Fridge magnet wooden gears

Стежки партизана Рудого-Руденка

  • Подобається0Не подобається
  • 17 Березня 2013, 23:30

Взагалі він – Закревський. А Рудий, Руденко – це його партизанські клички. Без перебільшення скажу: Іван Васильович – людина легендарна.

У роки війни він був зв’язковим між партизанським загоном імені Богуна і розрізненими партизанськими групами різних регіонів України. Коли почалася війна, йому було лише тринадцять років. І саме малолітній вік хлопця був тим фактором, що допоміг йому влитися у підпільний і партизанський рух. Інший наш відомий земляк, доктор наук, народний месник, нині покійний Василь Троянський (Троян) назвав Закревського відомим партизанським розвідником і використовував його спогади у своїх книгах.

… Народився Іван у великій селянській родині. Закревських називали куркулями або «кулаками».

– А які з нас «кулаки»? – ще й досі дивується Іван Васильович. – Сім’я справді була заможною, але ж і трудилися зранку до ночі. Діда називали «кулаком» лише за те, що рано вставав, поливав землю потом і спав на кулакові.

Коли почалася колективізація, родину Закревських розкуркулили – забрали все, що можна було забрати. Під час голоду померли дід, бабуня, брат. Лише Іванко зумів якось вижити – на лободі та кропиві. У школу пішов у вісім років, та й то ходив туди босим до самих холодів. До війни закінчив п’ять класів.

З початком партизанського руху добровільно влився в нього, виконував завдання командирів загонів і ходив лише йому відомими партизанськими стежками – на них його постійно підстерігала смертельна небезпека.

Після війни Іван Васильович, як і годиться справжньому чоловікові, відслужив в армії, вчився в сільськогосподарському інституті, працював за фахом. Нині він на пенсії, та, як і раніше, залишається активним членом суспільства, вважає своїм обов’язком, аби про подвиги народних месників Поділля та України знало якомога більше людей. Тож досить часто у пресі з’являються його матеріали про героїчну боротьбу проти ворога. Сам Іван Васильович часто бере участь у різних заходах, пов’язаних із вшануванням героїв, які віддали своє життя за нинішній мирний день.

Хоч мені не так часто щастить зустрічатися із колишнім партизанським зв’язковим, та кожна зустріч додає оптимізму й наснаги. Іван Васильович – людина надзвичайно енергійна і небайдужа, справжній патріот України. Він переймається всіма проблемами, якими живе суспільство.

Тож намагається донести свою активну життєву позицію до людей, найперше, підростаючого покоління. Тому його часто можна побачити в школі, серед дітей.

У районі він очолює спілку партизанів, бере активну участь у роботі обласної спілки, щороку у День партизанської слави (22 вересня) буває у Шабелянському лісі (Іллінецький район). На запитання, кого із своїх соратників по боротьбі згадує найчастіше, Іван Васильович відповів, що із 17 тисяч вінничан, які входили до складу підпільних організацій, партизанських загонів, диверсійних груп, залишилося дуже мало. Серед тих, хто вже відійшов у вічність, – командир партизанського загону імені Чапаєва Михайло Свічколап, легендарні Ляля Ратушна, Іван Калашник, Василь Пасєка (Троянський), Павло Бондаренко та багато інших героїв.

– Іване Васильовичу, а що ви найчастіше бажаєте молоді і що побажаєте сьогодні?

– Усі, хто пережив війну, завжди будуть бажати наступним поколінням тільки миру, здоров’я, бажання плідно працювати на благо своєї країни.

Пам’ятаймо, що загальний успіх залежить від внеску кожного з нас.

Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
9 фото   
<b>Листопад</b><br />
5 фото   
<b>Від кризи до стабілізації та поступу економіки</b><br />Минулої п’ятниці відбулося засідання колегії райдержадміністрації, на якій було розглянуто ряд важливих питань. В...
3 фото   
<b>«Поет усього людства…»</b><br />Так сказала про Тараса Шевченка відома англійська політична діячка Полін Бентлі. &ndash; Тарас Шевченко виходить за...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Назаренко Леонтій Омелянович (1906) 1906 р., українець. Рядовий. Помер від ран 25.06.44. Похов. м. Фалешти, Молдова.

З історії Бершаді
Виникнення козацтва посилило оборонне значення Бершаді. Ще в першій половині XVI ст. сюди з Поділля і Волині збиралися втікачі, які створювали козацькі загони. Існування «непослушного» населення мало значний вплив на місцеве селянство, яке відмовлялося платити феодальні податки. В матеріалах опису староства 1616 року є відомості, що в південних районах селяни податків не платили. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Стежки партизана Рудого-Руденка - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники