Fridge magnet wooden gears

Спогади свідка «уманської ями»

  • Подобається1Не подобається
  • 22 Червня 2011, 09:00

Глиняна яма Уманського цегельного заводу з полоненими. 1941 рік.

22 червня 1941 року близько четвертої години ранку гітлерівська армія розпочала свої агресивні воєнні дії проти Радянського Союзу. На світанку вже гуділо-клекотіло і горіло небо від вибухів німецьких бомб, які падали на мирне населення. У ці перші години наш народ ще не вірив, що вже почалася справжня війна…

Ще перед війною я часто гостював у свого дядька Степана, який проживав із своєю сім’єю в Умані. Я бачив, як там кожної суботи і неділі вулицями міста маршували представники робітників заводів і фабрик та призовників з макетами військової техніки, інколи можна було спостерігати, як окремі групи відпрацьовували навчання у протигазах. Було чути браві пісні про готовність захищати рідну землю.

У суботу 21 червня ми з братом довго дивилися, як на тренувальній 74-й вишці курсанти стрибали з парашутами, які розкривалися над землею. Все це для нас було захоплюючим видовищем.

Ніч на 22 червня була неспокійною. Десь далеко на небі спалахували промені прожекторів і було чути глухі звуки від вибухів бомб та снарядів і як виють вдалині собаки – відчувалася якась тривога.

Вранці люди виходили на вулиці і говорили, що десь проводяться військові маневри. Кожний по-своєму трактував обстановку, а тих, хто говорив, що це почалася війна, міліція називала провокаторами і арештовувала, щоб не провокували паніку серед населення. Аж опівдні по радіо повідомили: почалася війна… В перші дні і місяці Червоній Армії прийшлося відступити на схід держави – і частина території тимчасово було окупована німецькими військами.

А вже в липні сорок першого гітлерівці оточили в районі Підвисокого Кіровоградської області 6-ту і 12-ту армії, основна маса яких опинилася в котлі «Зелена брама».

Я бачив, як гнали наших полонених в Умань, де був табір для них, який назвали «Уманська яма». За різними даними, там було від 74 до ста тисяч червоноармійців. В перші місяці війни німецьке командування відпускало додому тих полонених, сім’ї яких проживали на окупованих територіях, за умови, коли хтось із рідні впізнавав свого батька, сина, брата чи чоловіка і підтверджував у німецькій комендатурі табору його прізвище та ім’я.

Мій дядько С.М. Закревський був уже в літах, і його в армію не призвали, а залишили в так званій «броні». Він зумів організувати таких людей, які приходили до полонених і «впізнавали своїх», яких німці відпускали додому.

Мені з братом теж доводилося допомагати в цьому. Таким чином було вирвано з табору смерті 27 військовополонених, які потім поповнили ряди партизанських загонів. Ще є живий свідок «Уманської ями», тих подій Павло Іванович Зайцев, який проживає в Літинському районі і досі згадує свого партизанського командира М.Н. Свічколапа.

Таким мені запам’ятався початок війни і партизанського руху на Вінниччині. Вічна слава тим, хто боровся за свободу нашого народу.

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, колишній партизанський зв’язковий розвідник. с. Джулинка.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
10 фото   
<b>Вінниччина очима редактора: Бершадщина</b><br />Відразу зазначу, що описувати побачене під час кожного туру &ndash; а це відвідини конкретного району, хоч і складно,...
3 фото   
<b>Без минулого немає майбутнього</b><br />Минулого тижня у читальному залі районної бібліотеки відбулась особлива подія для нашого краю – презентовано книги...
3 фото   
<b>Бершадська РДА пропагує здоровий спосіб життя</b><br />8 вересня 2012 року на Бершадщині, під патронатом голови райдержадміністрації Олександра Снігура, відбулась районна...
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лісниче
Когут Віктор Вапер'янович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Мол. сержант. Загинув 00.09.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Відновлені органи Радянської влади приділяли велику увагу нормалізації життя та налагодженню роботи установ міста. Були вжиті заходи, спрямовані на поліпшення санітарного стану міста і громадського харчування. Розроблено план відбудови промислових об'єктів, набору та відправки робочої сили на відродження шахт Донбасу. Силами місцевих лікарів у Бершаді для поранених солдатів і офіцерів... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Спогади свідка «уманської ями» - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники