного тиску (зниження артеріального тиску допоможе запобігти транзиторним ішемічним атакам або інсульту. Управління стресом, підтримка нормальної ваги, обмеження вживання солі і алкоголю, додавання більшої кількості калію в свій раціон); – зниження рівня холестерину і насичених жирів у раціоні; – відмова від куріння; – контроль діабету (ви можете керувати діабетом за допомогою дієти, фізичних вправ, контролю ваги і лікування); – підтримка здорової ваги (втрата ваги може знизити тиск і поліпшити рівень холестерину в крові); – дотримання дієти, багатої фруктами і овочами (дієта, яка містить п’ять і більше порцій фруктів чи овочів, зменшує ризик інсульту); – фізична активність (30 хвилин фізичної діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат); – профілактичне лікування (якщо у вас був ішемічний інсульт або транзиторна ішемічна атака, лікар може рекомендувати ліки для зменшення ризику повторних проблем).

Доброю новиною є те, що інсульт можна лікувати і попереджати. Головним для його попередження є суворий контроль за основними факторами ризику і бажання жити довго та повноцінно.

Олександр ГРІЩЕНКО, лікар-невролог Бершадської ЦРЛ.


Дивіться також в розділі  Вдома
» 30.04.2015 У весняно-літній період для кожного з нас, особливо ж для любителів лісових прогулянок, існує ризик підхопити захворювання, про яке далеко не всі знають. Хвороба Лайма (бореліоз) діагностується лише у 40% випадків, причому самолікування або...
» 25.03.2014 У Бершадь родина Кобзіних переїхала із селища Городниці, що на Житомирщині. Привезли із собою не тільки свої звички, а й уподобання і рецепти поліських страв. Одна з них – холодна юшка з грибами та рибою. Без неї на їхній малій батьківщині не...
» 01.01.2014 Ялинки для новорічних потреб можуть мати три варіанти походження: а) бути спеціально вирощеними, б) бути отриманими внаслідок санітарних рубок та прорідження молодих насаджень, в) бути плодом браконьєрського про- мислу. В Україні дуже поширилося...
» 10.12.2013 Пропонуємо кілька порад, які допоможуть зменшити рахунки за електрику, без шахрайських методів.
» 24.11.2013 Як боротися зі стресом
» 09.11.2013 Хронічна серцева недостатність
» 26.08.2013 Життєдайна сила материнського молока
» 30.07.2013 Як сили відновити?
» 02.06.2013 Бережіть себе і будьте здорові
» 02.12.2012 Як запобігти інсульту?
Всі статті розділу Вдома »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
5 фото   
<b>Хмарівка – в турботах</b><br />Розкинулося це село на лівому березі Південного Бугу. Існують різні легенди походження його назви. За однією з них у...
2 фото   
<b>Свято всіх, хто любить спорт</b><br />За багаторічною традицією, у другу суботу вересня в Україні відзначається свято усіх прихильників здорового способу...
4 фото   
<b>«Любов душі моєї - Баланівка»</b><br />У твоїх руках дорога нашому серцю книга &quot;Любов душі моєї&nbsp;- Баланівка&quot;. В ній викладені матеріали з...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Шнайдер Мотель Ісакович Єврей. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.09.43. Похов. м. Переяслав-Хмельницький, Київська обл.

З історії Бершаді
Проте дальший розвиток певною мірою гальмувався невеликими розмірами господарства. Щоб краще організувати працю, повніше використати техніку й кадри, в 1950 році бершадські колгоспи ім. Ворошилова, ім. Будьонного, «П'ятирічка за 4 роки» об'єдналися в одне господарство — ім. Будьонного. Згодом до новоствореного господарства приєднався колгосп с. Бирлівки. Новий колгосп назвали ім. Леніна. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Як запобігти інсульту? - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники