Fridge magnet wooden gears

«Дайте, дядьку, п'ятака...»

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Січня 2012, 09:00

Можливо, ці рядки варто було б написати перед настанням циклу новорічно-різдвяних свят. Але сподіваюся, що й у вигляді післямови до них хтось зверне на мої слова увагу. Справа в тому, що вже багато років на Різдво і старий Новий рік до наших домівок у зимові свята приходять хлопчики і дівчатка з побажаннями, що їх висловлюють у колядках та щедрівках. Все це добре, і ніхто з господарів не відмовляє дітям (є, правда, такі, які в цей день зовсім не відчиняють дверей, але таких небагато).

Сьогодні хотів би звернути увагу ось на що. Вже багато років я вслухаюся у зміст того, про що співають діти. І прикро стає, що репертуар колядок обмежується «Колядницею-паляницею» у кращому разі – класичною «Ой, радуйся, земле», а зі щедрівок виконують лише про ластівку, яка прилетіла і господаря стала викликати... Та й слова цих творів не всі знають.

Іноді я запитував колядників, чи навчали їх батьки, вчителі цьому співу, чи знають вони традиції нашого народу, пов'язані з народженням Ісуса Христа і початком Нового року. Ніхто не відповів ствердно. А от Інтернетом користуються майже всі. Коли ж спитав, чому навіть звідти не скачали і не вивчили якусь гарну колядку чи щедрівку, теж ніхто не міг нічого сказати. Не відповіли і на просте запитання, чому серед зими співається про ластівку. І дуже дивувалися, коли я їм сказав, що у давнину новий рік починався в Україні весною з прильотом птахів...

Відтак зрозуміло: ні батьки, ні вчителі не розповідають дітям про народно-релігійні свята, не навчають їх тим же колядкам і щедрівкам. Напевно, це наслідок того періоду, коли ходити попід вікнами із побажаннями було досить небезпечно, бо ж наступного дня викличуть до директора школи і «пропісочать» за участь у релігійному обряді. Та незважаючи на це, у селах нашого регіону ватаги колядників, а згодом щедрівників збиралися по своїх кутках і йшли вітати односельців.

Пригадую, що у шістдесяті роки підготовка до процесу колядування починалася задовго до Різдва – найперше, переписувалися і вивчалися колядки – їх надиктовували дідусі і бабусі. Потім ми ретельно виготовляли «віфлеємську зірку», бо що ж то за колядка без такого супроводу. До честі наших учителів, вони на все заплющували очі. Бо розуміли, що віковічні традиції нічим не спиниш і не заміниш.

І найголовніше: метою нашого колядування було справді якнайкраще заспівати, побажати усіх гараздів господарям. А те, чим нас обдаровували, було приємною і бажаною винагородою за щирі віншування.

... Хоч нинішні свята вже завершилися, думаю, є потреба вчителям повернутися до них, проаналізувати, розпитати дітей, яких колядок і щедрівок вони співали. А ще розповісти про те, як ці обряди проводилися в минулому. І ще раз нагадати, що не слід кидати обгортки від цукерок, шкірки від цитрусових тощо у під'їздах, де ходять віншувати. Йти до людей треба з чистими помислами.

І, напевно ж, варто подбати про розширення репертуару на наступні роки, можливо, навіть влаштовувати своєрідні конкурси на ці теми. Бо, повірте, «добра з медом паляниця» вже набила оскому.

Зрозуміло, що без меду вона не така, тому треба колядникові дати п'ятака. Тим більше, якщо цю дитячу колядочку співають старшокласники. На наступне Різдво усім, хто про це співатиме, наготую п'ятаків. Якщо, звісно, вони ще будуть в обігу.

Федір ШЕВЧУК


Дивіться також в розділі  Є така думка
» 15.06.2018 Я проживаю в Берізках-Бершадських. Досить часто зустрічаю в періодиці публікації жителів сіл, які стурбовані проблемою цін на сире молоко. Утримання корів у приватному господарстві – це питання виживання людей у селах. Свого часу дві корівки...
» 01.04.2018 Скільки пам’ятаю, наші депутати змінюють Конституцію «під себе». А простим людям від цього зовсім не краще. За роки незалежності кількість українців, які живуть за межею бідності, тільки зросла.
» 03.03.2018 Відгук на публікацію «Замітки з історії Бершаді» в газеті за 26 січня 2018 р.
» 19.01.2018 Непрості умови нашого сьогодення та війна на Донбасі з окупантом показово довели, що командир зобов’язаний приймати відповідні рішення, які інколи суперечать вимогам чинного законодавства, але забезпечують виконання бойового завдання, збереження...
» 12.01.2018 Слово про матір
» 22.12.2017 Основа життя – здоров’я
» 01.12.2017 Підстав для звинувачення лікаря немає
» 25.11.2017 Не перетворюймо свято у формальність
» 16.12.2016 Продаж землі – найстрашніше зло після кріпацтва
» 29.07.2016 Зберегти пам’ять про рідну людину
Всі статті розділу Є така думка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Виїзний прийом до Лісничого</b><br />13 квітня 2011 року робоча група спеціалістів райдержадміністрації, очолювана першим заступником голови...
3 фото   
<b>Випуск у медколеджі</b><br />2 березня 2011 року&nbsp; у Бершадському медичному коледжі відбувся 42 випуск&nbsp; фельдшерів.
2 фото   
<b>Урочисте зібрання "Ліс - краса й багатство краю"</b><br />13 грудня 2011 року о 10 годині членами Сумівського шкільного ліництва «Юні друзі лісу» Сумівської ЗОШ І &ndash; ІІІ...
5 фото   
<b>Кубок з армспорту серед юнаків та дівчат</b><br />31 березня 2012 року в приміщені Будинку Культури с. Лісничого був проведений «КУБОК» з армспорту серед юнаків та...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Байда Максим Захарович (1923) 1923 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Дайте, дядьку, п'ятака...» - Точка зору - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники