Fridge magnet wooden gears

Найстарша жителька Ставків

  • Подобається0Не подобається
  • 30 Вересня 2011, 09:00

На знімку: Н.Т. Тичинська з дочкою Марією

До дев’яностосемирічної Настасії Тодотівни Тичинської на вулицю Горького у Ставках журналістські стежки привели на саме подвір’я. Хоч про таких, як вона, прийнято казати, що це живі свідки історії, такою можна сповна вже вважати і її семидесятитрирічну дочку Марію Прокопівну, з якою мешкають разом.

Утаких роках, кажуть, вже всяке трапляється, але в даному випадку побачили доглянуте обійстя, де аж ніяк не налаштовувало на думку, що, мовляв, аж дві господині в хаті, а не можуть дати раду котеняті. Такі, як вони, як правило, не можуть вже ні хвилини бути без роботи, метушні. От і Настасія Тодотівна мало не навпомацки теребила стручки квасолі та все примовляла: «Хоч і не бачу, а без роботи сидіти не звикла, все хочеться чимось допомогти дочці. А тут ще й робота така, що «получається».

– Так і живемо вдвох, – приєдналася до розмови Марія Прокопівна, дочка-інвалід. – Їмо бараболю і не клинемо долю.

Її ж мама тим часом все продовжувала своєї, ніби тим самим хотіла підкреслити свою ще значимість на цій землі: – О сьомій ранку я щодня зібрана. Намацавши старечими руками дві палиці, на які спираюся, я вже на подвір’ї, при ділі.

– Мабуть, у молодості багато відпочивали? – пробую жартувати з бабусею.

– Що правда, то правда, – озвалася вона враз на такий жарт. – Особливо був відпочинок, коли була в колгоспі дояркою. До ферми три кілометри, і так по три рази в день всі сімнадцять років.

Не даремно все-таки, мабуть, кажуть, що чи не найбільше додає віку рух. Якщо порахувати оті кілометри, то їй ще жити та й жити. От тільки видавали руки, які були такими, ніби тільки-но відпустила дійки, закінчивши доїння.

Далі бабуся взагалі все не вгавала: – А оце змушена сидіти, бо не можу вже не тільки ходити, а й лежати.

Можна було, звичайно, їй тільки поспівчувати. Бо у парі з чоловіком прожила зовсім недовго, тож самій довелося підіймати трьох дітей – ще одну дочку, яка тепер живе в Гайсині, і сина, який мешкає з сім’єю в Ставках. Та і у її сім’ї, де було четверо дітей, їй доводилося несолодко. Нікого вже не залишилося на білому світі, крім неї самої.

– Хто будує, той не бідує, – все перегортала сторінки свого життя. Так і побудували у свій час удвох з дочкою сарай і хату, у якій доживають тепер віка.

Згадала, як тато і мама мали ще своє поле, добре пам’ятає, як організовувався колгосп.

Склав тоді тато, каже, все на віз – плуга, борони, відігнав разом з кіньми і повернувся додому з батіжком в руках та невеселими роздумами про те, як жити далі. Але дожив таки до 77-річного віку, тоді як мама лише до 60 років.

Не могла не згадати і роки голодомору, як ходила на роботу, бо там давали їсти. Та це рятувало тоді не всіх. На цвинтар загиблих возили тачками, бо не було чим, а хоронили по 2-3 в яму, бо не було кому їх копати.

Вмирали і дорослі, і діти. Їхню сім’ю обминуло це горе тільки тому, що тримали корову.

А то, згадала бабуся, приніс якось тато проса, та й висипав у хліві в солому, щоб не знайшли «активісти». Тоді самі витрушували її і вишукували зерна.

Що найбільше тримає таких, як вона, на білому світі бабуся не знає. Харчами, каже, не перебирала ніколи, що мали – тим і жили. Не перебирає ними і досі. У лікарні за весь вік була лише раз – як простудилася, коли працювала дояркою. З тих пір, каже, Бог милував.

Хвойний ліс, Південний Буг, що недалеко від їхнього обійстя, теж, мабуть, позначилися на довголітті, роблю припущення вголос. Але Настасія Тодотівна тут же заперечила: «Це тепер, мовляв, пахне, а тоді де все це було, як додому з роботи тільки для того, щоб переспати приходила».

Не менш складна доля і в її дочок. Та, з якою живе, ще в дитинстві травмувала хребет, а лікуватись, каже, тоді було ніколи. Та і батьки не дуже придавали цьому значення, – то була війна, то робота. Але згадала, як в колгоспі таки змилувалися над нею і дали легку роботу – торгувала у колгоспному ларку. Правда, каже, доводилося переважувати в день по машині кавунів та іншої городини. Але де б не працювала, їй вистачило сил, щоб заробити ще й пенсію. На інвалідність так і не переходила.

Раділи обидві бабусі-співбесідниці, що купили вугілля на зиму, хоч і дуже дорого. В сусідніх оселях незабаром палитимуть природним газом, підвели газопровід і до їхньої хати, а от коли все це зроблять – ще не планували. Але обидві навіть тому, що мають, раді. Шкодують лише, що здоров’я вже немає.

Ляжу, бувало, продовжувала свою невеселу сповідь старенька, то вже і жити не хочеться. А як встану, то іншими очими на світ дивлюся.

Хоч літа і далися взнаки, подякувати за те, що завітали до неї, не забула. Ми ж, у свою чергу, пообіцяли, що навідаємося до неї ще й на столітній ювілей.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
3 фото   
<b>Відкрито центр обслуговування платників податків</b><br />16 травня 2012 року при Бершадській міжрайонній державній податковій інспекції відкрито центр обслуговування...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Німчук Михайло Григорович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Сержант. Загинув 1945 р. Похов. Німеччина.

З історії Бершаді
Визволені від фашистської неволі, натхнені перемогами Червоної Армії трудящі енергійно взялись за відбудову народного господарства, за ліквідацію наслідків окупації. На цукровому заводі окупанти зруйнували майстерні, склади, вивезли цінне устаткування, знищили інвентар радгоспу. Величезну шкоду було заподіяно спиртовому заводу, спалено будинки в центрі міста, виведено з ладу водогін. Завдяки... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Найстарша жителька Ставків - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники