Fridge magnet wooden gears

Спомин про далеку осінь

  • Подобається0Не подобається
  • 12 Листопада 2010 р

Було спекотне літо сімдесят п’ятого. Якось в один із таких днів я пішов до перукарні – мав і звичку, і потребу, аби поважний майстер допорядив мою голову, постинав патли, щоб не лізли на вуха. Як завжди, перукарень у той час було мало, тож ознакою цих закладів залишались немалі черги. Вірний своєму обов’язкові і професії, немолодий уже перукар працював щоденно, навіть у вихідні. На свою нелегку працю він не скаржився, але одного разу в розмові з клієнтами не стримався: – Скажіть мені, хто має більшу цінність – людина чи вівця?

– Що за питання? Звичайно, людина, – навперебій відповіли присутні.
– Помиляєтесь, шановні, – посміхнувся перукар. – За стрижку овець нагороджують орденами і медалями. А за стрижку вашого брата наш брат-перукар навіть на дошку пошани не потрапляє.
У приміщенні було спекотно. Під монотонне дзижчання електромашинок одні чоловіки дрімали, схиливши голови, інші переглядали старі номери журналу «Перець». А я підпирав плечима стіну біля дверей. І чомусь раптом згадав, як восени сорок п’ятого нас, шістнадцятирічних хлопців, Джулинський військкомат ганяв строєм вулицями села. І ми гупали по землі порваними черевиками та ще й горланили пісню «Вставай, страна огромная».
А за селом повзали по ріллі на животах, кидали дерев’яні гранати і щосили кричали «Ура!». Кожному з нас випадала черга стояти на варті з гвинтівкою в руках біля вхідних дверей військкомату.
Одного разу, коли така черга випала мені, до військкомату прибіг схвильований молодий чоловік. Він був чорночубий і худий, як тріска. Намагався проникнути у приміщення, але я, пам’ятаючи наказ, не пропускав його.
На цей шум вийшов молодий офіцер і запитав відвідувача, в чому справа. Той скоромовкою відповів, що якийсь п’яний побив вікна у перукарні. Офіцер наказав мені піти туди разом із відвідувачем, затримати хулігана і доправити в міліцію. До перукарні – рукою подати, тож через кілька хвилин я вже бачив порушника, який тікав від нас.
На мою вимогу не зупинився, хоч я й погрожував застосувати зброю. Раптом чорночубий вихопив з моїх рук гвинтівку і вистрелив утікачеві під ноги. Від несподіванки чоловік зупинився і зразу підняв руки вгору. Тут якраз нагодився на велосипеді міліціонер, забрав обох, а мені звелів повертатися на свій пост.
Аби розвіяти нудьгу, я розповів чоловікам цю давню історію з мого життя. І тут раптом, покинувши підстигати клієнта, до мене підійшов, розкинувши руки для обіймів, великий майстер своєї справи Йосип Ісакович Бурт.
Він здивовано і на весь голос запитав мене: – Анатолію, голубчику, хіба це ти був?
Тут же притис мене до себе, а потім відступив на крок і знову здивовано, показуючи рукою на свій пояс, вигукнув: – Люди добрі, та він був отакий шкет! Гвинтівка за нього довша була! Я йому казав, щоб стріляв, бо хуліган утече, а він відмовлявся, мовляв, за патрон тоді доведеться звітувати у військкоматі. То ти відзвітував, Анатолію?
– Так, Йосипе Ісаковичу, – схвильовано відповів я. – На моє прохання міліціонер подарував один патрон… Після того дня, коли нам випадало зустрічатися з перукарем, він казав мені, що я нагадую йому молоді його роки, коли закінчилася велика війна.
Анатолій МЕЛЬНИК.
м. Бершадь.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Служба в зоні небезпеки: вінницькі міліціонери на Сході відновлюють правопорядок, затримують сепаратистів та кримінальних елементів.</b><br />Звільнені від терористів міста на Сході України продовжують залишатися «гарячими точками». Через цю територію...
3 фото   
<b>Без минулого немає майбутнього</b><br />Минулого тижня у читальному залі районної бібліотеки відбулась особлива подія для нашого краю – презентовано книги...
26 фото   
<b>ТЕОФИЛІВКА</b><br />
2 фото   
<b>Бути в єдності з Богом</b><br />Минуло 140 років, як у ЗА ДОБРО селі Тирлівці було збудовано дерев’яний храм і освячено в честь архангела...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Гоцюк Василь Данилович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Перемога Великої Жовтневої соціалістичної революції була радісно зустрінута бершадськими трудівниками. В січні 1918 року тут проголосили Радянську владу. Але незабаром до міста вдерлися німецькі окупанти. Окупація та хазяйнування буржуазно-націоналістичних банд важким тягарем лягли на плечі трудящих. Тільки з цукрового заводу було вивезено 50 тис. пудів цукру. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Спомин про далеку осінь - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники