На все вистачить часу, якщо його правильно спланувати

 • Подобається0Не подобається
 • 24 Жовтня 2015, 09:00

На знімку: Микола Федорович Кравчук і Любов Денисівна – його мама. Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.

Ніхто з нас не застрахований від складних життєвих ситуацій. Але, чомусь, часто замість допомогти, ми проявляємо нерозуміння і навіть висловлюємося про людей як про диваків, а то і гірше.

Про одну таку людину – Миколу Федоровича Кравчука із Поташні, який залишився сам із хворою мамою, – і буде ця розповідь.

Невеличка кімната, столик посередині, на якому товсті зошити. А ще чимало фотографій – дружини Надії Сергіївни, яка померла рік тому, двох дорослих синів, дочки та їхніх суджених, онуків.

«А що я більше можу?», – ніби виправдовувався Микола Федорович. От і вирішив ще на своє п’ятдесятиріччя писати щоденник.

В одному із зошитів, хоч і не багатослівний, проте досить значимий напис з автографом відомої у районі вчительки Г.Ю. Рибак: «Живіть двічі – у дітях і добрих ділах, любий учителю, Миколо Федоровичу». Таким був подарунок від учнів 1-Б класу БСШ №1 з нагоди ще сімдесятиріччя Радянської армії, – з цими дітьми він займався фізкультурою. Ще тоді, як навчався у Балті у педучилищі, писав вірші, які зберігає в альбомі.

Його професія – учитель початкових класів і старший піонервожатий. Після училища завів сім’ю, щоб на роботу за направленням їхати вже разом із дружиною.

До села Леніно, на Одещині, директор школи везла їх, молодих спеціалістів, по багнюці підводою.

«Оце попали», – міркував тоді. Проте гарна двоповерхова школа вразила. Як і гостинний дядя Коля, в якого поселилися на квартирі. Хоч запасів харчів у нього не було, проте він одразу ж повів у погріб, де були бочки з вином.

Тож початок педагогічної діяльності був багатообіцяючим.

Коли прийшла пора служити в армії, вирішив, що краще вже служба, ніж так жити. Навіть протести дружини, як і тещі, з якими прибув на призовний пункт, не допомогли.

Не на війну ж їхав, виправдовувався.

Служити довелося в Одесі та ще й, як баритоніста, взяли у духовий оркестр. А оскільки до дружини було недалеко, підрахував, що загалом за два роки служби був біля неї чотири місяці.

Звільнившись у запас, знову повернувся у Леніно. А через рік усе-таки вирішили виїхати з Одещини. Але у Бершаді не захотіли брати на роботу. У Гайворонському ж районі, звідки була родом дружина, запитали, що він може. У хід тоді, згадував Микола Федорович, пішло все – баян, гітара, грав у духовому оркестрі.

От і взяли, хоч мав лише диплом учителя початкових класів. У школі ж взагалі був незамінним. По декілька разів на день переодягався на уроки, бо був і воєнруком, і фізруком, вів музику і співи, і це крім того, що мав ще початкові класи.

Можливо, там і залишилися б, якби дочекалися житла. А тут ще І. О. Мазур, який працював у нас у райкомі і добре знав ціну кадрам, усе запрошував на Бершадщину. Так і опинився у своєму районі.

Ще одним із його захоплень був і є понині спорт. Є в альбомі грамота за перше місце в окрузі з гирьового спорту під час служби в армії. А волейболом жив взагалі. Коли виїжджали на змагання, у командах суперників казали: якщо є «очкарик» – бо носив окуляри, нам нічого не світить, бо б’є як правою, так і лівою, та ще й з крюком. Під його удари ніяк не вдавалося підлаштуватися. Відчувався «почерк» кандидата у майстри спорту. Була можливість навіть залишитися в Одесі, але дружина не захотіла. Незважаючи на те, що на першості нашого району було тоді 16 команд, та, в якій він грав, виборювала перші місця.

Навчання, весілля, діти, переїзди, оті бочки у погребі з вином, – ніщо не завадило його потягу до спорту і не заважає донині. Яких тільки гир і еспандерів немає тепер у його кімнаті!

А ще у його записах складені ним гарні тости – за жінок, чоловіків.

Щоденники, вірші, спорт, учительська справа – та ще й не у своєму селі, так і хотілося запитати, хто займався вихованням дітей. Тим більше, що ще й торгували на ринку.

На що Микола Федорович відповів, що з дітьми вони з дружиною успішно справилися. А як женили чи віддавали їх заміж, наказував, щоб і у їхніх сім’ях було не менше, як по троє дітей. Семеро онуків уже є, очікується восьмий, тож наказ виконується.

Його син Олег, який живе у Великій Киріївці, теж захоплювався волейболом.

На все у житті вистачало Миколи Федоровича, а от долати тугу за дружиною, з якою прожив майже 38 років, йому важко.

Через те, що брався у житті практично за все, певною мірою його навіть важко зрозуміти. Однак на повагу заслуговує, що завжди покладався тільки на власні сили. Тільки у Флориному відпрацював у школі 29 років. Його учениця Вікторія Кольцова стала чемпіонкою України з легкої атлетики на дистанціях 800 і 1500 м. Вікторія Рожко виборола п’яте місце на чемпіонаті Європи з армреслінгу.

З 2001-го щороку проводиться волейбольний турнір пам’яті воїна-афганця Василя Ободнюка, організатором якого є Микола Федорович.

Його девіз – на все вистачить часу, якщо його правильно спланувати. Навіть порибалити знаходив коли. У його щоденнику записи, скільки штук і якої саме риби впіймав щороку. Як і записи про те, скільки вродило помідорів, огірків і так далі.

Щоб тримати себе у формі, за його твердженням, потрібно зрозуміти, що це стан душі.

Щоденник пише, щоб його колись прочитали онуки. Нехай знають, яким був їхній дідусь. Серед записів є і такий: як тільки людина буде думати, що вона молода, енергійна, вона сто років залишатиметься такою. Цим девізом також керується у житті. На вигляд не скажеш, що йому під шістдесят. Ймовірно, від радості, що до нього навідалися з газети, він навіть досить гарно заспівав під гітару. Хоч відчувалося, що з його проблемами йому не до співів.

«Я чекаю зустрічі, як з неба». Вірш із таким заголовком він колись присвятив своїй дружині. Різний зміст можна вкласти у те, чому він згадав ці рядки під кінець бесіди. Хоч і невідомо, що саме мав він на увазі, але енергії у нього і цікавих думок поки що вистачило б на багатьох. Бо він справді, як колись напророчила Г.Ю. Рибак, жив і живе двома життями.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Презентація книги П. Маніленка "Сузір'я бершадських талантів"</b><br />Презентація літературно – мистецького альманаху «Сузір»я бершадських талантів», впорядкованого та виданого...
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
12 фото   
<b>Звітно-виборна конференція</b><br />У кінці минулого тижня відбулася ХХ конференція Бершадської районної організації Партії регіонів, на якій розглянуто...
2 фото   
<b>Свято сили, здоров'я і гарту</b><br />На Бершадщині, за традицією, День фізичної культури і спорту перетворюється в справжнє спортивне свято. Минулої...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серединка
Колібабчук Данило Кирилович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.05.44.

З історії Бершаді
Краще стали працювати медичні установи. Відбудовано фельдшерські пункти на всіх підприємствах, тубдиспансер, поліклініку, райлікарню на 100 ліжок. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

На все вистачить часу, якщо його правильно спланувати - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення