Fridge magnet wooden gears

Горпинині діти

 • Подобається14Не подобається
 • 19 Серпня 2009 р


На знімках: Горпина Сидорівна Рогова ( фото із сімейного архіву).

Щоб вижити, їздила Горпина у Москву, Ленінград, Горький, Одесу, де купляла промислові товари, які потім обмінювала в Західній Україні на харчі. Придбати квитки було важко, тому брала з собою найменшу дочку Катю. З малою дитиною квитки дістати було легше. Ці поїздки теж були небезпечними. У поїздах грабували. Та й боялися, щоб влада не вилучила покупки, бо за спекуляцію можна було потрапити на кілька років у тюрму. А від держави вдова не отримувала ніякої допомоги ні на себе, ні на дітей… Коли перед Великоднем повернулася додому й Ольга, вже стало трохи легше. Отелилася корова. Ганна поралася по господарству, а Ольга, щоденно видоївши корову, несла у чотирьохлітровій пляшці – «восьмушці» – молоко на базар у Бершадь. А ще – ринку з колотухою.
У1948 році Горпина видала заміж старшу дочку Ганну. А через два роки прийшов до них свататись сусідський хлопець Іван. Він та його брат залишилися круглими сиротами. Батько загинув на фронті, а мати померла в голодовку. Сусіди бачили, як тяжко бідують хлопці, і вирішили старшого оженити.
Того дня дядько Яків повів Івана до сусідських дівчат свататись. Але спочатку їм відмовила одна, потім друга. На черзі – третя. Подумав тоді дядько Яків: «Якщо і в цій хаті відмовлять, то чарки сьогодні не пощастить випити…».
Горпина уважно вислухала несподіваних гостей, які прийшли сватати не якусь конкретну дівчину, а просили віддати заміж яку-небудь.
– Беріть Ольгу, бо її черга прийшла, – сказала мати.
Ольга пробувала перечити, але Горпина сказала, як відрубала: – Я вас солити не буду, тому підеш за Івана. Те, що він бідний – не страшно. Будете працювати – і все у вас буде.
Справили сяке-таке весілля. Коли перебралася до чоловіка, Ольгу вразила убогість, в якій жили брати. Скриня, лава, один казанець, миска, навіть одна ложка й одна виделка… Замість ліжка – дерев’яний піл, застелений сіном.
Одразу після весілля прийшли до них голова сільради, дільничний інспектор міліції та інспектор по податках і стали вимагати здати певну кількість м’яса, яєць, молока та ще покрити борги за попередні роки. А якщо не здадуть, то опишуть майно. Владу не цікавило, що тоді це були неповнолітні діти, сироти, які ледве виживали. Переконавшись, що борг справді нема чим оплатити, владці схопили Ольжині кожух і хустку.
Сльози молодої жіночки не вплинули на жорстоких виконавців державної політики.
… Через півроку Івана забрали в армію, Ольга ж залишилася в хаті братів, доглядала меншого брата Петра. А коли той підріс, відслужив, то повернувшись, одружився з меншою Ольжиною сестрою – Катериною.
Багато років дві сім’ї жили в одній хаті через сіни.
Згодом повиходили заміж й інші Горпинині діти. Всі працювали в місцевому колгоспі. Настасія деякий час була трактористкою на освоєнні кримських степів, Марія – у насіннєвому радгоспі Бершадського цукрокомбінату, була ланковою.
За сумлінну працю всі Горпинині діти відзначалися різними нагородами. Наприклад, Марія – орденом Трудового Червоного Прапора, трьома бронзовими медалями ВДНГ СРСР.
Нині всі сестри – на пенсії.
Їх односельці поважали раніше, поважають і зараз – за працьовитість, доброту, щирість, порядність, доброзичливість. Всі п’ятеро проживають у рідному селі, побудували свої добротні хати. Мають дітей, внуків і навіть правнуків.
Усі вони схожі характерами.
Рано встають і до пізнього вечора працюють, пораються на городах, по господарству. Дуже люблять квіти, тож садиба кожної наповнена розмаїттям барв.
Спілкуватися з ними легко і приємно. Мова їхня багата, наповнена цікавими прислів’ями і приказками. А скільки пісень вони знають!
Ніколи я не чув від них скарг на те, що зараз погано жити.
Навпаки, вони дякують Богу за те, що є мир, що є в що взутися, одягнутися, а на столі не буває без хліба і до хліба.
Часто згадують сестри свою маму Горпину, її мудрі уроки, самовіддану турботу про те, щоб діти вижили у нелегкі роки. І жодна з дочок не ображається на те, що в селі їх прозвали «Горпинки». У цьому лагідному йменні втілено шану й пам’ять про покійну їхню маму і повагу до її дітей.
Горпина Сидорівна Рогова пішла з життя тридцять три роки тому, але й досі згадують цю жінку у Баланівці добрим словом.
Саме на таких простих людях, як Горпина та її діти, трималася, тримається і буде триматися наша держава.

Григорій ПОГОНЧИК, громадський кореспондент с. Баланівка.


Сторінки:
2 1
Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
19 фото   
<b>23 серпня - День Державного Прапора</b><br />
4 фото   
<b>День соборності - 2011</b><br />День соборності України - свято незвичне. Тому святкують його, як кожен розуміє.
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Данилюк Олексій Володимирович (1909) 1909 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Помер від ран 02.02.45. Похов. м. Ласковітц, Німеччина.

З історії Бершаді
За роки соціалістичного будівництва Бершадь стала промислово-аграрним центром півдня області. Але її мирне життя було перервано війною. Вже 29 липня 1941 року Бершадь окупували німецько-румунські війська. Фашисти утворили тут гетто для єврейського населення. Від катувань, голоду, епідемій у Бершаді загинуло багато радянських людей, розстріляно 327, вигнано в рабство 1203 чоловіка. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Горпинині діти - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення