Fridge magnet wooden gears

Життєва стежина Марії Гринюк

  • Подобається0Не подобається
  • 10 Липня 2012, 09:00

Багато чого звідала на своєму довгому життєвому шляху Марія Іванівна Гринюк (на знімку), якій у квітні виповнилося 97 років.

Народилася вона на Хмельниччині в селі Олексіївці Старосинявського району. Батько Іван Євстафійович був ковалем, своєї землі не мав, тож працював по найму. В сім’ї зростало шестеро дітей – п’ять сестер і брат, Марія була третьою дитиною.

– Після революції дали землю, і ми поселилися за місцем проживання батьків матері Віри Трохимівни, – розповідає Марія Гринюк.

– Наділ землі був малий. У нас, як кажуть, не було ні кола, ні двора, ні плуга, ні воза. Тож батьки мучилися біля землі аж до колгоспу і під час колективізації віддали її.

Тато пішов працювати механіком на машинно-тракторну станцію, а мама і старші дівчата ходили на роботу в колгосп.

Брат закінчив курси трактористів і робив на тракторі. Я ж закінчила педагогічний технікум в Проскурові (нині Хмельницький) і вчителювала в початкових класах в своєму селі, сусідньому, а також у Летичевському районі.

Старша сестра Ніна на той час вже була заміжня за військовим, її чоловік був ветеринаром. У 1935 році вони забрали Марію в Ростовську область в Сальські степи, де базувалися воєнно-конні заводи. Там дівчина познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Миколою, білорусом – теж військовим, який разом з чоловіком Ніни вчився у Ленінграді. Молоді побралися, а через рік у них народилася донечка Зоя, потім – син Георгій.

Війна застала їх в Орлі. Микола одразу подався на фронт. Тієї ж ночі, коли почалася війна, до Марії приїхала її мати з двома меншими сестричками. Добре пам’ятає, як ворожі літаки бомбили місто.

Згодом усі вони переїхали до Ніни у Ростов. Марія працювала у тамтешньому військовому артилерійському училищі лаборантом з навчально-матеріальної бази.
Ворог поступово наближався і до Ростова.

– Одного разу фашисти прорвалися до міста, – згадує Марія Іванівна. – Наших регулярних частин поблизу не було, тож оборону зайняли молоді курсанти двох військових училищ.

Нам же довелося охороняти майно, озброєння… Артучилище евакуювали в Вірменію в м. Кіровакан (нині Вандзор). Не встигли обжитися на новому місці, як знову почалася евакуація – цього разу на Урал, в Челябінську область.

Чоловіка М.І. Гринюк Миколу з фронту направили на навчання на курси в Самарканд. Марія з дітьми переїхала до чоловіка, працювала там лаборантом на кафедрі вогневої підготовки. Після закінчення курсів Микола отримав нове призначення на посаду ветлікаря в військову частину, що дислокувалася в Орлі.

Перемога застала Гринюків в Горькому (нині Нижній Новгород). Мама Марії під час евакуації по дорозі загинула, її поховали в Махачкалі.

Дві менші сестрички виховувалися в сім’ї Марії Іванівни, а після війни вона відвезла їх до батька.

Ще одне важке випробування випало на долю Марії Гринюк – син ушкодив хребет і чотири з половиною роки вилежав у гіпсі. Двічі на рік йому міняли гіпсове ліжечко. Хлопчик вже був великий, і Марія Іванівна, перев’язана рушником, тягала, переносила його. Все життя вона дякує Богу і лікарям за те, що вдалося поставити дитину на ноги. Син одужав, і, на втіху матері, став справжнім чоловіком. До речі, Георгій з відзнакою закінчив десять класів, а потім Ростовський інститут інженерів залізничного транспорту, працював у конструкторському бюро, інженеромвипробувачем, багато їздив по всій країні. Його й досі цінують і з роботи не відпускають. Георгій Миколайович з сім’єю мешкає в Калузькій області Російської Федерації, недавно гостював у матері.

Варто зазначити: незважаючи на такий солідний, поважний вік, моя співрозмовниця детально описувала ті чи інші події, пам’ятає навіть окремі подробиці минулих років. Цікаво було дізнатися, як же вони опинилися на Бершадщині?

– Після війни мій чоловік служив ще й в Іркутську, – продовжує розповідь Марія Іванівна. – На початку 50-х років виникла необхідність зміцнити сільське господарство, якому вкрай були потрібні кваліфіковані кадри. А він був ветлікар, тож звільнився з військової служби, і ми переїхали в Україну.

Микола Гринюк спочатку працював у Вінниці, в Ізмаїльській (нині Одеська) області, а згодом його направили в Бершадський район для організації станції по племінній роботі і штучному осіменінню сільськогосподарських тварин. Марія Іванівна 17 років пропрацювала там обліковцем і відтоді на заслуженому відпочинку.

Подружжя Гринюків виховало четверо дітей – після війни народилися ще дві донечки – Люда і Ніна. Наймолодша – Ніна – живе в Ростові, має повагу, авторитет серед людей, нещодавно приїжджала на зустріч випускників школи і провідала матір. Чоловік Марії Іванівни помер 38 років тому, нині вона живе в Бершаді з дочкою Людмилою і її сином Юрою. В Бердичеві мешкають три сестри Марії – Тамара, Галина і Фаїна, старшої сестри Ніни і брата, на жаль, вже немає в живих.

Життєва стежина видалася нелегкою, але Марія Іванівна не скаржиться на долю. Хоч і важкі випробування пройшла вона у молоді роки, але найкращі спогади у неї пов’язані з молодістю.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Кавун Василь Михайлович</b><br />Василь Михайлович Кавун (14 серпня 1928, Кобринове &mdash; 8 серпня 2009, Київ) &mdash; державний та партійний діяч...
5 фото   
<b>Хмарівка – в турботах</b><br />Розкинулося це село на лівому березі Південного Бугу. Існують різні легенди походження його назви. За однією з них у...
3 фото   
<b>Символ єдності держави</b><br />На Бершадщині урочисто відзначили День Соборності України. З нагоди 96-ої річниці проголошення Акту Злуки Української...
15 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні «Мамина піч» 2013</b><br />Цьогоріч як і щороку 2-го серпня на Іллі заслужений артист України, «народний кум України»&#160;Микола Янченко зібрав...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Красносілка
Нагорний Микола Романович Українець, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий.

З історії Бершаді
Вперше згадується Бершадь в історичних джерелах 1459 року. Розташована була на південному кордоні Литовського князівства. Обнесена шестиметровим валом, з фортецею у центрі, Бершадь являла важливий форпост у боротьбі проти турків і татар. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Життєва стежина Марії Гринюк - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники