Красносілка і великий Генріх Гольпейн

 • Подобається0Не подобається
 • 28 Листопада 2015, 09:00

Завдяки архівним матеріалам та спогадам із минулого сьогодні ми маємо можливість ознайомитися з низкою портретів, виконаних відомим австрійським художником-портретистом Генріхом Гольпейном (Heinrich Hollpein), пов’язаних із перебуванням його у Красносілці в родині Ліпковських близько 1847 року. На жаль, більшість із них відомі нам лише в репродукції зі спогадів членів родини Ліпковських.

Виходячи з географії портретів, можливо, маєток Ліпковських у Красносілці був, так би мовити, базою Гольпейна, з якої він відвідував інших шляхетних сусідів та родичів цієї сім’ї.

Серед робіт майстра портрет Розалії Каменської, родом із Шелицьких, яка мешкала у маєтку Поташня, що належав того часу вдові польського генерала Бенедикта Колишка Терезі. Немає сумніву, що Гольпейн гостював у Поташні, коли змалював портрет і самої Терези Колишкової того ж таки 1847 року. Ще два інших пов’язані з родиною Собанських. Собанські близько зналися з Ліпковськими, бували в них, а від останніх Гольпейн міг потрапити до Василівки й Ободівки Ольгопільського повіту, резиденції Собанських. Тут були написані портрети молодого Фелікса Собанського – елегантного й аристократичного юнака в сліпучо-білому вбранні й темно-синьому сурдуті та його приятеля Леона Гижицького – юнака того ж віку…

Але повернемося до родини Ліпковських. Досить численні портрети пензля Гольпейна оздоблювали стіни приміщень Красносільського палацу.

У першу чергу, це блискучий портрет Генрика Ліпковського – першого власника маєтку – характерної постаті, що стоїть зі стеком у руці, одягнений в «угорку» з шовку, з голеним, породистим об личчям та вузькими бакенами.

Парний до нього портрет його другої дружини Анелі Ліпковської, родом із Колишкових (доньки генерала Бенедикта Колишка). Це поясний портрет жінки, яка сидить, поклавши лікоть руки на виступ каміну, з вузьким корсажем і відкритими плечима у сукні з пле тінням.

Руки Гольпейна є і групові портрети численної родини Ліпковських. На одному порт реті – шестеро дітей від першого шлюбу з Юзефою Колишковою: Петро, Текля, Генрика, Генрик, Юзеф і Бенедикт; на другому – четверо дітей від другого шлюбу з сестрою Юзефи, Анелею: Тереза, Владислав, Зигмунт і Леон.

Ці два портрети прикрашали приміщення їдальні родини Ліпковських, де висіли на стіні зліва і справа від каміна.

Найцікавіший із них другий – чудесний портрет групи дітей, розміщених так, що вони утворюють форму ромба на тлі романтичного пейзажу з деревами й далеким краєвидом.

Ці делікатні дитячі постаті майстерно розміщені на полотні й чудесно схарактеризовані в красивому вбранні з окремими додатковими елементами (віночок квітів, кошик із фруктами та іграшка у руках дітей).

Дещо менш виразний груповий портрет старших дітей Ліпковського від першої дружини, частина яких уже дорослі.

Але величність і, у той самий час, деталізація (Текля опирається злегка на спинку стільця, Генрика тримає найменшого Генрика за руку, рука Юзефа на плечі у Бенедикта тощо), з якою виконано портрет, заслуговує неабиякої уваги. При цьому, свій погляд портретовані спрямовують у різні напрямки, що також неординарно для портретів.

Одна з портретованих тут осіб, Генрика Ліпковська, має й своє окреме зображення. Це – гарний зразок інтимного портрету. Молода жінка сидить у кріслі, задумливо нахиливши голову. Темне вбрання з широким мереживом біля відкритих плечей та рук гарно облягає її стан, на голові – вінок із квітів. Фон складає декорація зі хмелю.

Нарешті бабка Ліпковських Анна, родом із Боржецьких, власниця маєтку у Завадівці, неподалік Красносілки. Це худа й сувора постать старої вдови «хорунжого Гайсинського повіту», що самостійно керувала адміністрацією й господарством великих маєтків. Вона сидить у темній сукні з кружевами і чепчику з довгими бантами. Погляд спрямований у далечину з-під насуплених брів.

Не менш живі й природні два інших портрети, що їх тоді ж виконав майстер, але, очевидно, не з живих людей, а з картин інших художників.

Це – портрет генерала Бенедикта Колишка (помер у 1834 році) та його доньки, першої дружини Генрика Ліпковського, Юзефи (померла у 1839 році). Особливо величний портрет генерала Колишка, пам’ять якого, як одного з керівників шляхетського повстання 1831 року на Поділлі, особливо шанувала родина Ліпковських.

На превеликий жаль, доля усіх портретів пензля великого художника, які прикрашали маєтки Ліпковських, невідома. Історія красносільської галереї картин досить непередбачена. Маєток Ліпковських зберігався з усім своїм майном до 1928 року. За роки революції та громадянської війни селяни самі активно охороняли будинок та майно від усяких спокус його розтягти. Тоді у будинку було влаштовано агрошколу, а у великій (колишній бальній) залі – музей, куди знесли все більшменш цінне майно, серед якого знаходилося і чимало порт - ретів пензля Гольпейна. У 1921 році усе майно було старанно інвентаризоване, акти передано гайсинській наросвіті. Були відомості, що приблизно у 1923 році частину його було перевезено до Гайсина. Пізніше організовувалася передача майна до Вінниці. Але через обмаль коштів до Вінниці перевезено було тільки незначну частину речей. Значна частина майна і далі знаходилася у Красносільському маєтку аж до 1928 року, про що свідчить лист №1562 від 4.05.1928 р. окружної інспекції народосвіти до Красносільської агрошколи: «Окрінспектура Народосвіти пропонує передати пред’явнику цього зав. окрмузеєм т. І.Зборовському картини, старовинну зброю музейного значення, книги й інші музейні речі зі збірок бібліотеки колишнього поміщика Ліпковського».

Але серед перевезеного майна, у тому числі і раніше, портретів пензля Г. Гольпейна не було. Вони могли лишитися і в Красносілці. Так що стимул для пошуків залишається.

Володимир ПРИБИЛА.


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Посвята в гуртківці будинку дитячої творчості</b><br />Пора шкільних канікул, навіть самих недовготривалих - радісна пора для усіх учнів. І відмінники, і невгамовні...
5 фото   
<b>Земляк на висоті</b><br />У п’ятницю, 6 червня, терористи збили військовий літак АН-30 над Слов’янськом. На борту було 8 членів екіпажу, які...
5 фото   
<b>Святкували 21-у річницю незалежності України</b><br />Урочисті заходи з нагоди 21-ї річниці незалежності проведено на центральній площі міста 24 серпня. Святково прибрані...
4 фото   
<b>День соборності - 2011</b><br />День соборності України - свято незвичне. Тому святкують його, як кожен розуміє.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серединка
Ящук Прокіп Іванович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Сержант. Загинув 00.05.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
З невеликої майстерні, де кілька ремісників виготовляли раніше на замовлення селян вози та брички, до сучасного підприємства з потужною енергетичною базою — такий шлях за роки Радянської влади меблевої фабрики. Нині вона дає для квартир трудящих та підприємств громадського харчування меблів на 2 млн. крб. щорічно. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Красносілка і великий Генріх Гольпейн - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення