Життя, як легенда

 • Подобається0Не подобається
 • 27 Травня 2013, 22:50

Хоча трудовий стаж Олександри Андріївни Яценко з Бершаді обчислюється десятиліттями, у її трудовій книжці записи тільки на одній сторінці. Перший зроблено у 1950 році, коли приймали на роботу, далі – відмітка про кар’єрний крок від товарознавця до старшого товарознавця і останній – про звільнення з роботи в зв’язку з виходом на пенсію.

Під час зустрічі напередодні 85-річчя, яке вона відзначила днями, їй, як це властиво людям такого віку, хотілося розповісти абсолютно все про своє життя.

Бо і насправді було воно, як і у багатьох її ровесників тієї пори, непростим. З неабияким болем пригадала, як її мати бігла за машиною, якою евакуювали брата Олександри, аж поки не впала знесиленою на шляху. Та доля змилостивилася, і після повернення з війни його направили ще і в школу міліції. Саме він запропонував, щоб і Олександра пішла вчитися.

Але складною була та пора. Коли позаду вже була перша чверть у плодоягідному технікумі, батько заявив: якщо зуміє «витягнути» на стипендію – нехай вчиться далі, а якщо ні, то нехай їде з ним на Донбас, може, хоч у школу фабричнозаводського навчання влаштується.

Що залишалось робити? Хоч мала тільки одну четвірку, решту – п’ятірки, подалася з батьком. Проте, коли завітали якось у їдальню і побачили, що у тарілці супу плаває тільки один капустяний листок, батько, зорієнтувавшись, почав діяти по-іншому. Їдь, мовляв, додому, поки ще є гроші, а пізніше, щоб не загинути від голоду, якось вирветься сам.

Мама аж злякалася, коли повернулася у свою Стратіївку.

Сестра її тоді працювала вже на одній із фабрик у Львові. Щоб вижити, довелося їхати з батьком до неї. Один тільки Бог знає, згадувала Олександра Андріївна, як тоді вижили у цьому місті. Але у 1947 році таки вступила у кооперативний технікум.

Коли по закінченню навчання направили на роботу в один із районів Львівщини, категорично проти був чоловік – на ту пору була вже заміжньою. Траплялося, бандити тоді ще палили машини з товаром, а хтось же мав за нього відповідати. Перенаправили на Вінниччину, аж поки не опинилася в Бершаді.

Першою була посада статиста. Але оскільки її робочий стіл був поряд із столом начальника планового відділу, освоїла ще кілька професій. Тому, хто б не пішов у відпустку, підміняла на робочому місці всіх. Вибірка фондів, замовлень – все було на її плечах. Київ, Одеса, як і інші міста, фабрики, заводи, звідкіля відправляла товар – до цього вже було їй не звикати. А коли виїжджали на ленінські п’ятниці у села – була ще і громадська робота, іноді добиралися по бездоріжжю навіть пішки. А ще ж потрібно було вміти поїхати на залізничні станції, «домовитися», щоб не виставляли рахунок за простої вагонів! Як тільки у Бершаді відкрили школу-магазин продавців, читала у ній «промтовари». На додачу, не було у районі жодного села і хутора, як і торгівельної точки, де б не побувала. Двічі за життя потрапляла в автоаварії, але якось обійшлося.

Хату по вулиці 50-річчя ВЛКСМ, у якій тепер мешкає, будували декілька років.

Хтось може подумати, що працювала, мовляв, у торгівлі, от і дісталася ділянка під неї у самому центрі міста. Насправді ж фундамент купили, а земельну ділянку ледве вдалося узаконити.

На жаль, її чоловік, який був інвалідом Великої Вітчизняної війни, давно помер.

Їхня дочка, до речі, теж все життя працює на одному місці у районній лікарні.

Чимало могла б розповісти, як формувалася торгівля в районі, як робилися рознарядки.

Незважаючи на поважний вік, Олександра Андріївна пам’ятає всіх, з ким працювала. Або чи можна забути 1933-й рік? Сестру тоді батьки брали в поле на рядки, пололи її норму, бо тільки так могли її прогодувати. Пригадала також, як йшла одного разу з братиком у ясла, а він, не дійшовши до воріт, впав і почав вмирати від голоду. Сторож і няня врятували тоді його. А це ж потрібно було і їй пережити! Було таке, що коли їли суп, тільки облизували ложки, щоб на довше його вистачило.

Її життя взагалі, мов легенда. Як може не гордитися тепер, що була серед кооператорів, які тоді досить успішно творили добробут усіх працівників району?

За звитяжну працю О.А. Яценко нагороджено орденом «Знак Пошани», їй присвоєно звання «Заслужений працівник споживчої кооперації». Її фото у книзі досліджень історії виникнення, становлення та розвитку кооперативних спілок. А грамот і подяк у Олександри Андріївни і не перелічити.

Хай же щастить їй ще на довгі літа!

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>СВЯТО НАРОДОВЛАДДЯ</b><br />В Україні щороку 7 грудня відзначають День місцевого самоврядування &ndash; свято людей, яких обирає суспільство і на...
5 фото   
<b>Святкували 21-у річницю незалежності України</b><br />Урочисті заходи з нагоди 21-ї річниці незалежності проведено на центральній площі міста 24 серпня. Святково прибрані...
49 фото   
<b>БЕРШАДЬ</b><br />Перша згадка в писемих джерелах - 1459 рік. Назва міста давня і непрозора, а основа не розшифрована до кінця і досі....
3 фото   
<b>Черговий мітинг підприємців</b><br />Учасники Весняного маршу протесту «Вперед», який відбувся 19 травня 2011 року у м.&nbsp;Києві, &nbsp;дали владі...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Березівка
Чапалда Олександр Степанович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
У важких умовах воєнного часу, відчуваючи гостру нестачу ремонтно-будівельних матеріалів і робочих рук, трудящі відбудовували підприємства. Під час масових суботників та недільників робітники й службовці розбирали завали каменю та цегли, в позаробочий час монтували устаткування, яке надходило все в більшій кількості від підприємств братніх республік. У короткий строк налагодили випуск продукції... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Життя, як легенда - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення