Fridge magnet wooden gears

ЩО РОЗПОВІДАЮТЬ ПРО СТАРИЙ МЛИН?

  • Подобається5Не подобається
  • 21 Серпня 2008, 07:55

Чимало бершадців знають про мальовничі місця, кам’яні пороги на річці Південний Буг у Шумилово, куди на відпочинок влітку з’їжджаються люди не тільки з району, а навіть й з інших місць.
Доповнює цей неповторний краєвид двоповерхова кам’яна будівля старого водяного млина, яку невідомі майстри спорудили так, що простоїть вона, мабуть, ще не одне століття.
Самого млина у ній, звичайно, давно вже немає. З розвитком електрифікації його спочатку перевели на електротягу, а далі й зовсім закрили. Аж поки не розібрали. Залишилися тільки стіни і дерев’яні балки перекриття між поверхами.
Про історію цього млина можна почути різне. Ось як про це розповідає один із жителів Шумилова, який вже давно на заслуженому відпочинку, Петро Тимофійович Горобець: «По обидва боки дороги, яка вела до порому, жили два сусіди. Коли вони орали кіньми поле на скалі – так воно називалося тому, що знаходиться на одному з високих кам’яних берегів, зачепилися плугом за щось важке. Зупинившись, приглянулися і завмерли – побачили клепку від бочки. Розгребли землю, а вона повна золота.
От Дементій, так звали одного із сусідів, й каже: – Не будемо чіпати, бо це потрібно йти до церкви, брати провод. Тож їдьмо додому, а до батюшки підемо завтра. Нам все-рівно щось дістанеться. А гріха не буде.
Коли приїхали додому, один із них приліг, щоб відпочити після важкої роботи, а Дементій, з сином Іваном, тихенько подалися в поле і забрали скарб.
На ранок, як і домовлялися, пішли в поле вже з батюшкою. А там – пусто. Що ж, не повезло, вирішили.
Далі ж події розгорталися так. Дементій за свій рахунок побудував пором через Південний Буг, що на ту пору було не так просто.
Але про те, що в нього є гроші, почув пан Яловіцький і вирішив перевірити, чи це справді так. Навідавшись до Дементія, схитрував: – Чи не могли б ви позичити мені грошей?
Той хотів дуже догодити панові і відповів, що рахувати він не вміє, але золото позичить. І виніс повний чобіт його, який в даному випадку був міркою.
Спочатку пан дав згоду. А вдома – передумав. Мовляв, навіщо воно. Адже про позичку знає Іван, то ще й вбити може, щоб відібрати. І відвіз назад оте золото Дементійові.
Але і в ту пору знаходилися ласі на чуже ділки. Дізнавшись про таке багатство, позичили і собі його, щоб побудувати млин. Що і було зроблено. Обладнання, кажуть, завезли із-за кордону.
Передавши млин в оренду одному з бершадських євреїв, самі ж виїхали в Харків.
Коли прийшла пора повертати борг, як домовлялися, подався Дементій до млина. Але орендар був категоричним. Мовляв, я нічого не знаю, хазяї млина виїхали у місто. І відправив його до них.
Що залишалося робити в такому випадку? Одягнувшись у найкращим свій одяг, подався Дементій на їх пошуки, і кажуть, що навіть відпитав. Але не без відома, мабуть, цих хлопців, там дали йому доброго прочухана, і він повернувся додому ні з чим. Як прийшло оте золото, так і пішло».
Хоч останнім часом господарі цієї споруди також міняються, жителі села сподіваються, що об’єкт «оживе» обов’язково. І не так важливо, яким буде його призначення. Головне, щоб від нього мала користь громада, люди.
Записав
Павло КУШПЕЛА.
с. Шумилово.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Кавун Василь Михайлович</b><br />Василь Михайлович Кавун (14 серпня 1928, Кобринове &mdash; 8 серпня 2009, Київ) &mdash; державний та партійний діяч...
2 фото   
<b>Я люблю молоко</b><br />Зовсім недавно у районній газеті розповідалося про семінар на базі устянського господарства, учасниками якого стали...
7 фото   
<b>У країні дитячих мрій</b><br />1 червня вся світова спільнота відзначає Міжнародний день захисту дітей. Саме з нагоди цього дня, відділами та...
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Шорников Іларіон Іванович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
До складу підпільних груп, кількість яких зростала, вступали все нові члени. В березні 1943 року для координації розгалуженої сітки підпілля та керівництва двома партизанськими загонами підпільний райком КП(б)У створив Раду на чолі в О. Р. Пилипчуком та партійне бюро у складі Н. Ферштендікера, К. О. Пустовойтова, Я. Ш. Таліса, О. Р. Пилипчука та Н. Т. Друзя. Через 51 комуніста бюро здійснювало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЩО РОЗПОВІДАЮТЬ ПРО СТАРИЙ МЛИН? - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники