Fridge magnet wooden gears

До Дня слов'янської писемності і культури

  • Подобається0Не подобається
  • 26 Травня 2011, 20:01


У 2004 році Указом Президента в Україні встановлений День слов’янської писемності і культури. Саме цього дня православні християни (і не тільки) вшановують святих рівноапостольних братів-просвітителів Кирила (Костянтина) та Мефодія (Михайла), які були уродженцями македонського міста Солунь (сучасні Салоніки). Їхній батько – болгарин, мати – гречанка. Брати отримали гарну освіту. Зокрема, Кирило вчився у Константинополі при дворі візантійського імператора.

Добре знав слов’янську, грецьку, латинську, єврейську та арабську мови. Мефодій же вступив на військову службу, згодом постригся у ченці, став ігуменом монастиря. У 863 році брати на запрошення князя Ростислава переселилися до Моравії, щоб проповідувати християнство. Вони створили слов’янську писемність, переклали на неї з грецької богослужбові книги, поширювали християнське вчення.

Взявши за основу грецький алфавіт і дещо змінивши його з урахуванням звукової системи, Кирило уклав слов’янську азбуку. Причому створена вона була у двох варіантах, які називалися глаголицею і кирилицею. Це сталося, як свідчить середньовічний учений Чорноризець Хоробрий, у 863 році.

Звісно ж, писемна або книжна мова, створена просвітителями, відрізнялася від мов усних, які існували задовго до ІХ століття. Місія Кирила і Мефодія мала ж всеслов’янське значення, бо їхня мова мала об’єднуюче значення. Особливо після прийняття християнства.

Слов’янська мова стала третьою після латинської і грецької, якою поширювалося у середньовічній Європі Боже слово.

Сьогодні ми знову і знову звертаємося до джерел нашої духовності, одвічних цінностей культури, шукаємо опору в слові.

Але досить прикро стає, коли все частіше бачимо на вулицях наших міст чужомовні вивіски. Власники таких закладів для того, щоб заманити відвідувачів, «випендрюються», малюючи вивіску не державною українською, і навіть не мовою сусідньої слов’янської країни Росії.

Пройдіться центральними вулицями Бершаді і зверніть увагу на такі написи. Тим, хто їх пише, бракує і знань (незважаючи на дуже «розумні» слова), і патріотизму. Забули, забули заклик Шевченка і чужому научатись, і свого не цуратись. А в нас викрутили ці слова по-своєму: від свого відцуралися, а чужого не навчилися.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
73 фото   
<b>Всі учасники</b><br />
2 фото   
<b>Свято сили, краси і здоров’я</b><br />У другу суботу вересня на стадіоні «Колос» у Бершаді проведено районну спартакіаду «Здоров’я», приурочену до Дня...
2 фото   
<b>Свято в Усті</b><br />
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Костик Йосип Савич (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
Перемога Великої Жовтневої соціалістичної революції була радісно зустрінута бершадськими трудівниками. В січні 1918 року тут проголосили Радянську владу. Але незабаром до міста вдерлися німецькі окупанти. Окупація та хазяйнування буржуазно-націоналістичних банд важким тягарем лягли на плечі трудящих. Тільки з цукрового заводу було вивезено 50 тис. пудів цукру. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

До Дня слов'янської писемності і культури - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники