Fridge magnet wooden gears

«Покровителі» європи

  • Подобається8Не подобається
  • 22 Травня 2009 р

24 травня православні та католики східного обряду і всі, хто не байдужий до культури слов’янських народів, відзначають особливий день, який приурочений великим просвітителям Кирилові (Костянтинові) та Мефодієві.
Ще на початку своєї каденції, у 1980 році, Папа Іван Павло ІІ оголосив цих двох братів «покровителями» Європи.
Адже вони були не лише проповідниками християнства, а й творцями слов’янської азбуки.
Кирило навчався при дворі візантійського імператора, добре знав, крім слов’янської, грецьку, латинську, єврейську та арабську мови. А Мефодій протягом 10 років керував заселеною слов’яна - ми областю Візантії. У 863 році Кирило і Мефодій переселились до Моравії, щоб проповідувати християнство.
А перед цим Кирило створив один з перших слов’янських алфавітів. Брати перекладали на слов’янську мову церковні книги. За впровадження цієї мови в Богослужіння їх звинуватили в єресі.
Однак вони поїхали на виклик до Папи Римського Адріана ІІ, одержали від нього спеціальне послання, яким їм було дозволено не тільки розповсюджувати слов’янські церковні книги, а й проводити Богослужіння. Двадцятирічна просвітна діяльність Кирила та Мефодія та їх учнів мала всеслов’янське значення.
Слов’янська мова стала третьою мовою у середньовічній Європі, на якій поширювалося слово Боже. Поява абетки і виникнення писемності сприяли розвиткові літератури та культури сло - в’янських народів.
Обидва брати були канонізовані Східною (православною) церквою, названі рівноапостольними. Вони також увійшли до списку святих католицької церкви.
Першою почала відзначати день слов’янської писемності Болгарія – ще в 1953 році. І щороку цей день – урочистий і святковий. Пригадую, як чверть століття тому, перебуваючи в Болгарії, я став свідком цих урочистостей. У визначений час 24 травня болгари вшановують творців азбуки і просвітителів, опускаючись на коліна. І роблять це незалежно від того, де перебувають у цей час.
Згодом цей день прийшов і до нас. Відповідно до Указу Президента України від 17 вересня 2004 року він відзначається щорічно 24 травня не тільки як день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, а і як День слов’янської писемності і культури. І відзначення цього дня повинно стати доброю нагодою звернутися до своєї історії, до витоків культури і духовності.
Федір ШЕВЧУК

Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
2 фото   
<b>Презентація книги П. Маніленка "Сузір'я бершадських талантів"</b><br />Презентація літературно – мистецького альманаху «Сузір»я бершадських талантів», впорядкованого та виданого...
11 фото   
<b>ГОЛДАШІВКА</b><br />Назва села походить від прізвища одного з керівників гайдамацького руху на Поділлі - козака Голдаша, який після...
2 фото   
<b>Свято сили, краси і здоров’я</b><br />У другу суботу вересня на стадіоні «Колос» у Бершаді проведено районну спартакіаду «Здоров’я», приурочену до Дня...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Івасик Василь Антонович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.04.45. Похов. Німеччина.

З історії Бершаді
Горіла земля під ногами окупантів. Група К. О. Пустовойтова спалила на залізничній станції до тисячі тонн сіна, заготовленого для коней румунських військ, група В. М. Глущенка вивела з ладу 64 трактори, знищила понад 400 тонн пального, сховала 12 розібраних тракторів, які після приходу частин Червоної Армії полагодили. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Покровителі» європи - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники