В одних випадках люди просто вирубують у лісі молоді деревця, в інших, коли поблизу немає молодих посадок, – залазять на дорослі дерева і відпилюють їм верхівки. В особливо варварських випадках горе-лісоруби пиляють дорослі дерева лише для того, щоб, коли вони впадуть, відрізати від них симпатичну верхівку. Прикро, але ялинка за останнє століття стала невід’ємним атрибутом новорічних свят. Люди протягом кількох останніх поколінь виховані на тому, що Новий рік – це ялинка, Дід Мороз і подарунки. Зрозуміло, що перевиховати людей, які виросли з такими звичаями, практично неможливо. Тому пропонувати світові просто відмовитись від неї немає сенсу. Втім, цілком можна запропонувати кожному обрати собі альтернативи живій ялинці – ними можуть бути як штучна красуня, так і ялинкові букети, ялинки в горщиках та імпровізації на її тему.
Найвідоміша альтернатива живій ялинці– штучна. Вона, звісно, коштує дорожче, проте може використовуватись ще багато років.
Однією з найпопулярніших альтернатив є ялинкові букети, тобто використання хвойної гілочки замість цілого дерева. Таку гілочку також можна прикрасити «дощиком» і кульками, зате дерево лишиться цілим.
Під час санітарних рубок лишається багато залишків дерев, які були відсіяні лісниками як нежиттєздатні. Вони не годяться на продаж або для промисловості, проте з їх гілок цілком можна зробити новорічні прикраси. Останніми роками дедалі частіше почали з’являтися оголошення про продаж не зрубаних, а живих ялинок. Головним аргументом купівлі ялинки «в горщику» є факт збереження її живою. Організовуються спеціальні рейдові бригади із працівників лісової охорони, представників МВС та Мінприроди. В їх обов’язки входить затримка крадіїв та складання протоколів на нелегальних заготівельників ялинок.
Згідно з дорученням Міністерства внутрішніх справ України №19704/Рм від 13.11.2013 р. реалізація новорічних ялинок, немаркованих бирками, заборонена. Незаконна вирубка дерев хвойних порід (ст. 65) згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 85 грн. до 170 грн. і на посадових осіб – від 119 грн. до 204 грн. Якщо ці правопорушення скоєні особою віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років і якщо ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють. Розміри стягнень за заподіяну шкоду державі внаслідок самовільної рубки хвойних насаджень громадянами та посадовими особами (за дерево) діаметром:
- – до 10 см – 197,04 грн;
- – 10,1-14 см – 347,22 грн;
- – 14,1-18 см – 891,54 грн;
- – 18,1-22 см – 1830,12 грн.
Крім того, попереджаємо, що передбачена відповідальність за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (новорічних ялинок) без документів, що підтверджують законність їх придбання. За це – накладення штрафу від 51 до 255 грн. з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Рішення будуть прийматись відповідними місцевими судами.
Тож для збереження лісових ресурсів землі давайте зробимо новорічний подарунок нашій матусі- природі і захистимо ці чудові дерева, вибравши максимально зручну для себе альтернативу живій ялинці!
Іван КРАВЧУК, інженер держлісгоспу з охорони і захисту лісу.